Datum registrace: 10. 08. 2010
nikola
Sebekoučink
Váš cyklus již skončil. Pro pokračování v Sebekoučinku si založte nový cyklus.
Získané body
Počítadlo pohybu
Můj pohyb | |
---|---|
Chůze: | 0 km |
Kolo: | 0 km |
Cvičení: | 0 h 0 min |
Všichni uživatelé | |
Chůze: | 136532.25 km |
Kolo: | 66634.70 km |
Cvičení: | 5678 h 47 min |
nikola
Jak psát blog?Naše oblíbená káááááva, pít či nepít?
29. 05. 2014
Káva a čaj jsou vyhledávány především pro svou příjemnou chuť, která nám navozuje pocit pohody a dobré nálady, tedy má zkušenost je i ta, že káva a čaj pomáhá hubnoucím zmírnit pocit vyhledávání jídla navíc. Dalo by se zde diskutovat o tom, zda naopak u někoho nemůže vyvolat pocit chuti k jídlu,protože je dotyčný zvyklý pokaždé ke kávě zakousnout něco sladkého na zub.
Zde by stálo zmínit fakt, že káva stimuluje činnost žaludečních šťáv a tak Vám může navodit pocit hladu. Je potřeba vyzkoušet. Ale věřím, že pokud si ji vychutnáte s porcí našlehaného mléka a např. nekalorickým sladidlem, tak naopak uspokojíte Vaše chuťové buňky…
· Máte-li rádi kávu sladkou,pokuste se ji osladit nekalorickým sladidlem, například stévií, sukralózou apod.
Účinnými látkami, které káva a čaj obsahují je kofein (u čaje se nazývá thein), obě tyto látky mají stimulační účinky především na naši nervovou soustavu, tedy podporují bdělost,koncentraci, paměť…Rozdíl mezi kofeinem a theinem je délka nástupu tohoto stimulačního účinku.
U kávy je nástup stimulace rychlejší, ale zase rychleji odezní. Tedy pro rychlé „probuzení“ je vhodnější než zelený čaj. Naopak u zeleného čaje je nástup stimulace pozvolnější, ale zase dlouhodobější.
Jako silný životabudič se někdy doporučuje kombinace zeleného čaje a kávy, ale to už je opravdu pro silnější nátury J Rychlejší nástup kofeinu přichází u kávy, která je bez přidaného mléka.
K pozitivním vlivům konzumace kávy a čaje se řadí :
· výše zmíněná stimulace psychiky
· zmírnění únavy
· zlepšení nálady
· obsah antioxidantů v kávě a čaji, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a mají vliv na prevenci kardiovaskulárních chorob a rakoviny
Podle různých průzkumů nemá na obsah antioxidantů vliv přípravy kávy.
· čaj i káva podporují trávení, kofein stimuluje činnost žaludečních šťáv,je tedy vhodné konzumovat kávu s malou porcí jídla. Popíjení kávy nalačno může zvláště u osob s citlivým žaludkem vyvolat právě z důvodu nadbytkužaludečních šťáv bolesti. Není vhodná konzumace na lačný žaludek např. u osob s vředovouchorobou, záněty žaludku apod.
· u čajů by byla celá řada specifických účinků
· Osoby citlivé na kofein mohou pociťovat bolest hlavy, přecitlivělost,ale obecně nejsou známy důvody, proč bychom neměly konzumovat kávu.
Někdy se zmiňuje vliv kávy na odplavování vápníku, avšak přiznám se, že jsem neviděla žádnou konkrétní studii, která by to potvrzovala či vyvracela
Mohly bychom zde zmínit například význam nejen konzumace kávy, ale i např. velmi pozitivní účinky kofeinu v boji s celulitidou s jejím zevním použitímJ.
TIP NA DOMÁCÍ ZÁBAL PROTI CELULITIDĚ A PRO HLADŠÍ POKOŽKU
Např. domácí kofeinový zábal, kdy se smíchá želatina uvařená dle návodu, přisype se cca 100 g mleté zrnkové kávy a přidá se cca 5 kapek 100% skořicového oleje, lze použít i mletá skořice.
