TOPlist
Sledujte nás:

Datum registrace: 27. 01. 2012

Jak si nahrát profilovou fotku?

xxleoxx

Původní Sebekoučink

0 %
0 kg 5 kg

Již zhubnuto: 0 kg

Získané body

Tento měsíc: 0
Celkem: 7278
Zobrazit více

 

?

Jak sbírat body

Počítadlo pohybu

Můj pohyb
Chůze: 0 km
Kolo: 0 km
Cvičení: 0 h 0 min
 
Všichni uživatelé
Chůze: 137808.28 km
Kolo: 66720.00 km
Cvičení: 5753 h 17 min

Přátelé

?

Jak požádat o přátelství

Stob skupiny

 

?

Jak se připojit ke skupině

xxleoxx

Jak psát blog?

Upozornění: Jedná se o blog uživatele STOBklubu, který neprochází kontrolou a nemusí splňovat zásady STOBu.

Pro ty komu se nedaří hubnout, aneb na čem závisí bazální metabolismus.

31. 03. 2012


Energetický metabolismus člověka můžeme přirovnat k funkci akumulátoru. Stejně jako se akumulátor neustále nabíjí a vybíjí, pracuje naše tělo na stejném principu. Veškeré ukládání energie a její výdej ze zásob (glykogenové zásoby, tuková tkáň, tělesné bílkoviny) je řízeno hormony.

Inzulín snižuje hladinu krevního cukru tím, že transportuje glukózu do buňky. Glukóza je buď zužitkovaná k okamžité spotřebě na tvorbu ATP, nebo je uskladněna do zásob.

Při nedostatku inzulínu se sníží tvorba tuků ze sacharidů a zvýší se jejich spalování vlivem somatotropního a adrenokortikotropního hormonu. Z tukové tkáně se zvýší výdej volných mastných kyselin a jejich hladina v krvi stoupá. Tyto účinky jsou vzhledem k redukčním dietám velmi pozitivní, proto v případě redukčních a racionálních jídelníčků je potřeba držet nízkoglykemizující stravu. =>nutné dbát nejen na kozumované množství sahcaridů, ale i na jejich povahu, množství v jedné dávce a interval mezi dávkami. Pro jedince, kteří kondičně cvičí a snaží se nabrat svalovou hmotu, má racionální strava svůj význam, ale je potřeba udržet zvýšenou hladinu inzulínu po tréninku. Pokud chceme nabrat svalovou hmotu, není vhodné nízkou hladinu inzulínu v krvi po tréninku prodlužovat, protože jinak si zvýšíme tvorbu glukózy jaterní glukoneogenezí z aminokyselin, a tím zvyšujeme katabolismus svalů. Opatření: Po tréniku je tedy na místě zařadit ihned potravinu s vysokým glykemickým indexem pro rychlé zvýšení hladiny inzulinu a ochraně svalů před destrukcí.

Kortizol brání funkci inzulínu a podporuje vznik glukózy z bílkovin, které pak v těle ubývají. Umožňuje organismu adaptaci na stres a to tím, že zvyšuje lipolýzu (rozklad tuku) a tvorbu glukózy z aminokyselin. Zvýšená hladina kortizolu vede ke ztrátě svalové hmoty, což se může projevit v případě sportovce, který při vysoké intenzitě trénuje v dlouhých intervalech. Příkladem je trénink v posilovně, kdy není doporučeno intenzivně trénovat déle jak 1,5 hodiny v jednom tréninku. Pokud se snažíme o nabrání svalové hmoty, je dobré po tréninku zařadit sacharidový nápoj(jídlo), který nám katabolismus, vyvolaný zvýšenou hladinou kortizolu, zastaví. Opatření: Shodné jako u inzulínu, primárním cílem je ochrana aktivní hmoty zajištující podstatnou část BM.


