Ing. Hana Málková, Bc. Tereza Beníčková
S Novým rokem jsou úzce spjata všemožná předsevzetí. Zhubnu, budu jíst zdravě, budu pravidelně cvičit. Jaké je to vaše? A jak dlouho vám po „zlomovém“ Novém roce odhodlání pro dodržování takového předsevzetí vydrží?
U někoho je to týden, u jiného možná i měsíc. Faktem ovšem zůstává, že novoroční předsevzetí nemívají dlouhé trvání. Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je skutečnost, že si obecně stanovujeme příliš nekonkrétní a jen těžce dosažitelné cíle.
Co to letos zkusit jinak, se zcela novou strategií? Zvolte si pro rok 2019 takové cíle, o kterých víte, že jsou v hranicích vašich možností. Pak nejenom že mnohonásobně zvýšíte šanci na jejich dosažení, ale zároveň si vychutnáte slastný pocit úspěchu.
Jaké cíle jste si stanovili loni? A jak se vám podařilo je splnit? Poučte se a udělejte to letos ještě lépe!
Nemusíte být 100%
I pouhé přiblížení stanovenému cíli je velký úspěch. A to je potřeba si uvědomit. Pravděpodobně se vám totiž nepodaří být vždy 100% dokonalí. Ale co být třeba dokonalí na 90 %? Nebo i méně? Nebojte se chybovat, protože právě na chybách se člověk učí nejvíce. Pokud přestanete vnímat chyby jako selhání, ale začnete na ně pohlížet jako na výzvy k nalezení nových způsobů řešení, zjistíte, že když něco není absolutně dokonalé, neznamená to ještě konec světa. Stejně tak nemá smysl srovnávat se s ostatními a snažit se za každou cenu přiblížit někomu, kdo je úplně jiný než vy sami. Raději poznejte lépe sami sebe, oceňte své přednosti, přijměte i těch pár svých nedostatků, a naučte se mít se rádi. Pamatujte, že nikdo není dokonalý ve všem, a tak si vybírejte jen ty cíle, na kterých vám skutečně záleží.
Pokud jste se rozhodli, že se pustíte do hubnutí, zvolte si cílovou hmotnost, kterou si budete moci udržet bez velkého úsilí a při níž vám bude dobře. Nedávejte si nereálné cíle, vzpomeňte si raději, při jaké váze jste se cítili v dospělosti nejlépe. Vaši cílovou hmotnost si můžete orientačně vypočítat podle uvedeného vzorce (jedná se o orientační výpočet, který nemusí sedět úplně na každého):
Stanovte si dílčí cíle
Nesnažte se změnit všechny své nevhodné návyky najednou, ale měňte je postupně - pracujte metodou dílčích cílů. Čím menší změnu totiž uděláte, tím větší je šance, že u ní vytrváte. Lidské tělo preferuje pozvolné změny, a to jak v našem jídelníčku, tak také ve cvičebních návycích. Člověk, který nikdy nesportoval, nemůže trávit celé hodiny ve fitness nebo po sobě chtít, aby denně naběhal desítky kilometrů. Nejen, že bude svým výkonem demotivován, ale pravděpodobně si také ublíží. Stejně tak to platí pro změny ve vašem jídelníčku. Nesnažte se být ze dne na den jiní, ale zařazujte změny raději postupně. Dílčí úspěchy při změně chování vás potom motivují k dalším změnám a k vytváření nových návyků, které budou přetrvávat již po celý život.
Pokud už jste s námi v projektu Výzva 52 byli i loni, zamyslete se nad vašimi osobními výzvami pro letošní rok - co vám loni dělalo problém a co byste opravdu chtěli zlepšit? Věnujte těmto výzvám v letošním roce zvýšenou pozornost anebo si stanovte úplně jiné, svoje vlastní výzvy :-) Podělte se o ně s ostatními například v blogu.
Buďte letos chytřejší
Při stanovování cílů mějte na paměti anglický akronym SMARTER, což v překladu znamená „chytřejší“.
Cíle si stanovujte tak, aby byly…
· S (specific) = konkrétní
· M (measurable) = měřitelné
· A (achievable) = dosažitelné
· R (realistic) = realistické
· T (time-bound) = časově ohraničené
· E (energising/evaluated) = energetizující/odměněné
· R (recorded) = zaznamenatelné
Posuďte sami, jak se liší cíl „chci zhubnout“ a „chci zhubnout do konce roku 5 kg“ nebo „chci být fit“ a „chci jednou denně vyjít schody domů do 4. patra a po měsíci se u toho nezadýchat.“
Pamatujte, že i pro cíl "zhubnu 5 kg" je potřeba si stanovit konkrétnější kroky, které ke zhubnutí povedou. U někoho to může být třeba omezení odpoledního dortíku ke kávě, u někoho večerní zobání chipsů u televize a u někoho třeba zařazení pravidelného režimu.
Základem je znát svá slabá místa
Abyste si ovšem mohli správně stanovit takové dílčí cíle, je v první řadě potřeba zjistit, kde děláte chyby, a kde máte ještě ve vašich návycích určité mezery.
O mnohých už určitě víte, ale některé si třeba ani neuvědomujete. Právě proto bylo první Výzvou našeho projektu mapování návyků. Pokud jste se do výzvy zapojili a celý týden své návyky mapovali, zkuste nyní své zápisy (ať už v záznamovém archu či programu Sebekoučink) kriticky zhodnotit a definovat si (ty správné) cíle.
