TOPlist
Sledujte nás:

Datum registrace: 21. 01. 2013

Jak si nahrát profilovou fotku?

nocar

Získané body

Tento měsíc: 0
Celkem: 901
Zobrazit více

 

?

Jak sbírat body

Počítadlo pohybu

Můj pohyb
Chůze: 0 km
Kolo: 0 km
Cvičení: 0 h 0 min
 
Všichni uživatelé
Chůze: 136535.25 km
Kolo: 66634.70 km
Cvičení: 5679 h 47 min

Přátelé

Upozornění: Jedná se o blog uživatele STOBklubu, který neprochází kontrolou a nemusí splňovat zásady STOBu.

Diabetik a tzv. "dlouhý cukr"

05. 05. 2013

Při diabetické kontrole zjištuje diabetolog u pacienta především hodnotu tzv. „dlouhého cukru“…

 O co jde : 

  Jedna z krevních částic, která se nazývá glykovaný hemoglobin (GH), má tu zajímavou vlastnost, že během jejího života se na ní usazuje cukr z krve. Životnost této částice je přibližně tři měsíce. Při vyšetření diabetika se měří, jakou vrstvou cukru se tato částice během těch tří měsíců pokryla a z toho se zjišťuje průměrná glykémie diabetika během posledních tří měsíců.  Toto měření nemůže žádný diabetik nijak „ošulit“. Hodnoty „dlouho cukru“  se sice také udávají v mmolech, ale jedná se o jinou stupnici ! Takže pokud někomu naměřili dlouhý cukr  6 mmol, neznamená to, že měl diabetik průměrně hladinu cukru v krvi 6 mmol (což by bylo dobré), ale 11 mmol ! (což je špatné..). Takže „dlouhý cukr“ nad 4.5 mmol není již to pravé, ořechové…

„Dlouhý cukr„  má nejen vypovídací hodnotu o diabetikově hladině cukru v krvi v posledních třech měsících, ale současně se jedná o to, že čím je hodnota „dlouhého cukru“ vyšší, tím větší jsou jednotlivé částice glykovaného hemoglobinu v krvi, které jsou tvrdé a ostré a působí jako brusná zrna na stěny cév a mohou je nebezpečně zeslabovat či na narušovat. Což je další vážný důvod, pro který by se měl diabetik snažit mít glykémii co nejnižší a potažmo pak díky tomu i tento „dlouhý cukr“.

Ještě jedna poznámka na okraj :

Vyšetřením hodnoty „dlouhého cukru“ se sice zjistí jakou měl diabetik průměrnou hladinu cukru v posledních třech měsících, ale nedá se z naměřené hodnoty zjistit,jaké měla tato hladina glykémie výkyvy ! Protože např. pokud  bude „dlouhý cukr“ naměřen 6 mmol, může to znamenat, že měl diabetik poslední tři měsíce před kontrolou stále hladinu cukru v krvi 11 mmol, nebo to může znamenat, že diabetik měl polovinu doby glykémii 5 mmol a polovinu doby měl glykémii 17 mmol, což je hodně špatné.  Ale tento případný výkyv glykémie v kontrolovaném období  se nedá bohužel z „dlouhého cukru“ poznat, to může zjistit jen sám diabetik, pokud si alespoň občas (ve správném okamžiku) hladinu cukru změří…

Takže neplést si nikdy mmol „dlouhého cukru“ a mmol z naměřené hladiny cukru v krvi ! To jsou zcela různá měření se zcela odlišným významem naměřených hodnot !

Děkuji zvídavému čtenáři, který náhodou zabloudil na tento článek, za pozornost….

 

Hodnocení (7 hlasů):

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

06. 05. 2013 09:40
Děkuji za tenhle článek! Je krásně srozumitelný i pro naprostého laika. :-)
05. 05. 2013 20:04
Díky za informaci
05. 05. 2013 18:28
Také nejsem diabetik ale ráda si přečtu doré rady .
05. 05. 2013 16:42
Fantastický, moc důležitá hodnota. Díky.
05. 05. 2013 12:28
Diabetik zatím nejsem, nicméně vše o člověku mne zajímá, tak díky za nové informace :-)
05. 05. 2013 08:46
Díky Richarde, opět jsem chytřejší.... Dlouhý cukr vše prozradí. Doufám, že za týden ho budu mít dobrý, když jdu na tu kontrolu do dia poradny. Určitě se zam odrazí má hubnoucí snaha ve STOBu...
05. 05. 2013 07:46
S pojmem dlouhý cukr jsem se už setkala, ale nevěděla jsem, co to je. Děkuji za výborné vysvětlení.

Kvíz o ceny

Soutěž o produkty Meggle
Soutěž byla ukončena, gratulujeme výhercům. Výhru je nutné si vyzvednout na Dni Zdraví 22.10.2022 v Praze na Pankráci. Více info zde

Ankety

Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?

Naši partneři