Bazální metabolismus se nejvíce podílí na celkovém výdeji energie, jeho výdej se pohybuje v rozmezí 55 - 75 % celkového energetického výdeje. Z toho vyplývá, že tvoří největší část energetického výdeje během dne. Rychlost bazálního metabolismu je řízena hormonem štítné žlázy tyroxinem a závisí na mnoha faktorech. Opatření: Nelze denně příjmat energii přímo na BM, je nutné konzumovat více, jinak dojde po několika týdnech ke snížení BM

Faktory ovlivňující úroveň bazálního metabolismu

Věk, pohlaví a množství aktivní svalové hmoty jsou hlavními faktory ovlivňujícími úroveň bazálního metabolismu.

Muži mají bazální metabolismus vyšší než ženy (o 5 - 10 %). Vzhledem k tomuto faktu jsou muži při redukčních dietách zvýhodněni. Pozn. Což není zase tak moc!!

Vyšší podíl svalové hmoty zvyšuje úroveň bazálního metabolismu. Sportovec, který disponuje velkým podílem svalové hmoty, má vyšší bazální metabolismus oproti běžné populaci. Sportovci to mají jednodušší i v redukční výživě, protože jejich velké množství aktivní svalové hmoty jim usnadňuje spalování triacylglycerolu (tuku). Z uvedeného vyplývá, že čím bude vyšší poměr Vaší aktivní svalové hmoty, tím lépe se Vám bude tuk spalovat. Opatření: Posílit aktivní hmotu vhodným pohybem, ale pozor nutnost intenzivního kondičního, vytrvalci mají hodnotu BM nižší a tvoří jen 38%-41% celkové denní potřeby. Pokud provozujete stritkně vytrvalostní tréninky důsledně na spalovací tepovou frekvenci, sice spálíte vyšší podíl tuku při zátěži, ale zpomaluje se vám BM, v konečném důsledku při omezení vytrvaleckého sportu ztloustnete. Ideální stav kombinace anaerobního a aerobního tréninku. Pokud někdo dlouhodobě např. jezdí na rotopedu denně 40+ minut v tepovce 120 (spalovací) bez jiných intenzivních tréninků, stává se z něj vytrvalec.

Všem ženám a mužům, kteří podstupují drastické diety, pro vylepšení postavy se doporučuje, aby se nedrželi nízkoenergetických a nízkobílkovinových jídelníčků, které vedou ke ztrátě aktivní svalové hmoty. Snížená aktivní svalová hmota se negativně odráží na úrovni bazálního metabolismu, kdy dochází k jeho snížení a energetickému plýtvání. Opatření: Nedržet drastické diety, popřípadě držet se jen diet s vysokým podílem bílkovin ve stravě a minimem tuků a sacharidů. I v případě mírné redukce hmotnosti je nutné přijímat dostatečné množství bílkovin.

Úroveň bazálního metabolismu je z velké části dědičná. Pokud jsme smolaři, že naši rodiče a prarodiče mají utažený bazální metabolismus, můžeme počítat s komplikacemi spojenými nejen s nadváhou. Opatření: S geny nic neuděláme, ale metabolismus lze zrychlit jinými mechanismy.

Velký podíl na úrovni bazálního metabolismu má také rasa. Například Číňané a Indové mají nižší úroveň bazálního metabolismu než lidé kavkazoidní (což jsou i Evropané). Opatření: Tu snad v drtivé většině stobáků můžeme být povzbuzení. :D Ostatním v této otázce není pomoci.

Veškeré emoce se odrážejí na našem bazálním metabolismu. Úzkost a nervové vypětí zvyšují bazální metabolismus. Pokud se v práci naštveme na šéfa, tak je pravděpodobné, že během krátké doby, až se stresová situace uklidní, dostaneme hlad. Naopak při apatii a skleslosti se úroveň bazálního metabolismu snižuje. Opatření: Zbytečně si navozovat stresové situace není vhodné ani zdravé, pokud už se naštveme aspoň na tom najdem pozitivum, avšak co se týče skleslosti a apatii může to být kámen úrazu spousty lidí, kteří jsou nešťastní z toho, že nehubnou (kvůli tomu jsem dnes hledal nové informace a psal tento blog). Pokud chcete hubnout, hoďte se do klidu...neřešte to, nelamte si moc hlavu

Velký vliv na úroveň bazálního metabolismu má teplota organismu. Během zvýšené teploty o 1 °C se zvyšuje bazální metabolismus asi o 14 %, z čehož lze logicky vyvodit, že zvýšená aktivita příznivě ovlivňuje úroveň bazálního metabolismu a celkový energetický výdej. Opatření: Není třeba žádné, čím víc se potíme a zahříváme při sportu, tím lépe. Jen pozor na pitný režim.

