Datum registrace: 21. 08. 2016
Macatice
Sebekoučink
Váš cyklus již skončil. Pro pokračování v Sebekoučinku si založte nový cyklus.
Získané body
Počítadlo pohybu
Můj pohyb | |
---|---|
Chůze: | 0 km |
Kolo: | 0 km |
Cvičení: | 0 h 0 min |
Všichni uživatelé | |
Chůze: | 136538.25 km |
Kolo: | 66634.70 km |
Cvičení: | 5679 h 47 min |
Stob skupiny
Macatice
Jak psát blog?Odpovědi a komentáře k šestému minikvízku
10. 03. 2018
Já vím, že se všichni už těšíte na odhalení dalších pikantérií z Macaticina života, ale tak jednoduché to mít nebudete. Jsme na STOBu, tématem je zdravá výživa, a tak se nejprve budete muset prokousat všelikou zeleninou.
K otázce č. 1:
Tady jste z rajského seznamu vyřadili snad všichni správně ten Tomarin. To je název pro jakýsi přístav v japonské Okinawě (Tomari Porrt). Ta ostatní rajčata jsou paradajka slovensky, pomodoro italsky, tomato anglicky.
Správná odpověď je tedy 3 (kontrolní číslo pro součet 4).
Asi příliš jednoduchá otázka, možná jsem přece jen měla volit tuhle variantu:
1. Domat
2. Ntomata
3. Pomidor
4. Pomodoro
Kdo z vás je jazykový expert a dokáže odhadnout, s čím ta Potvora Macatá zase vyrukovala, a vyřadit, co tam nepatří tentokrát?
K otázce č. 2:
Ani zde se většina nemýlila a volila jako správnou odpověď 2 (32). Ano, jasně žlutá, oranžová a červená zelenina obsahuje látky (karotenoidy), které mohou chránit zrak před poškozením, k němuž dochází v pozdějším věku. A jako perličku tu mám jeden článeček na toto téma: https://www.respekt.cz/denni-menu/jite-hodne-mrkve-zrak-vam-nezlepsi.
A k dalším bodům: O kvalitě mražené zeleniny toho jako stobáci víte dost z každého třetího článku o zelenině v tomto klubu. :-) Čerstvá a syrová zelenina je nejlepším zdrojem některých vitaminů a minerálních látek, ale to, že nejvhodnější je jíst zeleninu čerstvou a v syrovém stavu, nemusí platit vždy stoprocentně. Některé z karotenoidů obsažené zejména v zelených, žlutých, oranžových a červených druzích zeleniny jsou pro člověka lépe využitelné po tepelném zpracování s přidáním alespoň trochy tuku – např. mrkev, dýně, rajčata apod. V některých případech může mít např. i zmrazená či konzervovaná zelenina více vitaminů než čerstvá, a to pokud se zpracovává šetrným způsobem a v sezoně, tedy v době, kdy je množství vitaminů a minerálních látek v zelenině vyšší. Vždy ale samozřejmě záleží také na dalším zpracování. – Takových a podobných sdělení jste si tu mohli přečíst hafo.
Vlastně to dává odpověď i na to tepelné zpracování rajčat. Ne že by syrová nebyla nezdravá, však se také v různých salátech tepelně neupravená konzumují. Nicméně obsahují v hojné míře karotenoid lykopen, jehož využitelnost několikanásobně vzrůstá u tepelně zpracovaných rajčat.
A konečně ta pochoutka Pepka Námořníka. Že špenát obsahuje ze všech potravin nejvíce železa, je tvrzení pocházející z r. 1870, kdy publikoval doktor E. von Wolf práci, v níž tvrdil, že špenát má desetkrát víc železa než ostatní listová zelenina. Sto gramů špenátu však neobsahuje 30 mg železa, ale jen 3 mg. Navíc zároveň kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové a fytové nedokáže naše tělo absorbovat ze špenátu prakticky žádný vápník a téměř žádné železo.
Tím končí Opravník obecně oblíbených omylů a dostáváme se...
K otázce č. 3:
Teď vás převezu všechny: Macatice je vdanou paní 3 roky (a pár dní) a 3. března se svým manželem oslavili svoje 23. výročí. Všimněte si, že otázka nebyla položena stylem "jakou svatbu slavili", ale "jaké výročí". Macatice je totiž potvora ze všech potvor ta nejpotvornější.
Někdo si zcela správně všiml, že třetímu výročí svatby neodpovídá přídomek "medová", ale pro 23. výročí jsem žádný název nenašla a medová se mi líbí – jednak mám med ráda a jednak pěkných pár prvních let na našich řeckých dovolených nás považovali za novomanžele trávící honeymoon, medový měsíc, na svatební cestě. Později jsme si oblíbili jednu destinaci, tam už nás pak znali, takže před třemi lety jsme je drobet překvapili, že jsme se novomanželi opravdu stali.
Ano, je to tak, naše dvacáté výročí "svatební noci" jsme oslavili skutečnou svatbou – konečně jsme i těm úřadům dali na vědomí faktický stav.
Jedním ze svatebních darů byla píseň na melodii Kdyby tady byla taková panenka, jejíž poslední sloku si zde dovolím jako důkaz ocitovat.
Kdybychom to spolu dvacet let zkoušeli,
všechno vydrželi,
tak bychom se vzali,
všechny tam pozvali
a dobře se měli.
Tak se ti dva vzali,
všechny tam pozvali
a dobře se měli.
Tak nevím, jestli mám ten závěr kazit nějakými čísly, ale pro pořádek, správná odpověď na třetí otázku je 1 (256) a celkový kontrolní součet činí 292.
Děkuji vám za přízeň a zase někdy příště u dalšího minikvízku!
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Ale jinak jedině ta italština je psaná bez transkripce, domorodec by to napsal takto: домат, ντομάτα, помидор, pomodoro. Ještě tu mám japonskou katakanu トマト (čti tomato), O arabské, hebrejské a jiné exotické písmo se nepokouším, anžto o nich netuším vůbec nic.
Tak snad ty cizí znaky v komentáři projdou.
A podle čeho myslíš, že se ta (koukám, že to vlastně je ne jedna) restaurace jmenuje. A v jaké je to řeči?
nečtu na STOBu úplně všechno a Tebe jsem si všimla až díky minikvízům, takže těch střípků moc nemám ... a ty jsi určitě lepší hledač :-)
I když obávám se, že tohle s tou svatbou už asi nepřekonám :-)
Rajčata jsou to všechno, ale pokud určíte, v jakých řečech, tak vás možná napadne, kde je zádrhel.
Macatice
Aktuality
Kvíz o ceny
Ankety
Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?
"A pak si všichni sedli a napapali se"
aby bylo jasné, že to má dobrý konec.