Ing. Hana Málková, Ing. Karolína Fourová
Luštěninová mouka? Smíchám ji s vodou a udělám z ní kaši? Nebo k čemu je taková mouka dobrá?
Možná to mnohé z vás překvapí, ale luštěniny se dají použít nejen na výrobu kaše. Vaření a sladké či slané pečení z luštěnin a luštěninových mouk se těší čím dál větší oblibě mezi zahraničními i tuzemskými kulinárními nadšenci a všemi, kteří se snaží z jídla vytěžit maximum - skvělou chuť i výhodné nutriční složení. Přídavkem luštěnin totiž zvýšíte u pečiva, příloh a jiných pokrmů obsah bílkovin (navíc s významným zastoupením aminokyseliny lysin, které je například v obilovinách nedostatek), vlákniny a dalších prospěšných látek.
Luštěniny a luštěninové mouky lze využít na mnoho způsobů nejen při vaření, ale překvapí vás všestranným využitím také při pečení. Luštěninové mouky jsou univerzální surovinou, ať už se jedná o pečení chleba nebo jiného slaného pečiva, ale jejich benefity oceníte také při sladkém pečení, můžete tak dát klasickým pokrmům v podobě bábovky, koláče, muffinů a dalších dobrot zase trochu jiný rozměr. A navíc je nutričně obohatíte.
Pečení s luštěninovou moukou
Běžné pečivo z bílé mouky je především zdrojem energie a nepřináší nám mnoho příznivých látek, nevýhodou je také vysoký glykemický index. Také konzumace jemného (sladkého) pečiva přináší organismu většinou pouze prázdné kalorie v podobě tuku, cukru a škrobu. Pokud si hlídáte hmotnost, sladké pečivo, které organismu neposkytuje prakticky žádné prospěšné živiny, není příliš vhodné, a koláče nebo dnes tolik oblíbené muffiny se stávají pro řadu z nás zapovězenou kapitolou.
Úpravou receptury je ale možné výživovou hodnotu sladkého pečiva zvýšit a naopak snížit glykemický index a energetickou hodnotu, takže se může stát vhodnou svačinkou i snídaní a budete si na něm moct bez výčitek pochutnat, a to i tehdy, pokud se třeba zrovna snažíte zhubnout. Jednou z variant, jak zlepšit složení pečiva, je právě využití luštěnin. Luštěniny obohatí pečivo o bílkoviny, vlákninu a další prospěšné látky. K přípravě sladkých pokrmů se využívá nejčastěji mouka cizrnová, lze ale použít i hrachovou, čočkovou nebo fazolovou. Vyzkoušejte například kakaové sušenky nebo si připravte čokoládové muffiny s višněmi podle našeho videoreceptu. A nemusíte mít strach, čočku z nich rozhodně neucítíte!
Přílohy s přídavkem luštěnin
Luštěniny je možné také využít ke zvýšení nutriční hodnoty příloh. Podobně jako je tomu u pečiva, klasické přílohy, jako jsou knedlíky, těstoviny, ale i bílá rýže, jsou také ve většině případů pouhým zdrojem kalorií bez nějakého většího nutričního benefitu. Jednou z možností, jak běžné přílohy trochu obohatit, je zvýšení obsahu bílkovin a vlákniny, což mohou zajistit právě luštěniny, které navíc pomohou snížit glykemický index a často i celkovou energetickou hodnotu pokrmu. Luštěninovou moukou můžete bez problémů nahradit část klasické bílé mouky při přípravě bramborových či houskových knedlíků, palačinek a dalších příloh. Recept na palačinky z čočkové mouky, které budou chutnat na sladký i slaný způsob, naleznete zde.
A pokud máte odvahu a chuť na něco zcela netradičního, pusťte se do vaření z luštěnin po hlavě. Můžete vyzkoušet například vlastní domácí těstoviny z cizrnové mouky. Z luštěnin je ale možné připravit také různé druhy placiček, které mohou být alternativou k bramborovým plackám nebo bramboráku.
Luxusní palačinky z čočkové mouky, plněné pečenou paprikou a sýrem feta.
Jste spíše na maso?
S využitím luštěnin a luštěninových mouk snadno vytvoříte alternativy ke karbanátkům, sekané a dalším pokrmům, kterými pohostíte i vegetariány, ale zkrátka nepřijdou ani zarputilí masožrouti. Maso nemusíte vynechávat úplně, ale zkuste nahradit luštěninami jen jeho část a vyzkoušejte například masové koule s čočkovou moukou.
Nebo můžete experimentovat a vytvořit netradiční, ale výborné luštěninové burgery, kterými si můžete zpestřit venkovní grilování. Recept na čočkový burger najdete zde.
Čočkovou mouku mohou ocenit i zapřísáhlí masožrouti.
Husté a zárovneň zdravé omáčky
A to ještě stále není vše! Jak už napovídal název článku, luštěninová mouka je opravdu univerzální surovinou. Luštěninové mouky skvěle poslouží také k zahušťování polévek a omáček, kde je využijete místo klasické jíšky či pšeničné mouky a výsledné nutriční složení pokrmu bude mnohem zdravější.
Luštěninové mouky jsou stále oblíbenější surovinou pro své úžasné nutriční vlastnosti, ale také pro možnost všestranného využití při vaření nebo pečení. Pokud jste se o jejich benefitech zatím neměli možnost přesvědčit, ať už proto, že jste nevěděli, jak takový výrobek využít nebo proto, že jste ho neznali, po přečtení tohoto článku vyražte do některé z prodejen zdravé výživy, supermarketu nebo e-shopu a začněte s tím pravým kouzlením s luštěninami už dnes.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.