Úroveň bazálního metabolismu ovlivňuje regenerace organismu. V prvních 13 hodinách po výkonu se bazální metabolismus zvyšuje až o 23 % a v dalších 48 až 72 hodinách o 10 %. Opatření: Bez sportu to opravdu nepůjde !!

Klimatické podmínky mají velký vliv na úroveň bazálního metabolismu (termogeneze). V chladu se bazální metabolismus zvyšuje, kde je tělo nuceno produkovat více unikajícího tepla. V teple je naproti tomu tělo nuceno vynakládat extra energii na tvorbu potu, tudíž i v teple se BM zvyšuje. Opatření: Otužování. Otužováním a tím pádem nošení menších vrstev obleční donutí tělo produkovat více tepla a tím spálit více energie, zejména tuků. V létě se zase více potíme, sice jsme celí ulepení od potu ale máme vyšší výdej než zimomřiví lidé. Zimomřivost a teplota těla jsou základním ukazetelem, pokud trpíte na ledové konce končetin, nejspíše je vaše tělo v úsporném režimu s teplem. Obdobně lze konstatovat že obézní lidé jsou více izolováni od okolí tukovou vrstvou a nemají takový tepelný výdej, samotným zhubnutím a zmenšením vrstvy podkožního tuku je tělo nuceno vydávat více energie na produkci snáze unikajícího tepla.

CO DÁLE OVLIVŇUJE VÝDEJ ENERGIE

Termický účinek stravy (postprandiální termogeneze)

O co jde? Když sníme 3000 kJ ve formě sacharidů, tělo nezíská 3000 kJ energie ale méně někde kolem 2700-2850 kJ. Termický účinek se vyjadřuje v % energie přijaté v potravě a přetrvává několik hodin po jídle. Jeho hodnota závisí na velikosti zkonzumované porce (množství kcal) a procentuálním složení živin (kalorií z proteinů, tuků a sacharidů). Při příjmu normální (smíšené) potravy je odhadován termický efekt na 10 % z celkového energetického výdeje. U žen je hodnota nižší 6 - 7 %.
Termický efekt je pro jednotlivé živiny odlišný. U sacharidů se uvádí termický efekt 5 - 10 %, u tuků 0 - 3 % a u bílkovin 20 - 30 %.

Nedávné studie naznačily, že strava s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem tuků vyvolává větší termický účinek, než strava s vysokým obsahem sacharidů a nízkým obsahem tuků.

Na základě provedených studií bylo prokázáno, že příjem potravy ve více dávkách je provázen větším termickým efektem než příjem stejného množství potravy v jedné dávce.

Pro ukázku přikládám tabulku jak se měnil klidový výdej muže, po požití vysokobílkoviného jídla. Na kterém je snadno ilustrovatelný termický efekt stravy.

t (min)

0

30

60

90

120

150

klid. výdej (kJ)

8876

10255

11265

11056

10288

9811

Opatření: Mnozí zvás teď jistě pochopili, proč je tak důležité u hubnutí jíst každé 2,5-3 hodiny, menší porce a vyvážené z důrazem na dobré plnění bílkovin. Tímto mechanizmem jsem schopni prakticky po celý aktivní den navýšit bazální metabolismus, bez nutnosti pohybu, proto spousta lidí zhubne, i když se nehýbou, ale začnou jíst pravidelně mnohdy i stejné objemy jídla. Bez snídaně a pravidelného vyváženého jídla to nikdy nepůjde.


