Ing. Hana Málková
Luštěniny by měly být pravidelnou součástí našich jídelníčků. Realita je však jiná. Spotřeba luštěnin v České republice se již mnoho let pohybuje jen okolo 2,5 kg na osobu za rok, v roce 2014 spotřeba činila 2,7 kg. Největšími luštěninovými oblíbenci jsou hrách, fazole, čočka, arašídy (které jsou však dle vyhlášky řazeny mezi ořechy) a sója, která se, zejména ve formě různých alternativních produktů v ČR výrazně prosazuje až od devadesátých let minulého století. Méně se konzumuje cizrna (římský hrách) a vigna (hlavně ve formě naklíčených semen "fazole mungo").
Podle průzkumů je průměrná spotřeba luštěnin v jednotlivých zemích světa velice rozdílná. Pohybuje se od pouhého 1 kg až po úctyhodných 25 kg na osobu za rok, například v Africe je to 9 kg a v Indii celých 14 kg. Celosvětový roční průměr činí 7 kg. Průměr evropský je nicméně jen 3,5 kg, přičemž nejlépe jsou na tom s konzumací této potraviny jižní státy. Jak lze snadno z těchto dat vypozorovat, Česká republika se řadí mezi země s nejnižší průměrnou konzumací luštěnin a nachází se dokonce i pod evropským (již tak nízkým) průměrem.
Pokud je vaše odpověď několikrát týdně, nemůžeme vám doporučit nic jiného, než abyste v tomto návyku pokračovali. Troufáme si ale odhadovat, že u většiny z vás je odpověď jiná a je to velká škoda. Vždyť luštěniny byly běžnou součástí tradiční české kuchyně, a navíc se jedná o nutričně skutečně hodnotné potraviny, jak se můžete přesvědčit například v tomto článku. Tak proč jich jíme v dnešní době tak málo?
Existují v zásadě tři hlavní důvody, na základě kterých lze všechny luštěniny „nekonzumující“ jedince rozdělit do tří skupin. Do první řadíme „zaryté odpůrce“ luštěnin, kterým luštěniny vyloženě nechutnají. Ve druhé skupině se nachází všichni, kdo luštěniny nejedí pouze z toho důvodu, že se obávají nadýmání. Třetí skupinu tvoří jednotlivci, kteří sice mají luštěniny v oblibě, ale jednoduše na ně ve stravování zapomínají, nebo se jim zdá jejich příprava příliš náročná.
Nesmíme samozřejmě zapomenout na ty, kteří nemohou luštěniny z důvodu alergie nebo jiných zdravotních omezení. Ti bohužel budou muset nutriční přínosy luštěnin nahnat v jiných potravinových kategoriích.
Ať už se ale nacházíte v jakékoliv skupině a máte jakýkoliv důvod, proč se luštěniny ve vašem jídelníčku nevyskytují, pro všechny (kromě výše zmíněných zdravotních omezení) existují cesty a řešení, které vám v průběhu tohoto měsíce nabídneme. Věříme, že brzy sami přijdete na to, jak hodnotnou, chutnou a zajímavou potravinou, která značně obohatí vaše stravování, luštěniny jsou.
Dejte tedy luštěninám šanci. A nezapomínejte, že když se jedná o zdraví, nikdy není pozdě na změny k lepšímu.
Už jste vyzkoušeli některý z receptů?
Komentáře je možné psát až po přihlášení.