Caesar je znám svým výrokem: „Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem.“ Tato slova bohužel neplatí pro většinu z těch, kteří se pokoušejí po letech o návrat k pohybové aktivitě.
Pouze to chování, které je ihned odměňováno, se upevňuje a je pravděpodobné, že vydrží dlouhodobě. A proč většina z těch, kteří s velkým odhodláním vstoupí do tělocvičny, brzy své předsevzetí vzdá? Přicházejí tam totiž s nereálnými cíli a ztroskotají na problému, že nejsou ihned pozitivně posíleni.
I pro ty z vás, kdo zvolíte vhodný druh, frekvenci a intenzitu pohybu (a těch není mnoho), jsou první zkušenosti se cvičením spíše méně příjemné. S dlouhodobou tělesnou nečinností se vám zhoršila fyzická kondice, ochably svaly, stouplo množství tuku v těle a snížilo se množství svalové hmoty a přibyla kila. S tímto handicapem vstupujete do tělocvičny a očekáváte, že uvidíte okamžité změny k lepšímu.
Praxe je však taková, že i po zahájení cvičení se zvyšuje zdatnost velmi pomalu, v první fázi dokonce téměř neznatelně. A tady číhá největší nebezpečí. Začnete cvičit nebo se jinak hýbat a to vám zdánlivě komplikuje život. Ve vašem uspěchaném životě je to činnost navíc, okolí vás často nepodpoří, všechno vás bolí. Věnujete se tedy činnosti, která nepřináší bezprostřední úspěch, pozitivní posílení bohužel nefunguje hned. A v tomto okamžiku to většina vzdává. Pokud však toto období překonáte, máte vyhráno.
Podívejte se na obrázek dynamika změny stavu zdatnosti. Úsek “a“ vyznačuje období života, kdy jste díky absenci pohybu zhoršili svoji fyzickou kondici. Stále obtížněji jste dobíhali tramvaj, až jste začali převážně jezdit autem, hůře jste zdolávali na rodinných výletech kopce a vzdálenosti, až jste radši o víkendech zůstali doma, hospodu jako odměnu po fotbale jste vyměnili za pouhou hospodu a chůzi po schodech jste nahradili jízdou výtahem. Plíživě vám ochabovalo svalstvo a v těle se vám zvyšovalo množství tuku. Pak přišel den D, kdy jste se lekli sami sebe, když jste se viděli na videu z dovolené, nepoznali vás na třídním srazu nebo vás hodnocením vašeho zdravotního stavu vyděsil lékař. Rozhodli jste se, že se vrátíte k pohybové aktivitě – na obrázku den D, bod rozhodnutí. Očekávané zlepšení se ale hned druhý den nekoná. Dostali jste se do úseku setrvačnosti “b“, kdy starý způsob života ovlivňuje stav vašeho těla více než nové podněty. Nepřichází pozitivní odezva, a než se dostanete do bodu zlomu, mnoho z vás pohybové aktivity zanechá. Úsek setrvačnosti je různě dlouhý a je ovlivněn např. délkou předchozí neaktivity, stravovacími návyky, kvalitou a charakterem současného pohybu apod. Od bodu zlomu platí heslo „cvičení je lék“. Máte více životní energie, lepší náladu, přestala vás bolet záda a dostáváte se do úseku rekondice “c“. Je to lepší než v den D, ale není to ještě, co to bývalo. V této etapě byste se měli postupně dostat zpět na průměrnou úroveň zdatnosti vaší věkové skupiny. Od bodu návratu následuje úsek zvyšování zdatnosti d až na optimální úroveň. Není to cesta ani jednoduchá, ani krátkodobá, ale jediná možná k získání lepší kvality fyzické kondice.
Lidské tělo je stroj plně uzpůsobený pro pohyb. Nepoužíváním pohybového ústrojí se oslabuje jeho funkce a ubývá aktivní svalové hmoty, dochází k poškození kloubů a kostí a to je začátek začarovaného kruhu, kdy pro nedostatek pohybu dochází k omezení funkcí a k bolestivosti, pro něž dále odmítáte cvičit. Špatné zacházení se sebou samým si tělo pamatuje a po nějaké době se „odmění“. Čím déle je sval v nečinnosti, tím obtížněji se vrací ke své funkčnosti. Ti z vás, kteří měli někdy např. ruku v sádře, si určitě vzpomenou, že i když svaly nebyly poškozeny, stačilo, aby určitou dobu nepracovaly, a zcela zeslábly. Tak to může dopadnout se všemi svaly, pokud je nebudete úměrně zatěžovat. V praxi platí „délka inaktivity = dvojnásobná délka znovunabytí původního stavu“. Tzn., že pokud jsme se nehýbali třeba měsíc, bude nám trvat cca dva měsíce pravidelného cvičení k tomu, abychom zpět nabrali fyzickou kondici a svalovou hmotu.
Začít s pohybovou aktivitou tedy vyžaduje vytrvalost. K tomu, abychom u pohybu vytrvali, je zase potřeba motivace. Tipy, jak si motivaci k pohybu udržet, jsme se zabývali v tomto článku. Věřte, že překonat mnohdy těžké začátky se rozhodně vyplatí a poté už bude pohyb jen radostí, která vám zkvalitní život v mnoha ohledech!
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.