Ing. Hana Pávková Málková
zdroje: http://mene-solit.cz/, Slaná fakta o soli - Publikace Česká technologická platforma pro potraviny
V tomto článku jsme si řekli, jak by to mělo v ideálním případě vypadat. Realita je však zcela jiná a přestože jsou již několik desítek let vydávána doporučení ke snížení příjmu soli, je její obsah ve stravě obyvatel většiny vyspělých zemí stále velmi vysoký.
Jak jsme na tom v České republice?
Současný příjem soli v České republice dvojnásobně až trojnásobně převyšuje doporučený optimální denní příjem. Každý Čech spotřebuje za rok necelých šest kilogramů soli. Na den tak v průměru připadá 16,5 gramů. Dle jiných výzkumů průměrný příjem soli v ČR činí 13 g. Ať tak či tak, stále je to až příliš vysoké číslo, které je potřeba postupně snižovat. Příjem soli u mužů je průměrně cca o polovinu vyšší nežli u žen. Velkým problémem je nadměrný příjem soli také u dětí v předškolním a školním věku, kde překračuje konzumace soli doporučené množství až 3x. Průzkumy jídelníčků těch nejmenších prokázaly, že 80 % dětí ve věku 7 - 12 měsíců přijímá o 80 % více soli, než by mělo. Vytváří si tím návyk na slanou chuť, který si nesou i do dospělosti.
Spotřeba soli v ČR meziročně mírně klesá, nicméně i tak dosahuje stále vysokých čísel, což nepochybně zvyšuje riziko hypertenze a tím i jejích komplikací, např. mozkové mrtvice a infarktu. Nejvyšší riziko je u jedinců, kteří již mají krevní tlak významně zvýšený.
Jak jsme na tom v porovnání se světem?
Na následujícím grafu se můžete podívat, jak jsou na tom s příjmem soli jednotlivé části světa, nejhůře jsou na tom asijské státy, Evropa však následuje hned za nimi.
Jak jsme na tom v porovnání s Evropou?
Češi překonávají i evropský průměr, kde se spotřeba soli průměrně pohybuje mezi 7 a 13 gramy.
Německo, Kypr, Bulharsko a Lotyšsko patří k zemím s nejnižším příjmem soli (6,3 až 7,3 gramů na den), zatímco ČR, Slovinsko, Maďarsko a Portugalsko vykazují zhruba dvojnásobný denní příjem soli.
Jiná studie ukazuje trochu jiné hodnoty - nejnižší příjem v Dánsku, Nizozemí a Belgii (8,3 až 8,8 gramů na den) a nejvyšší příjem v Maďarsku, Slovinsku, Slovensku, Portugalsku a Itálii.
Porovnáním obou studií lze dospět k závěru, že východní a jižní státy vykazují vyšší příjem soli. Je ale potřeba zmínit, že výsledky byly získány různými metodami. Přestože některé metody mají svá úskalí (např. přesnost dat o obsahu soli v polotovarech nebo hotových pokrmech), lze dojít k závěru, že obyvatelé EU překračují doporučený denní příjem soli, který je podle WHO 5 gramů na den. Nicméně se s tím dá něco dělat, jak se ukázalo například v Německu, Rakousku a Švýcarsku, kde se podařilo příjem soli snížit na 6 g.
Pojďte to také v České republice změnit a udělat tak něco pro své zdraví!
Zjistěte v programu Sebekoučink, kolik soli se skrývá ve vašem jídelníčku
Nutriční program Sebekoučink vám poskytne komplexní přehled o vašem celodenním příjmu soli i dalších živin. Zapisujte a získejte rychlou zpětnou vazbu o vašem denním příjmu makroživin (tuků, bílkovin a sacharidů) a rizikových živin (cukr, sůl, SAFA). Sebekoučink za vás ohlídá i to, zda máte v jídelníčku dostatečné množství vlákniny, zeleniny a pitný režim.
Navíc v něm najdete stovky receptů STOB, které jsou pečlivě propočítané našimi odborníky a tedy vhodné i při hubnutí.
>> Vyzkoušejte program Sebekoučink na 3 dny zdarma. <<
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
nepřekvapuje, souvisí m.j. i s tradicemi ve stravování v jednotlivých oblastech.