Datum registrace: 21. 08. 2016
Macatice
Sebekoučink
Váš cyklus již skončil. Pro pokračování v Sebekoučinku si založte nový cyklus.
Získané body
Počítadlo pohybu
Můj pohyb | |
---|---|
Chůze: | 0 km |
Kolo: | 0 km |
Cvičení: | 0 h 0 min |
Všichni uživatelé | |
Chůze: | 136831.30 km |
Kolo: | 66657.70 km |
Cvičení: | 5696 h 21 min |
Stob skupiny
Macatice
Jak psát blog?Horizont událostí aneb Jak se fotí černá díra
13. 05. 2022
15. 4. 2019
Jistě vám neunikl snímek, který tento týden obletěl celý svět.
Mezinárodní vedecký tým zveřejnil historicky vůbec první fotografii černé díry. Celý projekt trval astronomům vic než půl tuctu let a potřebovali k tomu devět radioteleskopů na několika kontinentech, více než dvě stě výzkumníků a speciálně vytvořený algoritmus, který data ze všech těch radioteleskopů dal dohromady do jednoho obrázku. O nákladech na celou tuhle akci novinové články raději mlčí.
Já mám k dispozici jen malý foťáček, co se vejde do kapsy - však ho ti z vás, kdo jste někdy byli na STOBích šlápotách, viděli na vlastní oči. A ke zpracování snímku mi stačilo standardní programové vybavení, které je dodáváno spolu s Windows 10, na mém cestovním notebooku. Práce mi trvala asi pět minut - stačilo vybrat jeden z nepovedených snímků řeckého podzemí (viz dnešní 3. díl reportáže) a udělat z něj vhodný výřez. Jo, vlastně ještě něco - otočit ho o 180 stupňů. Tady je výsledek:
No řekněte sami, není to skoro totéž? Pravda, ten jejich snímek je takový uhlazenější, ale ten můj zato nestál daňové poplatníky ani korunu!
7. 10. 2020
Kdo by před rokem a půl tušil, že k tomuhle žertíku budu psát dodatek!
Včera byla vyhlášena Nobelova cena za fyziku. A hádejte, kdo ji dostal! No, já samozřejmě ne.
Takže zbývají ti, jejichž práce přispěla ke vzniku toho prvního snímku. Zde je odkaz na článek na idnes s podrobnostmi: ttps://www.idnes.cz/technet/veda/nobelova-cena-fyzika-2020.A201006_112357_veda_mla. A protože není v mé moci zajistit, aby ten odkaz zůstal funkční napořád, vypisuju z něj pár nejdůležitějších informací:
Cenu získali odborníci, kteří se věnují výzkumu černých děr. Polovinu ceny dostal teoretik Roger Penrose, druhou polovinu si rozdělí Reinhard Genzel a Andrea Ghezová, kteří objevili černou díru ve středu naší Galaxie.
Robert Penrose z univerzitou v Cambridge patří mezi nejslavnější teoretické fyziky vůbec a Nobelova komise ocenila konkrétně jeho práci Gravitational collapse and spacetime singularities z roku 1965, vycházející z Einsteinovy obecné teorie relativity zveřejněné v roce 1915. Mimochodem, Einstein se stěžejní Penrosovy práce nedočkal, zemřel v roce 1955.
Gravitace černých děr je natolik silná, že z nich neunikne světlo ani jiné elektromagnetické záření, a tak astronomové dospěli k závěru, že je lze vždy pozorovat pouze nepřímo, například pomocí pohybu hvězd či jiné hmoty v jejich okolí. Přesně to dokázali Reinhard Genzel a Andrea Ghezová. Oba patřili k vedoucím osobnostem dvou různých vědeckých týmů, kteréběhem mnohaleté práce zmapovaly pohyb několika objektů v centru Mléčné dráhy, v oblasti známé jako Sagittarius A*, a zjistily, že obíhají kolem velmi hmotného a kompaktního objektu, tedy podle všeho černé díry.
Mezinárodní sdružení Event Horizon Telescope pak zveřejnilo historicky první snímek černé díry, který mě inspiroval k napsání tohot blogu. Tedy lépe řečeno, nejedná se přímo o snímek černé díry, pouze jejího bezprostředního okolí či „stínu“, protože sama černá díra je samozřejmě stále neviditelná - je v „prázdném prostoru“ uprostřed. Tehdy ovšem cílem byla supermasivní černá díra v jádru galaxie M87, která je lepším objektem pro pozorování než ta „naše“, v centru naší Galaxie. Ale i jejího obrázku se snad brzy dočkáme.
A tak možná bude mít blog další pokračování.
13. 5. 2022
A je to tady!!! Sagitarius A* v celé své kráse!
Včera zveřejněný snímek černé díry dokládá, že i pořádně těžká váha může být pěkná krasavice. Tahle má hmotnost bratru čtyř milionů Sluncí. A jak po ní všichni astronomové šílí! A máme ji takřka za rohem, v centru té naší Galaxie, nějakých 26 tisíc světelných let daleko.
Takže, dámy a pánové, nenechte se svými případnými nadkily deprimovat.
Pro zvídavé odkaz na zdrojový článek v Lidovkách Astronomové zveřejnili první snímek černé díry v centru Mléčné dráhy | Věda | Lidovky.cz a kdo se chce pocvičit v angličtině, může zhlédnout video na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=Q1bSDnuIPbo
Práce na úplně prvním snímku černé díry trvaly bezmála šest let. Tři roky poté tu máme obrázek druhé. Kdypak se asi dočkáme další?
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Jestli mi poradíš, jak dostat 100 fotek do galerie snadno a rychle i s popisky, nominuju tě na Nobelovu cenu za "v nouzi poznáš přítele" ! :-)))
Veve12: Blázníš?! To bych musela třeba taky jezdit po vědeckých konferencéch - a kde bych pak vzala čas na chození se Šlápotami a psaní reportáží z jejich výletů?
Sifaka: Možná nejsi tak daleko od věci. V té jeskyni byla tma jako tam, kam se sonda kolonoskopu zavádí. Ty ses mi v té tmě dočista ztratila a vím já, na co zrovna mířil objektiv, když cvakla spoušť?
Macatice
Aktuality
Kvíz o ceny
Ankety
Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?