Závěr 

Kdybych to měl shrnout, pro zdárné zhubnutí je třeba jíst pravidelně bílkovinné jídla, do pohybu zařadit i kardio(rozvoj aktivní hmoty), nabudit vlastní termogenezi vhodným otužováním, po kardiu si dát sacharidové jídlo. Nejíst přesně na bazální metabolismus, ale více (asi nejdůležitější), nepropadat depresím z nezdarů a pokusit se být co nejvíce v pohodě. Sportovat... sportovat.. ale i regenerovat... regenerovat. S ostatním, jako je věk, pohlaví... toho moc neuděláme :D

Čerpal jsem z několika zdrojů, zejména z BP z katedry podpory zdraví Masarykovy univerzity, i já jsem tam pochytil pár nových věcí a ve starých jsem se utvrdil, že jdu správnou cestou. Snad jsem vytáhl to nejdůležitější bez zbytečných složitostí.

Hodnocení (40 hlasů):

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

21. 01. 2017 17:29
Moc dobrý blog, dal mi spoustu věcí do souvislostí. díky
05. 05. 2012 11:50
ježiš nestrašte mě!!!!!
05. 05. 2012 11:37
no je to zajímavé, třeba je americká strava úplně jiná než ta naše, přece je to jen přes půl zeměkoule :D třeba jiné složení mikroprvků jiné tradiční receptury... všechno může mít vliv
05. 05. 2012 11:16
Jinak, jako studentka jsem strávila asi čtyři měsíce na letní brigádě v USA. Všichni mě varovali, prý se tam hrozně tloustne. Jedla jsem samou zeleninu a sýry a kromě práce pořád cvičila - běhala, jezdila na kole, každý den plavala v moři. A vrátila jsem se domů o 7 kilo těžší. Nejzajímavější ale bylo, že když jsem za deset dní po návratu stoupla na váhu, šest kilo z těch sedmi bylo pryč. A to jsem nedržela dietu a taky vůbec nesportovala, jen odpočívala a aklimatizovala se. Kdy se ztratilo další kilo, to ani nevím, asi taky hned. Dodnes to nechápu, odporuje to zdravému rozumu. Ale bylo to tak.
05. 05. 2012 11:13
Prý američtí vědci zjistili, že od padesátých let tloustnou nejen lidé a domácí zvířata, ale i laboratorní zvířata, která by měla žít ve stále stejných podmínkách. Příčina tohoto fenoménu není zcela objasněna. Možná jde o vliv chemikálií v životním prostředí, možná o nějaký virus. Je známo, že obezita je "nakažlivá", ale jestli jen obrazně nebo doslova, čert ví.
05. 05. 2012 10:55
no stresu se raději vyhýbat, tak stres je všeobecně zátěž pro tělo i psychiku na to si tělo asi nezvykne
05. 05. 2012 08:52
no popravdě jsem si chvíli připadala jako ve španělské vesnici, než jsem tento blog rozlouskla, ale už jsem na to přišla o:) tak mě vyšší BM udržují v práci ... denně jsem vystavena stresu, ale nemůže si tělo na to zvyknout? ..
03. 05. 2012 22:14
já teday ze všeho moudrá nejsem,ale ta psychika asi u mě taky bude kámen úrazu a teď navíc nehubnu co jsem si po problémech s ledvinama musela upravit poměr bílkovin a nemůžu luštěniny.Držím se váhově,ale začínám být dost nervózní z toho jak to nejde a nejsem jaksi "jídlem uspokojená".k čemu mi je,že denně můžu sníst až 500g zeleniny,mám stejně hlad.Tak prý mám hodně pít.No začarovanej kruh,snad se asi nejdřív hodit do klidu a pak to možná půjde.......
03. 05. 2012 11:57
Jo, hlásím se k těm psychickým problémářům. Když jím podle sebekouče, nehubnu, když jsem teď prá dnů jedla bez počítání (ale trochu jsem se hlídala) a do toho sportovala hodinu denně, mám zpátky kilo...se svou váhou jsem spokojená, jak si jí ale udržet? :-/ Před hubnutím jsem vážila několik let stejně, jedla jsem, jak jsme měla hlad a chuť a váha nic, a teď skáče...
03. 05. 2012 11:13
velký podíl na tom může mít i psychika... když něco moc chceme tak se nám to pak nedaří...
03. 05. 2012 10:10
