TOPlist
Sledujte nás:

Datum registrace: 16. 01. 2011

Jak si nahrát profilovou fotku?

xantypa

Původní Sebekoučink

0 %
0 kg 12 kg

Již zhubnuto: 0 kg

Získané body

Tento měsíc: 0
Celkem: 2332
Zobrazit více

 

?

Jak sbírat body

Počítadlo pohybu

Můj pohyb
Chůze: 0 km
Kolo: 0 km
Cvičení: 0 h 0 min
 
Všichni uživatelé
Chůze: 137808.28 km
Kolo: 66720.00 km
Cvičení: 5753 h 17 min

Přátelé

Počet přátel: 0

?

Jak požádat o přátelství

Stob skupiny

 

?

Jak se připojit ke skupině

xantypa

Jak psát blog?

Upozornění: Jedná se o blog uživatele STOBklubu, který neprochází kontrolou a nemusí splňovat zásady STOBu.

Zatr sakr...

09. 03. 2011

Jsem z toho bazálního metabolismu nějaká zmatená. Byla jsem na měření na Bodystatu, vyšlo mi, že můj bazální metabolismus, to je minimální spotřeba těla v klidovém stavu, je 7581 kJ a energie nutná k pokrytí fungování a sportovní aktivity zhruba dvakrát týdně (což bylo dosud, ale chtěla bych to zintenzivnit) je 11372 kJ.

Co si z toho vzít?

Možná se může zdát, že jsem tím trochu posedlá, ale chci věcem rozumět. A tak jsem se ptala na různých místech:

  1. Lektorka na kurzu STOB
    Přinesla jsem výsledky na kurz STOB, abych se zeptala, co z nich vyplývá. Lektorka nám na kurzu doporučovala, abychom si nechali změřit a vypočítat bazální metabolismus, protože bychom rozhodně neměli jít v příjmu pod tuto hodnotu. Když jsem se zeptala, kolik bych tedy příjem měla mít, řekla, že můžu zkusit třeba 8000 kJ a uvidíme.
  2. Rekondiční centrum VŠTJ - Salmovská
    Když jsem si přišla pro výsledky osobně (poté, co mi byly zaslány e-mailem), měla jsem pár dotazů.
    Mám podprůměrný obsah vody, co to znamená? To je proto, že je procento tuku tak vysoké, v tukové tkáni voda není.
    Co znamená rozdělení tuku na cílový a nadbytečný? Nadbytečný je ten, kterého byste se měla zbavit, cílový je v normálu.
    Proč je moje doporučená hmotnost 72-78 kg, když by to podle indexu BMI už byla nadváha? Index BMI je nepřesný, nebere v potaz individuální charakteristiky. Podle vašeho tělesného složení by pro vás bylo optimální toto. (S tou odpovědí si nejsem zcela jistá, zda jsem ji pochopila, ale dál jsem se nevyptávala - to je ještě daleko.)
    (A nejdůležitější na závěr:) Jaký by měl být můj příjem, když chci hubnout, mělo by to být blíže k hodnotě bazálního metabolismu? Ne, to určitě ne, spíš blíže k té hodnotě celkové metabolické potřeby... Třeba 2500 kcal? (= cca 10 000 kJ.) No, třeba.
    A jakou frekvenci fyzické aktivity byste doporučoval? Ideální by bylo každý den, ale může být aspoň obden - 3x, 4x týdně.
  3. Diskuse na stránkách STOBu:
    Vzhledem k tomu, že odpovědi na můj dotaz, jaký by měl být optimální energetický příjem, se lišily, nedalo mi to a položila jsem ho v diskusní skupině na webu STOBu. Narazila jsem totiž na další problém: když jsem si v Sebekoučinku nastavila hodnotu 7 500 nebo dokonce 10 000 kJ jako denní cílovou a orientační hodnotu, najednou mi výrazně naskočil doporučený příjem sacharidů a poklesl doporučený příjem bílkovin. Tady něco nehraje, řekla jsem si a zeptala se na to. Z odpovědi nejprve vyplynulo, že systém je nastaven tak, že vyšší hodnoty jsou pro ty, kteří chtějí svou váhu udržovat, nikoliv snižovat...

10000 kJ si možná budete moci dovolit časem při udržování váhy při větší pohybové aktivitě, ale pravděpodobně byste při tomto příjmu váhu nezredukovala. Při redukci váhy je BEV vynásoben koeficientem pohybové aktivity a snížen v závislosti na vstupní váze o 2000-3000 kJ. Dočasně je tedy příjem nižší než BEV a zvyšujete si jej ručně v závislosti na týdenním úbytku váhy (doporučen 0,5-1 kg). Doporučený příjem bílkovin při redukci je 1-1,5 g na 1 kg normální váhy. To si sledujete v jídlokoučinku v řádku Skutečný příjem.

Tak teď, babo, raď!

Musím přiznat, že poslední doporučení se mi líbí nejméně. V brožuře STOBu jsem našla, že bazální metabolismus tvoří 60-70% energetického výdeje, další energie je třeba na trávení a další pak na pohyb a cvičení. Takže zhubnout sice chci, ale taky chci, aby moje tělo mělo z čeho fungovat... :-(

Online orientační výpočet hodnoty bazálního metabolismu - podle srovnání s mými údaji z měření na Bodystatu to docela odpovídá.

