Datum registrace: 26. 02. 2016
HelenaHej
Sebekoučink
Váš cyklus již skončil. Pro pokračování v Sebekoučinku si založte nový cyklus.
Získané body
Počítadlo pohybu
Můj pohyb | |
---|---|
Chůze: | 0 km |
Kolo: | 0 km |
Cvičení: | 0 h 0 min |
Všichni uživatelé | |
Chůze: | 136806.62 km |
Kolo: | 66657.70 km |
Cvičení: | 5694 h 51 min |
HelenaHej
Jak psát blog?Proč by měly ženy posilovat
13. 03. 2016
K napsání tohoto blogu mě přimělo poznání získané čtením Vašich blogů a příspěvků v diskuzi k nim, kde popisujete, jaká je či byla Vaše cesta k získání optimální či vysněné váze a pak i k jejímu udržení, což je zpravidla daleko obtížnější. Správně nutričně a kaloricky vyvážený jídelníček je podmínkou nutnou, nikoliv však postačující. Je potřeba se ale i dostatečně hýbat. Budiž toto mé psaní je proto nejen pro Vás inspirací, ale aspoň k zamyšlení. Jedním z možných pohybů je i posilování. Je všeobecně známo, že posilování je druh cvičení, které vede k tvorbě a zpevnění svalů. S tím souvisí jeden mýtus, že posilováním ze sebe uděláme horu svalů, to už je kulturistika, vhodně zvolené a správně technicky prováděné posilování má vysoký efekt zdravotní , kondiční a v neposlední řadě estetický. Z těchto důvodů by posilování neměly podceňovat především ženy s přibývajícím věkem, kdy nastává úbytek svaloviny, zpomaluje se metabolismus, což vede k možnosti zvýšené tvorby a nežádoucímu ukládání tuků, hlavně v problémových partiích a naše postava nabývá nehezkých tvarů, konzistence rosolovité. Nejde ale jen estetický problém, s kterým se lze smířit, daleko závažnější je, že může být ohroženo naše zdraví a celková kondice a s tím už bychom se smířit neměly. Chceme být nejen krásné, ale především zdravé, protože být zdravý je předpoklad pro aktivní a spokojený život.
Nebudu zde psát další teoretická moudra o principu posilování, co jsou svaly, co se s nimi při posilování děje, včetně chemických procesů s tím souvisejících. O tom i zde nebo jinde je napsáno hodně, osobami více či méně erudovanými. Omezím se na prosté konstatování obecně známé skutečnosti, že dostatečné množství svalů, které pravidelně posilujeme, zajistí lepší spalování tuků a udržuje metabolismus, zabraňuje jeho zpomalování. Nezanedbatelné pak je u žen v menopauze a po ní, že lze úspěšně spolu se správně sestaveným jídelníčkem čelit nebo předejít řídnutí kostí. Chci se s Vámi podělit o své zkušenosti s tímto druhem pohybu, co mi posilování přineslo a nadále přináší.
Začnu své psaní z pohledu zdravotního a kondičního. Výsledky jsou nanejvýš skvělé. Nepatřím už mezi nejmladší, sátku slavím již několik let (letos mi bude 63 let), a zdravotní problémy se začaly dostavovat. Především bolesti zad, ztuhlý krk, kdy jsem se dostala do situace, že jsem se otáčela celým tělem, po delší procházce s pejskem jsem měla pocit, že moje nohy jsou z olova. Vynést těžký nákup byť jen do prvního patra mě začal doslova odrovnávat a po příchodu domů jsem si musela na chvilku sednout. Zvýšená únava po větší fyzické námaze byla na denním pořádku a to vedlo ke snížení pohybové aktivity a začal začarovaný kruh vedoucí k dalšímu a dalšímu snižování pohybových aktivit. I moje psychika na tom nebyla nejlépe, bez nálady, do ničeho se mi nechtělo, tupě jsem zírala do stropu či do zdi, v lepším případě na televizi. K pohybu mě donutil snad jen můj pes. Poslední kapka byla to, že jsem začala znovu nabírat a tukové buňky se začaly množit, především ve středu těla, což jak je známo je ten nejnebezpečnější tuk pro naše zdraví.Tak jsem se dala na posilování a volba tohoto pohybu byla dobrá. Nejen, že jsem upravila váhu opět do své normy, přestaly bolet záda, hlavou otočím, schody vyběhnu, procházky s pejskem si opět užívám, opět se cítím skvěle. Navíc kondice se mi výrazně zlepšila, což je výrazné hlavně u mého koníčka pečení, kterým si tak trošku přilepšuji i finančně, což obnáší dlouhé stání u stolu, ale to blíž nemusím popisovat, to všechny znáte. Teď bez problému, únavy a bolesti zad „ustojím“ i pečení v délce devíti hodin, což není pravidelné, ale přihodilo se tak třeba minulý pátek. I úklid třípatrového domu, kde bydlím zvládám teď hravě a svižně. A teď mi přibyla třetí taková pracovní aktivita, začala jsem z finančních důvodů pracovat jako tiskař, a to ne u automatu, ale jedná se o ruční síťový tisk, který je pochopitelně ve stoje a navíc docela fyzicky náročný na horní polovinu těla a celé ruce. V rámci této práce dělám ještě i polepování aut reklamními nápisy a obrázky a tam je to zase o práci na schůdcích nebo v dřepu. Bez posilování bych tuto práci dělat nemohla, což by pro mě znamenalo hledat jinou práci, a to je dost problém. Navíc mi to zvedlo sebevědomí, že jsem schopna fyzicky náročnou práci zvládnout. To, že jsem na tom díky pravidelnému pohybu a především posilování zdravotně na tom dobře a kondice je super, jsem si i ověřila testem na stránkách STOBklubu a to provedením testu index zdraví (zábavné hubnutí), kdy jsem dosáhla bodového ohodnocení 1,4 -tedy s vyznamenáním.