myslím si, že tělesná váha popř. poměr tělesného tuku je multidimenzionální proměnná. Vstupuje do toho genetika - sklon a schopnost organizmu tuky ukládat/štěpit, biochemické faktory, hormonální faktory, výživa a pohyb, tj. životní styl, ten samozřejmě, i onen zmíněný stres a spánek, popř. psychické naladění. Ze své zkušnosti vím, že pokud je výrazně vyšinutý některý z jiných parametrů než pohyb a strava, tedy ty nejsnáze ovlivnitelné, do pásma nebo trendu hubnutí se prostě tělo nedostane. Je to jasně vidět: máme tu holky, na které stobsystém platí perfektně (to jsou ty, které se do "oblasti hubnutí" úpravou životního stylu dostanou) a jiné, které stravou a pohybem nehubnou, a když, tak jen pomalu, těžce, a váha se okamžitě vrací vzhůru. A bohužel současná medicína tomu moc velkou pozornost nevěnuje, přestože si myslím, že jde o plíživé onemocnění metabolismu s ne moc milými následky v podobě kardiovaskulárních chorob, cukrovky a jiných.
03. 05. 2012 10:03
ambi.. ale kde?
03. 05. 2012 09:53
myslím si, že pouhé porovnávání příjmu/výdeje je blbost, jak se tady mnoho z nás přesvědčilo. I pokud nahážu do nutricoace ty nejděsivější parametry, vyjde mi pořád bazál 5000 kJ. Přitom při příjmu 7000 kJ a výdeji 2500 kJ jenom sportem, bez běžného pohybu, nehubnu ani o deko, když jsem přidala příjmu, mám za dva týdny nahoře půl kila. je blbost pořád laborovat s příjmem, výdejem a složením stravy, když je vidět, že problém je zjevně v něčem jiném. .
03. 05. 2012 08:27
Taky mi to na každé stránce s kalkulačkou vyjde jinak :-D
03. 05. 2012 08:18
tééda to je věda:-( na http://www.nutricoach.cz/apps/rychlost-metabolismu/ spočteno 1143 KCAL / 4788 KJ. Ani jeden údaj tedy nesouhlasí.. jak do toho započítat když sportuju? Tohle je údaj klidový?
02. 05. 2012 23:28
Páni, to je sqělé, díky.
02. 05. 2012 20:50
Moc pěkně napsané a poučné.Díky za takovéto shrnutí.Už se těším na další tvé články :-)))
02. 05. 2012 17:00
Ty jsi naše zlatíčko! Díky moc za vysvětlení, takhle pěkně mě povzbudit.
02. 05. 2012 16:56
pokud cm zůstávají a máš pohyb a váha jde mírně nahoru tak bych nic neměnil, dokud ti nezačnou růst i cm. Pokud bys měla bazál 4900 denní výdej bez sportu cca 6370 se sportem cca 7800. jíš denně 6900 tzn rozdíl za den 900 kj za týden 6300 kj ve ztrátě což odpovídá cca 0,2kg tuku. takže měřitelný úbytek může být třeba jen 0,1 kg pokud ti posilují i svaly no a 0,1 kg těžko změříš na váze s přesností 0,1 kg + vliv stolice a zadržování vody... takže tu je opravdu nutné sledovat centimetry a pokud by začali jít výrazně nahoru tak pak by bylo na místě mírné snížení, ale v tomhle případě si v lehkém deficitu a pomalém hubnutí, což není vůbec špatně. kdybych byl n tvém místě asi bych nic neměnil
02. 05. 2012 16:47
Teda leoši, tak jsi mi pěkně zamotal hlavu, zkusila jsem využít ty stránky a výsledek: můj bazál 4900kj (tady 5100) a výdej cca 10000kj, teď jím podle sebekouče 6900 při pohybu 7x týdně. A váha jde mírně vzhůru, centimetry zatím zůstávají. Tak co teď, ubrat, přidat, v tom aby se prase vyznalo :-))))
02. 05. 2012 16:44
rychloplavání dám...kraula neumím, ale brázdím Berounku závodnickými prsy...kolo nemám, ale dostala jsem trekové hole, tak na ně vlítnu...a napadly mne schody v práci, sedíme v prvním patře, ale mohu se několikrát denně cvičně projít do šestého :-)))moc děkuju :-)))
02. 05. 2012 16:41
blíží se léto.. nějaké rychloplavání :D ale at se neutopíš :D nebo jízda v kopcovitém terénu na kole to by taky mohlo zabrat. výšlapy do kopce tam je i chůze výborná (běh tam ani není pomalu v lidských silách :D

