TOPlist
Sledujte nás:

Datum registrace: 21. 08. 2016

Jak si nahrát profilovou fotku?

Macatice

Sebekoučink

Váš cyklus již skončil. Pro pokračování v Sebekoučinku si založte nový cyklus.

Získané body

Tento měsíc: 438
Celkem: 32656
Zobrazit více

 

?

Jak sbírat body

Počítadlo pohybu

Můj pohyb
Chůze: 0 km
Kolo: 0 km
Cvičení: 0 h 0 min
 
Všichni uživatelé
Chůze: 136538.25 km
Kolo: 66634.70 km
Cvičení: 5679 h 47 min

Přátelé

Stob skupiny

 

?

Jak se připojit ke skupině

Macatice

Jak psát blog?

Upozornění: Jedná se o blog uživatele STOBklubu, který neprochází kontrolou a nemusí splňovat zásady STOBu.

Odpovědi a komentáře k pátému minikvízku

24. 02. 2018

Jistě už jste všichni napjatí víc než při olympijských přenosech. Nebudu vás trápit a dlouze to okecávat – tentokrát měla pravdu Muriela s výsledkem 641.


K otázce č. 1:

Tady jste se vysloveně nemýlil nikdo. Nejvíce vitamínu c z uvedených plodin opravdu obsahují šípky (a taky černý rybíz) – 100 mg na 100 g. Citron 40, pomeranč 50, rajčata 19 mg. Nejvýznamnějším zdrojem céčka jsou však u nás brambory, ačkoli neobsahují vitamínu C nijak závratné množství (ty rané okolo 16 mg na 100 g), ale zato je jíme často a v poměrně velkých dávkách.

Správná odpověď je tedy 1 (1).


K otázce č. 2:

Původně jsem plánovala mít jednu otázku ve stylu: "Co mezi uvedené logicky nepatří?" S možnostmi: Acidum ascorbicum, E300, C6H8O6, plus nějaký chemický blábol, něco jako kyselina alfa-tri-hydroxyl-cyklohexan-skorbutová.

Ovšem, když na mě na Wikipedii mezi ostatními názvy vypadlo cosi, co bych na večírku chemiků považovala za nemístné narážky na mou nemírnou konzumaci mléka, totiž ten lakton čehosi, došlo k radikálnímu zvratu ve formulaci dotazu. Mášo, opravdu jsi byla první, kdo se zajímal o nějakou kyselinu – jaksetosakrajmenuje – aha, ketothreohexuronovou. Já se o ni nezajímala, já jen udělala copy and paste ze stránky https://cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina_askorbov%C3%A1. Tam máte důkaz, že správná odpověď je 4 (128).

Tak ještě komentáře k ostatním možnostem.

Očkování proti chřipce stoprocentně nechrání, je to dané už z principu – chřipka je tvořena různými kmeny virů, očkovací látka je připravována každý rok nově podle aktuálního výskytu jednotlivých forem v populaci a předpokladů, které kmeny by mohly způsobit epidemii. Ale prý, i když třeba viróze nezabrání, probíhá snadněji a bez komplikací. Někde jsem četla, že účinnost očkování je jen 60 procent, což mi připadá dost málo. Já se nechávám očkovat už více než 10 let, chřipku jsem od té doby nedostala, teda aspoň o tom nevím. Ledaže by měla tak lehký průběh, že bych ji zaměnila za obyčejné nachlazení.

Mnozí jste volili možnost 2. Jak se říká, není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Zvýšené dávky vitamínu C jsou doporučovány kvůli tomu, že imunitní buňky obsahují vysokou koncentraci vitamínu C a v průběhu infekce se velmi rychle spotřebovává. Tenhle důvod ovšem málokdo zná. Proto vitamín C může mít zmírňující účinky na projevy různých nachlazení a působit preventivně proti komplikacím, ale jako takový chřipku neléčí. Ten mýtus pochází ze 70. let, kdy Linus Pauling ve svých publikacích obhajoval vitamín C jako všelék a sám ho konzumoval v dávkách vyšších než vysokých. Nové studie z našeho století však jeho teze spíše vyvrátily.

Možnost 3 už bezezbytku okomentovala Máša přímo pod kvízkem. Vitamín C je rozpustný ve vodě, nikoli v tucích, a ta olejová zálivka zelniny se doporučuje kvůli karotenům a vitamínu K.


K otázce č. 3:

Vezmu to od začátku. Doporučená denní dávka vitamínu C je v EU 60 až 80 mg. Občas jsem se setkala s trošku jinými údaji, ale vždy mezi 50 a 100 mg. Ještě se vrátím k otázce 2 – při nachlazení se doporučuje dávka minimálně 200 mg denně, ale několikanásobně vyšší dávky nemají smysl a často taková doporučení jsou jen reklamním trikem.

Každopádně ale můžeme vyloučit možnost 4, neboť 6000 mg je řádově stonásobek denní doporučené dávky.

Padá také možnost 3, neboť Möllerova Batlowova choroba, jak uvedla Máša, není nic jiného než skorbut neboli kurděje, vznikající při nedostatku vitamínu C. Mimochodem, věděli jste, že kyselina askorbová dostala název právě podle toho latinského názvu pro kurděje: a-skurbutus, proti skorbutu?

Vysoké dávky vitamínu C zpravidla způsobí nanejvýš podráždění zažívacího traktu a žaludku a mohou vést k průjmu, jak zcela správně podotkla Muriela. Vzhledem k mému "kachnímu" žaludku a schopnosti stláskat všeliké kombinace, které by některé lidi hnaly na záchod, už jen kdybych se o nich zmínila, nepředpokládám, že bych si nějakých problémů vůbec všimla. S klasickou hypervitaminózou se u vitamínu C nesetkáváme. Jeho zásoby se v těle neskladují a přebytek je vyloučen s močí. Nedoporučuju však s hyperdávkami vitamínu C experimentovat před odběry krve a moči - laboratorní výsledky by mohly být zkreslené. Správně je tedy 2 (512)

A ještě pár slov k 1: Kopřivku bych mohla dostat z přemíry ovoce, občas se mi to stává, myslím, že je to po jahodách, ale vitamín C v tom prsty asi nemá. Přebytek vitamínu C se prý asi z 1 procenta přemění na kyselinu šťavelovou a její dlouhodobý nadbytek může vést k ledvinovým kamenům a renální kolice.

 

Tak toť vše. Další minikvízek rozhodně nebude dřív, než vyluštíte Sifačinu cestovatelskou hádanku - tak se snažte a udělejte Siface radost! smiley

 

Hodnocení (1 hlasů):

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

26. 02. 2018 22:25
Asi jsem zase byla mimo.....
25. 02. 2018 09:27
Díky za vysvětlení. Jsou to zajímavé informace a i když jsem neuspěla, na příští minikvízek se zase těším :-),
25. 02. 2018 09:18
Moc ti děkuji za vysvětlení, zase jsem se něčemu přiučila. Těším se na další.....

Kvíz o ceny

Soutěž o produkty Meggle
Soutěž byla ukončena, gratulujeme výhercům. Výhru je nutné si vyzvednout na Dni Zdraví 22.10.2022 v Praze na Pankráci. Více info zde

Ankety

Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?

Naši partneři