Tuto směs zahřátou na tělesnou teplotu naneseme na postižená místa, zabalíme do potravinové folie,pod deku a necháme působit cca 30 minut. Poté opláchneme, zrníčka navíc poskytnou nádherný peelingJ.
Kdo by si měl dát na nadměrnou konzumaci kávy pozor?
Pozor by si měly dát pouze těhotné a kojící maminky, u těhotných může nadměrná konzumace zvyšovat tepovou frekvenci nejen mamince, ale i miminku, což není žádoucí. Tedy měly by hlídat množství kofeinu do 150 mg na den a rovnoměrně rozložit do celého dne. Nebo preferovat raději kávy bez kofeinu, obilninové kávy.
Dále není vhodná nadměrná konzumace pro osoby osob s vředovými chorobami, onemocněním žaludku,dudodena, záněty GIT.
Jaká je optimální dávka kávy na den?
Maximální dávka kofeinu na den se uvádí u zdravých osob cca 300-400 mg/den, u těhotných žen raději poloviční množství, cca 150 mg.
U osob s kardiovaskulárním onemocněním, vysokým tlakem, zvýšenou tepovou frekvencí se uvádí množství menší, ale citlivost na kofein je velmi individuální a nelze stanovit přesnou dávku kofeinu. Tedy je potřeba vyzkoušet.
Průměrný obsah kofeinu v jednom šálku kávy z čerstvé mleté kávy je kolem 80 mg, v instantní kávě jeto cca o 30-40 % méně. Čaj obsahuje obvykle o 50-60% méně než káva.
Podle síly kávy je tedy možné vypít u zdravých osob až 6 šálků kávy na den, u osob s vysokým tlakem,kteří jsou léčeni klidně kolem 3 šálků na den.
Velmi zajímavé je téma, zda je káva diuretikum či není.
Poslední výzkumy spíše poukazují na to, že kofein nepůsobí na nadměrné vylučování vody z těla jako jiná diuretika, ale stimuluje hladkou svalovinu močového měchýře k dřívějšímu vyprázdnění.
Z uvedeného faktu vyplývá, že nás káva nezbavuje vody celkově natolik, abychom museli vypít dvakrát více než pijeme kávy, ale měli bychom kromě kávy pít i jiný zdroj tekutin, než je káva.
Závěr tedy zní? Káva určitě vhodná je, může dokonce podpořit naše trávení, pozor však na nadměrnou konzumaci kávy s plnotučným mlékem a cukrem, tam už bychom přijímali především kalorie navíc....zkuste si vychutnat už jen samotný, lahodný šálek kávy, chvilku času jen pro sebe a už k tomu není potřeba žádný dortík, ani sušenka, jen zavřít oči, sednout si a užívat si chvilku pro sebe či posezení s přáteli...
Zde se mi velmi líbí tipy na zdobení kávy:
http://www.youtube.com/watch?v=qQn-_01zsT8
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
"KAŽDÉ RÁNO KÁVIČKU, K TOMU SVIŽNOU ROZCVIČKU"
vaše VERNA
Kávu pravou nefalšovanou jsem pila naposledy kdysi dávno, pak jsem přešla na rozpustnou s mlékem.
Před nějakou dobou mi mléko začalo vadit, tak jsem je začala nahrazovat rýžovým, mandlovým, špaldovým... jaké zrovna seženu.
Poslední týdny jsem nabyla pocitu, že asi i to kafe není pro mě to pravé, takže je piju jen ráno a často ani to ne a zbývající dřívější dávky nahradila meltou, carem či jinou obilnou náhražkou.
Tak teď několikrát denně piju - jak říkám - "nekafe s nemlíkem". Když to ochutná kafař, prská - ale jak jsem na to přešla postupně po krocích, chutná mi to. :-) A kupodivu mi ten kofein ve dne nechybí a v noci se mi dost zlepšíl spánek.
Ale nemohu si dát kávičku večer to bych pak neusnula.
Výborný je peeling z logru na celé tělo! Praktikuju celý dospělý život, kůže je hlaďoučká:-)
Zaujal mě "anticelulitický" zábal, 100g kávy mi příjde celkem dosti (to bych se pomazala od hlavy po paty). Myslíte, že by to šlo třeba týden uchovat v lednici?
nikola
Aktuality
Kvíz o ceny
Ankety
Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?