Nevím kde si tu lidi normálně měří bazál, ale pokud by mě někdo neměřil bazál z klidové spotřeby kyslíku, tak bych nějakým výsledkům nedůvěřoval... inbody to určitě taky jen počítá ze zadaných parametrů... takže je docela možné že máš opravdu bazál hodně níž. Přesnější metoda na změření BM než měření spotřeby kyslíku nbo kalorimetr prostě neexistuje.
02. 05. 2012 16:35
pohyb který dělám už dlouho asi nepočítat a přidat další, viď?...on zas až tak intenzivní není, chvilku cvičíme, jsem nad tepovkou, chvilku lelkujeme a sledujeme, jaká bude další technika....musím se obout do té rychlochůze ( běhat nemohu)
02. 05. 2012 16:30
no je tam do jisté míry zohledněný stav za posledná roky a dietářství z minulých let... jako 100% přesnost nečekej, ale asi bude přesnější než univerzální BM založený jen na pohlaví výšce hmotnosti a věku, který platí asi spíš pro průměrný obyvatele bez dietní omylů a pokusů netrpících při dietách, ale i tak jde zpomalený metabolismu s rozjet, jen to chce intenzivní pohyb nad tepovkou spalování tuků v zóně rozvoje kondice
02. 05. 2012 16:25
no to je bomba, tady mi vyšel bazál 5200????!!!!...to by to ale celé vysvětlovalo
02. 05. 2012 16:20
zkus http://www.nutricoach.cz/apps/rychlost-metabolismu/ jak ti to vjyde tam
02. 05. 2012 16:01
Zkusila jsem také http://www.mte.cz/bmr.php a výsledek: váš BMR je 1549 kcal (6481 kJ) a BMRp je 2478 kcal (10368 kJ), Chcete-li začít hubnout, Váš denní energetický příjem by neměl přesahovat 2000 kcal (8368 kJ).. no a já jím na 6300.. není to teda málo? Ach jo to je složitý!
02. 05. 2012 15:41
http://www.mte.cz/bmr.php tady jsem si teď zadala bazál a mám daleko méně než u MaSky na přístrojích, hodilo mi to bazál 7519, když chci hubnout musím pod 9100....tak drobet uberu a uvidím...snídám dál, děkuji :-)))))
02. 05. 2012 14:36
eflique: no zkus pokračovat ve snídání a uber kJ z odpoledních svačin a večeří, pokud přibíráš i v cm tak to je špatné no ale snídaně určitě neopouštěj
02. 05. 2012 11:01
tak ted jsem z toho trošku jelen :-), doteď jsem si myslela, že se má jíst sacharidové jídlo hodinu před cvičením a po cvičení, že se má tak zase hodinu vydržet, a pak se teprve najíst, aby tělo neukládalo...
02. 05. 2012 09:29
Leoši díky....jen nevím, navýšila jsem si příjem, jak jsme před cca asi 10 dny o tom psali, začala jsem snídat, když mám trénink, jím cca 10000, když ne, tak 9000 ( bazál mám podle přístrojů 8800) a za necelé dvy týdny mám nahoře 4kila...fakt to nechápu, ale nedokážu jíst tolik a koukat, jak přibírám....i na cm, nejen váha....možná bude zrada v tom mém vysokém bazálu, fakt nevím...ale ode dneška jdu s jídlem zase dolů a zkusím jíst víc % bílkovin...to jediné na mě s redukcí vždy zabralo....ale taky moc děkuji za tvé blogy, za tu práci, co si s tím kvůli nám dáváš
03. 04. 2012 15:03
Tedy moje tělo je určitě v úsporném režimu s teplem, ale teď už alespoň vím proč :-)))
03. 04. 2012 10:55
díky za tenhle blog, moc poučný!
01. 04. 2012 21:22
jo betablokátory to hodně ovlivnují na to si dej bacha. i u sportu
01. 04. 2012 19:28
Opět zajímavý článek. S tepovkou mám nejasno. Užívám betablokátory a to mi hodnoty zkresluje.
01. 04. 2012 18:44
moc pěkný a zajímavý
01. 04. 2012 17:12
super článek! díky!
akorát do otužování se mi moc nechce :-( jj, jsem přesně ten typ se studenýma rukama, nohama... :-)
01. 04. 2012 16:39
Bezva, takže nakonec ten Heat nebude tak špatnej, když střídám úseky v tepovce a úseky nad......to jsem chtěla slyšet :-))))
01. 04. 2012 14:09
jo saunování je určitě dobrý způsob jak začít, tám otužováním ani nebylo myšleno že by ste ted najendou měli chodit po mrazech v šortkách, ale spíše se postupně otužovat v mezích příjemna. Nehledě na to že otužování je celkově prospěšné pro tělo.