Externí blog

Hodnocení (9 hlasů):

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

09. 03. 2011 21:58
Já bych si nastavila sebekoučink na těch 8000KJ a kdybych náhodou hubla víc, než to půl kilo týdně, tak bych si 500KJ přidala.. Ale to je jen můj názor laika :) Kámoška výživářka mi takhle vypočetla, že mám hubnout při 7500KJ a stob mi vypočítal 7000KJ, tak jsem se toho držela a měla jsem to přesně po těch půl kilech..
09. 03. 2011 21:11
Jůůů, to je docela zajímavé, asi bych si taky měla něco nechat někde změřit... Stránka je zajímavá.
09. 03. 2011 20:50
Já jsem byla na VŠTJ v Salmovské - bylo to za 130,- - co se týče toho odkazu na internetu, tak to je opravdu jen orientační. Ten bazální metabolismus tam aktivita neovlivní, ovlivní doporučený příjem, který pokryje bazál plus aktivitu.
09. 03. 2011 20:09
a kam chodíš?
09. 03. 2011 20:05
Veru tam tam chodím na Vacu to paní měří i s konzultací za 200 :)
09. 03. 2011 19:40
Zajeďte si do Dejvic na CASRI a pan doktor vám to vysvětlí. Antropometrika tam stojí 200Kč včetně konzultace. Já jsem byla velmi spokojená. www.casri.cz
09. 03. 2011 19:37
holky a kdepak mě na tomto přístroji změří a kolik to stojí?
09. 03. 2011 19:32
Jen k tomu odkazu, pokud si chci vypočítat můj bazální metabolismus a nastavuji si tam "pohybová aktivita", jaký je rozdíl mezi střední 1-2 hodiny a těžká více než 1 hodina? To mi přijde nějaké divné 8)
09. 03. 2011 19:25
Ahoj Xantypo, budu možná brzy řešit podobný problém - chystám se zajet na Zličín na analýzu na podobném přístroji jako je Bodystat (je to InBody). Z těch protichůdných informací bych asi byla taky poněkud zmatená - ale dovolím si podniknout jednu úvahu - program Sebekoučink pravděpodobně volí raději nižší příjem, při kterém bude hubnout většina lidí, protože nemá možnost pracovat s individuálními naměřenými hodnotami - a každý hubnoucí si to má vyrovnat sám podle toho, jakým tempem začne hubnout - jestliže tedy bude úbytek příliš vysoký, bude si postupně příjem navyšovat, aby dosáhl 0,5-1 kg týdně (pokud tedy nemá hodně vysokou nadváhu, kde to pak může být zpočátku i kolem dvou kil - ale pět by asi taky nikdo nikomu nedoporučil). Kdybych měla v ruce podobné přesné výsledky jako ty, asi bych si zvolila opačnou cestu - začala bych u vyšší hodnoty a podle tempa, jakým bych hubla, bych si příjem postupně snižovala po 500 kJ, až bych dosáhla opět rozmezí 0,5-1 kg týdně. Proč? Kvůli větší psychické pohodě - pro někoho může být příjem nastavený sebekoučinkem příliš malý a trpí pak hladem, případně ho pronásledují chutě. A vzhledem k tomu, že naším cílem je se po zhubnutí opět projíst k vyššímu příjmu :-), tak mi i z tohoto důvodu připadá výhodné raději postupně snižovat a pokusit se ten potřebný "deficit" 2000 kJ získat spíš cvičením než na úkor jídla.
09. 03. 2011 18:59
No jasně, já vím, že ta hodnota musí být nižší než ten druhý údaj - zas na druhou stranu ale chci zvýšit svou pohybovou aktivitu - a tento údaj byl vypočítán pro cvičení 1-2x týdně.
09. 03. 2011 18:57
Mě bylo vysvětleno - co se vody týče - že to není tukem, ale spíš pitným režimem - měření bylo provedeno ráno - tedy po dlouhé noci, kdy jsem nepila, takže mě vyšlo podprůměrných 49%. S programem Sebekoučink jsem spokojená a mám příjem asi 400kJ nad můj bazální metabolismus. Myslím, že odborníci se ještě pořád neshodli a různé názory budeš potkávat stále. Asi tedy nemá smysl (dle mého názoru) se v tom příliš šťourat. Pokud chceš hubnout, tak samozřejmě musíš mít menší příjem než výdej - to je přece jednoduché. Takže když si vezmeš ten druhý příjem (z prvního odstavce), "nula od nuly pojde" - budeš mít téměř stejný příjem jako výdej a k hubnutí nedojde. Je to jednoduchá rovnice, doufám, že tu nešířím bludy. Každopádně držím palce, ať dojdeš k rozuzlení. ;-) Klimům zmar!

Kvíz o ceny

Soutěž o produkty Meggle
Soutěž byla ukončena, gratulujeme výhercům. Výhru je nutné si vyzvednout na Dni Zdraví 22.10.2022 v Praze na Pankráci. Více info zde

Ankety

Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?

Naši partneři