No a bonus posilování je estetické vylepšení, což potěší každou ženu či dívku. V létě to bude 15 let co si udržuji váhu v normě a tedy moje postava má přijatelné rozměry a částečně i tvarově to není až tak hrozné. ALE….nebylo to ono, jak mi ukazovalo zrcadlo, ale i pozorování sebe sama, jak chodím, má chůze připomínala chůzi kachny, jaké mám držení těla, to se projevovalo tím, že jsem začínala připomínat lusk a hlava se začínala ztrácet mezi zvednutými rameny. Když jsem si sedla, tak se mi tak nějak roztekly do prostoru stehna, zadek se doslova rozplácnul a na břichu se vytvořil neforemný vak. Ve stoji pak bylo zjevně patrné, že v oblasti pasu, břicha a zadní části těla kůže tak nějak přebývá, a navíc je částečně vyplněna něčím rosolovitým. S přibývajícím věkem kůže pozbývá elastičnosti, opět známá pravda. Zjistila ale jsem na vlastní kůži, že i tomuto problému se dá velmi úspěšně čelit posilováním. Do jaké míry, to ještě nadále budu zjišťovat, ale první malinkaté zlepšení už nastalo. Pochopitelně procvičuji všechny svaly, ale teď jsem se zaměřila na ty problémové partie s větší kůží. Našla jsem si speciální cviky, kdy posilovna není nutná a makám. Posiluji svaly hýžďové, stehenní, z kterých pak hodně důležitý je sval vnitřní a pro zeštíhlení pasu pak svaly břišní příčné. Koupila jsem si gymnastický míč, který používám nejen ke cvičení, ale i na sezení u PC, čímž předcházím zhroucenému posedu s následkem bolesti a ztuhnutí zad ( i při psaní tohoto blogu si na něm pěkně hovím). Takže shrnu-li estetický efekt posilování, lze konstatovat následující, zpřímená lehká chůze, výrazné zlepšení držení těla, svižnější tempo při chůzi a na vysokých podpadcích neťapu, ale lehce se vznáším. A tvar mé postavy zaznamenal rovněž změny. Byla jsem hruška a teď se blížím písmenu X, už se při sedu neroztékám do prostoru a vak na břiše zmizel, rosolovitá hmota ubývá a zcela zmizela na pažích, což je taky dost estetický problém u žen, hlavně s přibývajícím věkem. Jako důkaz můj Autofotoportrét ve fotogalerii.
Tak to je takové psaní proč posilovat, podložené vlastní zkušeností, ne sepsáním rad z různých článků, i když než jsem se do posilování dala, tak jsem si je pochopitelně přečetla. Snad se mi povedlo napsat proč posilování je pro ženy skvělý druh pohybu. Pro ty, pro které je moje psaní inspirací, jak dál na cestě k hubnutí a udržení váhy, malé doporučení či rada na závěr. V prvé řadě je hodně druhů a způsobů posilování, vůbec není nutné cvičit jen na posilovacích strojích. Lze posilovat pomocí pomůcek (např. guma, míček, tyčka, lehké činky, gymnastický míč, cenově dostupné a lze cvičit i doma), vlastní vahou – velmi dobré je cvičení TRX. Skvělý je kruhový trenink, který je speciálně určen pro ženy různých věkových i váhových kategorií. Záleží pouze na Vás co si zvolíte. Před zahájením posilování ale doporučuji rovněž si ověřit zdravotní stav a poradit se s lékařem, abyste předešly zdravotním komplikacím. A na začátku pokud nemáte zkušenosti a nikdy jste neposilovaly, navštivte fitko a nechte si poradit a sestavit tréninkový plán, sice to něco stojí, ale vyvarujete se nesprávným návykům a technikám při cvičení. Začněte pomaloučku, polehoučku, tak, aby Vám pohyb přinášel, radost a uspokojení, protože s úsměvem jde všechno líp a výsledky se dostaví.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
HelenaHej
Aktuality
Kvíz o ceny
Ankety
Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?