Pavliczka: to s těma vysokobílkovinými dietami samozřejmě není trvale udržitelné, je nutné po nich přejít na vyváženou stravu, jako způsob nakopnout hubnutí to je ale lepší nežli jiné typy diet.

Co se týče těch vytrvalců, opravdu se jim zpomaluje metabolismus, protože se v jejich svalech mění poměr rychlých a pomalých vláken, které jsou založené na jiném metabolismu, pomalé vlákna jsou schopné vykonávat dlouhodobou práci a substrátem energie je zejména tuk, jsou objemově menší a svaly vytrvalců působí chudým málo objemným dojmem. kdežto rychlé svalové vlákna používají především jako zdroj energie glykogen, jsou schopny vykonávat nárazově intezivní práci, po krátkou dobu, z tohoto důvodu jsou silně prokrvené a doslova napumpované glykogenem, proto jsou objemově výrazné. Pro tělo vytrvalce je udržení takových svalů pokud jsou v klidu méně energeticky náročné.
Samozřejmě se vám po po několika týdnech jízdy na rotopedu nevytvoří vytrvalecký typ, ale po několikaměsíční monotóní zátěži na rotopedu se svaly již mohou na tento typ adaptovat.

ambiente: co se týže klidové tepovky jsem obeznámen jen s tím že podle ní lze určit do jaké míry je člověk trénovaný (čím nižší tím lepší kondice) a také pokud známe běžnou klidovou tepovku můžeme určit zda je tělo plně regenerováno nebo zda se o nás nepokouší nějaký zlý bacil, protože v obou případech dojde ke zvýšení klidové tepové frekvence. Pokud není tělo po předešlé fyzické zátěži odpočaté a regenerované klidová tepová frekvence je vyšší nežli obvyklá. např v pondělí máme dlouhé cvičení a klasickou klidovou tepovku míváme kolem 60 a druhý den ráno v úterý měřením zjistíme že klidovou tepovku máme 65, což může ukazovat že tělo není ve stejném stavu jako před pondělním cvičení(není regenrované) na místě by bylo ještě odpočívat a necvičit. Ale tohle koreluje se zvýšeným bazálem po výkonu.
01. 04. 2012 12:24
Super článek,díky za shrnutí! Počítá se do otužévání i saunování? :-)
01. 04. 2012 11:00
Opět díky za článek :-)
01. 04. 2012 10:34
Dobrý! A ať nezapadne ještě jedna maličkost, kterou jsi tu ukázal: víc svalů víc "sežere" - to pro ty, co se pořád bojí, že jim svaly uškodí;-)
01. 04. 2012 10:34
Hezký článek, díky za jeho napsání. Některé věci se tady ještě neobjevily, alespoň ne poslední dobou - třeba ta s tou termoregulací. Můj otec vypozoroval, že když o určitého věku začal doma víc oblíkat, tak přibral. Všechno ostatní u něj zůstalo stejné, takže teorie potvrzena praxí.
S některými věcmi ale tak úplně nesouhlasím, resp. neberu je bez výhrad. Např. ta s jídelníčkem vysoce bílkovinným a s málo tuky a sacharidy - bezpochyby to funguje, ale problém může být s psychikou. Zkoušela jsem na vlastní kůži. Po několika dnech začnu být podrážděná a mít chutě. Úbytky sice hezké, ale skončí to tím, že se jednoho krásného dne začnu nezřízeně cpát. Metodou pokus - omyl jsem došla k závěru, že dlouhodobě udržitelný je pro mě vyvážený jídelníček (s bílkovinami žlutě plus, ale zelenými sachry a tuky taky zeleně nebo žlutě v minusu) s občasnými "hřešícími sacharidovými dny" - ty by ale neměly být častěji než jednou za dva týdny.
