Množství tekutin se řídí aktuálními potřebami každého z nás a závisí na mnoha faktorech, jako je věk, zdravotní stav, tělesná aktivita, okolní prostředí (počasí, teplota, vlhkost) a také složení jídelníčku. Každý si proto musí najít své optimální množství tekutin, v tomto článku zmíníme jen obecné zásady.
Denně vyloučíme za běžné situace přibližně 2,5 litru vody - močí (1200–1500 ml), stolicí (100–150 ml), potem a dýcháním (1000 ml). Tyto ztráty musíme doplňovat. Za normálních okolností by měl tedy zdravý člověk přijmout denně cca 2–3 litry vody, přičemž kolem 1 litru přijme v potravinách a 1,5–2 litry pak zbývají na nápoje, určitý podíl vody se vytvoří také v rámci metabolizmu (20–300 ml). Častá doporučení pít 3 litry denně mohou tedy být zbytečně nadhodnocovaná.
Obecně bychom měli vypít zhruba tolik tekutin, kolik vymočíme. Dobrým pomocníkem přitom je barva moči, která by měla být velmi světlá (tmavá, koncentrovaná moč poukazuje na nedostatečný pitný režim). Pro dospělého se uvádí doporučený příjem tekutin přibližně 35 ml/1 kg tělesné hmotnosti/1 den. Příjem tekutin je nutné zvýšit například při nadměrném pocení, zvýšené tělesné námaze, dlouhodobém pobytu v horkém prostředí nebo průjmu.
K dostatečnému pitnému režimu si můžeme pomoci také složením jídelníčku. Tekutiny v jídle hrají poměrně významnou roli, kolik vody jaké potraviny obsahují, se můžete dočíst v tomto článku.
Ani v případě přijatých tekutin neplatí, že čím více, tím lépe. Pokud se více potíme, sportujeme nebo pracujeme v horku, ztráty tekutin i potřeba jejich doplnění se sice může v horizontu několika hodin měřit na litry, ale prolévat se bezděčně vodou, zejména vodou čistou, může být až nebezpečné. Když ztrácíme s vodou i minerální látky, nadměrný příjem čisté vody nám může spíše ublížit než pomoci.
Kdy pít?
Pít se má v průběhu celého dne, po menších dávkách tak, aby byl organizmus schopen tekutiny efektivně využít. Ideální je napít se ještě před tím, než subjektivně pocítíte žízeň. To se týká aktivní části dne. V noci funguje organizmus v jiném režimu a má i jinou, nižší potřebu tekutin. Není tedy potřeba za běžných situací v průběhu noci pít, stačí ráno začít nápojem (asi 0,5 litru) a organizmus nebude strádat. Vyšší potřebu tekutin po ránu vyžaduje tělo v případě spánku s otevřenými ústy a nízkou vlhkostí spací místnosti, kdy spotřebuje tekutin více.
Jak již bylo řečeno v úvodu, každý má trochu jiné potřeby a stejně tak jako v jídelníčku, neexistuje ani u pitného režimu univerzálně platné doporučení, kolik by toho měl člověk vypít. Každý si proto najděte optimální množství tekutin, které bude odpovídat právě vašim potřebám, ohled berte také na konkrétní situaci.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.