Autor: STOB CZ s.r.o.
Pohybová aktivita pomáhá udržovat rovnováhu mezi energetickým příjmem a výdejem. Jak velkou část ale pohyb tvoří z celkového množství energie, kterou za den vydáme?
Na denním energetickém výdeji se podílí tři hlavní složky: bazální metabolismus, aktivní pohyb a energie vydaná na zpracovávání potravy (tzv. termický účinek stravy).
Nejvíce energie tělo vydává prostřednictvím bazálního metabolismu, což je množství energie, které je potřebné pro základní životní pochody v organismu ve spánku, za normální teploty, za úplného tělesného i duševního klidu. Tato hodnota tvoří u běžného člověka cca 60 - 70 % celkového denního výdeje. Za 24 hodin je to v průměru přes 7 000 kJ u mužů a 6 300 kJ u žen.
Bazální metabolismus, tedy množství energetické spotřeby je ale značně individuální a je ovlivněno tělesnou strukturou, výškou, věkem, pohlavím a dalšími faktory. Pro výpočet se používají různé rovnice, váš odhad bazálního metabolismu si můžete zjistit například zde (záložka BMR). O něco přesnější je výpočet, který navíc zohledňuje i složení vašeho těla, tato čísla vám většinou řeknou různé přístroje, které měří podíl tukové a svalové tkáně, jako je např. InBody, Bodystat, Tanita apod., stále se však jedná jen o určitý odhad na základě výpočtu z rovnice. Přesnější metoda je měření tzv. nepřímou kalorimetrií, které lze absolvovat na specializovaných pracovištích.
Energetické požadavky se zvyšují během dětství, dospívání, těhotenství a doby kojení. S rostoucím věkem se potřeba energie nutná k udržení fungování těla snižuje, což často lidé nerespektují a pak tloustnou.
Bazální metabolismus je nižší u žen než u mužů. Je to způsobeno tím, že tuková tkáň, jejíž podíl je v ženském těle vyšší, má nižší energetickou spotřebu než tkáň svalová. Zároveň tedy platí, že čím více svalů v našem těle je, tím vyšší je i bazální metabolismus a vydáváme trvale více energie.
Další základní složkou energetického výdeje je energie potřebná na zpracování potravin, tzv. termický účinek stravy, který tvoří zhruba 5 - 10 % z celkového výdeje. Nejvíce energie se vydá na trávení bílkovin, méně na trávení sacharidů a úplně nejméně na trávení tuků.
Kolik další energie vydáte, to záleží jen na vás, na vaší činnosti během dne, na vašem aktivním pohybu. Množství vydané energie při různých činnostech se budeme věnovat v dalším samostatném článku.
Ke zvýšení energetického výdeje přispívá nejenom pohyb sám, ale i fakt, že ještě několik hodin po cvičení vydáváte více energie. Při pohybu ale zdaleka nejde jen o energetický výdej, ale pohyb má i řadu pozitivních efektů na naše zdraví i psychickou pohodu.
Nezapomeňte, čím více svalů, tím vyšší bazální metabolismus! Tak s chutí do cvičení!
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.