Co je to glykemický index a k čemu je dobrý?
Podstatou teorie glykemického indexu (GI) je fakt, že některé sacharidy zvyšují hladinu krevního cukru (glykemie) více a jiné méně. To lze vyjádřit pomocí glykemického indexu, který určuje, jak dalece vychyluje konzumace dané potraviny hladinu cukru v krvi.
Jinak řečeno, glykemický index (GI) tedy vyjadřuje rychlost, se kterou se přeměňují přijímané sacharidy v trávicím traktu na glukózu, vstřebávají se do krve a ta je následně přenáší do buněk. Konzumace potraviny s vysokým glykemickým indexem způsobí velmi rychlý vzestup hladiny cukru v krvi, kterou se tělo snaží opět snížit vyplavením inzulinu. Tím se hladina glykemie může propadnout naopak ještě níže, než byla její původní hodnota, a dochází k pocitům hladu a chuti na něco sladkého, což vede ke konzumaci dalšího jídla s vysokým GI.
Čím vyšší hodnotu glykemického indexu potravina má, tím více se po jejím požití rozhoupe hladina cukru v krvi. Potraviny s vysokým GI zasytí okamžitě, ale na kratší dobu a v důsledku případné následné hypoglykemie se brzy dostaví pocit hladu spolu s dalšími negativními projevy.
Graf kolísání hladiny cukru v krvi v závislosti na hodnotě GI.
Dříve se brala pro ovlivnění hladiny cukru v krvi v úvahu mimo jiné složitost chemické struktury. Za „rychlé cukry“ byly považovány ty, co měly jednoduchou strukturu (cukr do kávy) a zvyšovaly údajně hladinu cukru v krvi rychleji než "pomalé cukry", kam byly řazeny polysacharidy (obiloviny, brambory, rýže), jejichž složená molekula musela být při trávení rozložena na cukr jednoduchý. Postupně ovšem praxe začala odhalovat nové skutečnosti, že hledisko složitosti struktury nebere zcela v úvahu dopad na glykemii. Monosacharid fruktosa například zvýší hladinu glykemie pomaleji než některé polysacharidy (obsažené například v bílém pečivu či rýži).
Tabulky GI najdete zde.
Glykemický index je také barevně znázorněn v naší databázi potravin - značí ho kolečko se symbolem S před každou potravinou.
Proč dávat přednost potravinám s nízkým GI?
Kromě již zmíněného faktu, že vás tyto potraviny zasytí na delší dobu, existuje ještě více důvodů. Dlouhodobě konzumovaná strava s vysokým GI je obvykle také stravou s vysokým obsahem energie a ve svém důsledku vede k riziku onemocnění zejména metabolickým syndromem a diabetem II. typu. Konzumace potravin s nízkým glykemickým indexem je výhodná pro mnoho lidí. Kromě obézních by měli glykemickému indexu věnovat pozornost především diabetici a lidé, v jejichž rodinách se vyskytují kardiovaskulární onemocnění. Pro všechny zdravé lidi je konzumace potravin s nízkým GI prevencí civilizačních onemocnění.
Je nutno též vzít v úvahu, že každý člověk je jinak citlivý na kolísání hladiny cukru v krvi, a tudíž výběr potravin s ohledem na GI je pro daného člověka různě významný. Jak jste na kolísání glykemie citliví právě vy, si můžete otestovat zde.
Praktické tipy, jak s glykemickým indexem pracovat, získáte v tomto článku.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.