Datum registrace: 21. 08. 2016
Macatice
Sebekoučink
Váš cyklus již skončil. Pro pokračování v Sebekoučinku si založte nový cyklus.
Získané body
Počítadlo pohybu
Můj pohyb | |
---|---|
Chůze: | 0 km |
Kolo: | 0 km |
Cvičení: | 0 h 0 min |
Všichni uživatelé | |
Chůze: | 136852.81 km |
Kolo: | 66657.70 km |
Cvičení: | 5696 h 37 min |
Stob skupiny
Macatice
Jak psát blog?Několik cviků, s nimiž lze začít už pár dnů po operaci břicha
14. 03. 2018
Toto je pár cviků, které nám doporučovala rehabilitační sestra v nemocnici, některé se dají cvičit ještě na JIP pokoji. Pohyb a dýchání jsou důležité pro celkovou rekonvalescenci. Sestra říkala: "Klidně se hejbejte, jak chcete a jak to zvládnete, však ono vám tělo řekne, kdy to už dál nepůjde." Samozřejmě, nic se nesmí přehánět, pohyby musejí být pomalé a ne přes výraznou bolest, ale když tělo nebude protestovat a vy to fyzicky zvládnete, nemusíte se bát, že byste si nějakým "hemžením se" v posteli ublížili.
Začínáme v leže na zádech.
Dechová cvičení spočívají v hlubokém nádechu při pohybu paží, který rozšiřuje a uvolňuje hrudník - vzpažení a rozpažení. Začíná se s pažemi podél těla nebo mírně od těla, dlaněmi k podložce, s nádechem se paže zvedají kolmo ke stropu a vzpažují za hlavu, dlaněmi ke stropu. Vzpažit lze nejen přímo s pažemi podél uší, ale i šikmo do strany pod úhlem 45 stupňů nebo lze rozpažit kolmo do stran. S výdechem se ruce vracejí zpět podél těla. Pokud je na posteli málo místa, můžete vzpažit s rukama ohnutýma v lokti do pravého úhlu (pozice "ruce vzhůru!").
Cvičení nohou: Leh na záda, paže šikmo podél těla, dlaně směrem k podložce, Nohy natažené snožmo, případně mírně od sebe. Pohyb vychází z kotníků, napodobuje šlapání při chůzi. Jednu špičku napnout, co nejvíc to jde, druhá noha zase dělá "fajfku" do co nejmenšího úhlu, aby se pěkně protáhlo lýtko. Rychlost cvičení může být pomalá a pohyby vláčné, pak je to spíše protahovací cvik, nebo rychlejší, pohyb je dynamičtější, pak je to spíše posilovací a prokrvovací cvičení. Variantou je neťapat nohama proti sobě, ale oběma šlapkami stejným směrem. Nezapomínejte pravidelně dýchat!
Obměnou tohoto cviku je kroužení mírně roznoženýma nohama v kotnících – oběma šlapkami stejným směrem, nebo proti sobě, po chvíli změnit směr otáčení.
Trošku náročnější cvičení po pár dnech. Výchozí pozice tradičně leh na zádech, ruce míně od těla, dlaně k položce. Nohy natažené. Posunem paty po podložce pokrčit jednu nohu v koleni (není nutno zvedat patu od podložky, pokud to nejde, to až později, až to tělo dovolí) a pak ji zase natáhnout a uvolnit. Totéž s druhou nohou – pokrčit, natáhnout a uvolnit. Je možné pokrčit jednu nohu, pokrčit k ní druhou, pak postupně obě nohy jednu po druhé natáhnout. Později je možné přidat to, že pokrčenou nohu zvednete ke stropu a zase pokrčíte a teprve pak natáhnete a uvolníte. Až to půjde, je možné cviky provádět oběma nohama naráz.
Posilování pánve – tohle ze začátku vůbec nepůjde, stačí jen naznačit. Klasická výchozí poloha v leže na zádech, pokrčit nohy a snažit se zvednout zadeček od podložky, můžete zkusit pomoci přizvednout ho rukama.
Spinální cviky (jsou dobré i na páteř): Klasický výchozí leh na zádech, nohy mírně od sebe na délku chodidla. Pokládáme chodidla doleva a doprava, tak aby se (pochopitelně v ideálním případě, ze začátku to bude jen náznak) špička jedné nohy dotkla paty druhé nohy. Pohyb vychází z kyčlí a pánve. Současně se hlava otáčí opačným směrem – zásada: kam jdou paty, tam jde brada. Varianta: cvik se provádí snožmo, takže se jedno chodidlo zvedá od podložky a v ideálním případě leží obě nad sebou.
Pokrčit mírně roztažené nohy v kolenou a opět je skláníme na jednu a na druhou stranu, koleno jedné nohy se snaží dotknout se paty druhé nohy. Hlava se opět otáčí opačným směrem: kam jdou paty, tam jde brada. Nezapomínejte dýchat. Když jdou nohy nahoru, nádech, když jdou nohy dolů, výdech. V krajní pozici je možno vydržet na jeden nádech a výdech. Varianta: nohy u sebe, kolena se sklání na jednu a druhou stranu, takže jedna šlapka se zvedá od podložky.
Jakmile to jde, je možné začít s chůzí. Nepříjemné jsou otřesy břicha – doporučuju boty s měkkou podrážkou a měkkým došlapem, mohou pomoci i kalhotky s vysokým zpevňujícím pasem.
Čeho se vyvarovat - lépe řečeno, co bude chvíli trvat, než to zase zvládnete v bývalé míře: Výpony a manipulace s předměty nad hlavou, záklony (tedy napínání břišní stěny). Nebudou vám svědčit otřesy (nebuďte udivení, když vás první procházka zmůže). Zvedání a nošení předmětů nad tři čtyři kila. A samozřejmě veškeré dynamické a silové rázy (á la sekání dříví).
Přeju, abyste ty cviky nepotřebovali provádět jako rehabilitaci po operaci, nicméně zacvičit si je můžete i tak. Některé jsou ve svých krajních pozicích náročné i pro zdravého pohyblivého člověka. Takže vždy jen do mírné bolesti. Dělají se všechny vleže, takže se o ně může pokoušet i ten, kdo by neměl vlastní vahou zatěžovat klouby (kolena, kyčle).
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Macatice
Aktuality
Kvíz o ceny
Ankety
Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?