Na poznání svých návyků ale není nikdy pozdě, proto pokud jste se do minulé výzvy nezapojili, zkuste zapisovat alespoň pár dní tento týden. Je to snaha, která se vyplatí.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Cíl si dávám realny a splnitelný záleží jen na vůli a disciplíně
Nic neřiká, že tato váha, které by člověk určitě měl být schopen dosáhnout, je pro něj optimální - je to spíš horní hranice, pod kterou by neměl jít a která v jeho silách je. Pro spoustu lidí může být mnohem lepší i podstatně nižší váha, zvlášť pokud se udržovali v kondici a netloustli. Správně by si měl každý vypočítat tu váhu pro každý rok dospělosti a jako rozumně dosažitelnou brát tu nejnižší z vypočtených. Například pokud před 16 lety vážil 70 (vyjde mu 74) a před rokem vážil 72 (vyjde mu 72.25), tak je určitě schopen dosáhnout těch 72.25. Což nevylučuje, že může být schopen dosáhnout třeba 70 případně i méně, obzvlášť pokud dodospělého života vstupoval s nadváhou, které se nikdy nezbavil.
A rozhodně to neznamená "pokud jste právě shodili a letos máte nejnižší váhu tak musíte každý rok přibrat 0.25 kg"
Znamená to, že pokud máte třeba 120, tak dát si za cíl těch 74 není nedosažitelné, ale dát si za cíl třeba 51 může být už mimo vaše (zdravé) možnosti.
Ale pokud máte třeba 80, tak těch 74 je dosažitelných určitě, ale klidně to může být i míň. Třeba 70, nebo i 65, kdo ví. Jenže to už nezjistíte, pokud to nezkusíte.
ABULA: Pokud jsi před 50 lety měla 58 tak ti ta dosažitelná váha vychází 58+50/4=70.5 , jelikož teď máš 70, tak vidíš sama, že váha pod 70.5 dosažitelná je. Na druhou stranu, pokud jsi měla letos (tedy před 0 lety) 70 kg, tak letos je rozumně dosažitelná váha maximálně 70+0/4=70 kg - pořád to empiricky souhlasí - tolik právě máš. Ovšem nikde není řečeno, že bys nemohla třeba do příštího roku místo přibrání 1/4kg třeba 2-3 kila naopak shodit. Nebo třeba i víc. Jen ti to na základě takhle nekompletních údajů nikdo nezaručí.
Já měl dlouhou dobu 91, je možné, že by mi to i vyšlo podle vzoreřku, ale pak bylo třeba a shodil jsem během jednoho roku 16 kg. tedy loni jsem měl 75, letos je určitě dosažitelný cíl 75.25kg, ale já po svátcích měl 81. A můj plán je se letos dostat zase nejen na těch "zaručeně dosažitelných 75.25" ale zpátky na 75.0 a stejně tak si je udržet i další roky. (a možná, až si tělo na tuhle váhu zvykne, tak shodit ještě pár dalších kilo a od lavírování okolo hranice nadváhy se přesunout někam hlouběji do váhy normální (tak třeba na 75-80%) toho rozsahu pro normální váhu a lavírovat okolo nějaké takovéto hodnoty - když se na sebe podívám, potenciál pro to tam je. A možná (možná) ještě i pak přeměnit nějaký ten tuk na svalovou hmotu ...
Ten vzoreček je jen horní hranice toho, co je možné, nikoli minimální možná váha, nebo váha optimální ... Je to jen pomůcka, která řiká, že tohohle určitě dosáhnout schopni jste a dát si za cíl se na či pod tuto hodnotu dostat není předem odsouzeno k nezdaru, i když to pro některé může vypadat jako cíl přehnaně ambiciozní (pokud měli 50 a mají teď 120 třeba). Pro ty, kteří ho dosáhli tu můžou být i cíle další....
(Zase já si jako cíl 40 kg určitě nedám, nejsem Twiggi a pro mě by to nebylo ani dobré, ani dosažitelné. Ale dát si na letošek místo 75.25 jen 75 dosažitelné je a dát si 70 by dosažitelné bylo taky, ale nad tím ještě váhám - ono taky záleží, co řekne lékař - mě třeba řekl při 80, že už víc hubnout nemusím. Nemusím, ale chci. Na druhou stranu pokud mi o něčem řekne, že pod to už bych za žádnou cenu jít neměl, tak samozřejmě poslechnu, ale toa si v nejbližších letech nehrozí.)
Já jsem nepočítala podle vzorce, ale podle toho příkladu pod vzorcem. Nevšimla jsem si, že ve vzorci je to jinak než v příkladu. A vyšlo mi, že moje reálná dosažitelná váha je v pásmu obezity. Ale podle vzorce mi vychází, že moje dosažitelná váha je přesně ta váha, na které se už několik let po zhubnutí pohybuji a marně se snažím ji ještě snížit. Takže budu udržovat a smířím se s tím, že když jsem byla 30 let obézní, musím být po zbytek života vděčná za to, že už mám "jen" nadváhu.
http://www.stobklub.cz/blog-zapis/ivamal/24748/
http://www.stobklub.cz/clanek/mapovani-navyku-jako-prvni-krok-na-ceste-za-uspechem/
Tuto váhu jsem opravdu kdysi měla a jsem moc ráda, že jsem se STOBEM dostala alespoň do nadváhy.
Co kdyby ta dáma z příkladu neměla 90 kg, ale 120? Pořád by jí vycházela jako rozumně dosažitelná váha 77,5?