Další věc, o které přemýšlím, je ten nízký BM u vytrvalců. Neovlivňuje tě tady tvoje nechuť být vychrtlý a bez svalů (jak vytrvalci bývají) a touha být svalnatý? Ženy takovou touhu obvykle nemají. A vytrvalci jsou často štíhlí až hubení a dlouhodobě si svou váhu drží, a není to tím, že by jedli málo. Samozřejmě je to částečně tím, že mají pravidelný pohyb (to je opravdu alfa a omega štíhlé postavy!), ale o jejich nízkém BM taky nejsem úplně přesvědčená.
Ale jak říkám, děkuji za článek, moc hezky jsi to napsal.
01. 04. 2012 09:55
Opět jeden s krásných a poučných článků, díky za něj. Taky uvažuju, že si je začnu tisknout :-)
01. 04. 2012 09:12
díky za shrnutí do jednoho celku.
máš zajímavé blogy.asi je budu muset vytisknout pro syna,je mu 18 a nějak nás přerostl.Co nastoupil na střední tak pravidelnost stravy šla mimo a projevilo se to na zdraví,těle i unavenosti.bývá mu špatně tak byl na měření (PH metrii)a výsledky zatím nemáme.
Chtěla jsem aby se mrknul na tyhle stránky ale znáte to ,v 18 se na mamku nedá(tedy co se jídla týká .....).Teď se ale začal zabývat i svým tělem,začíná se více hýbat(hraje fotbal ale v zimě nemají tréninky-holt vesnice kde není hala) přidal rotoped a sleduje i mou stravu ,přechází snad do ztracených kolejí (z doby dětství,pohyb a pravidelná strava ).
proto toho musím využít a dát mu přečíst trochu inspirace jak funguje organismus.
takže díky :)))
01. 04. 2012 09:09
Pěkná věta, ale podle mě v ní jde spíš o skutečnost, jakou hodnotu v porovnání se vším ostatním v životě pro člověka jídlo má, než jak často jí ;-) Myslím, že spořádat desetinku denní porce zas tolik času nezabere... Ale jasně, byl to jen takový laický nápad, třeba by to vůbec nepomohlo. Možná se tvoje podezření na konec potvrdí. Hlavně aby už něco pomohlo. :-)
01. 04. 2012 08:54
Evi, jím, abych žila, nežiju, abych jedla :-). při doporučovaném postupu bych nedělala nic jiného. :-D tipuju to spíš na subklinickou hypothyreozu - te´d o tom ještě přesvědčit někoho ochotného mi napsat substituci a pohlídat hladiny, ať to nepřestřelíme. A TO bude potíž.
01. 04. 2012 08:48
Simono, nepatřím zrovna k otužilcům, ono to ani při životě v paneláku moc nejde, i když člověk netopí, tak mu bohužel byt vyhřejí sousedi a sluníčko, ale to, co popisuješ ty, tedy fakt neznám. To bych určitě nepříčítala věku, ale spíš tomu, že hlad byl pro tebe kdysi normální stav - a pak i těm "duchovním půstům". Holka, mě se zdá, že by tvůj metabolismus potřeboval opravdu nějaký restart: zkoušela jsi jíst ještě častěji než pětkrát denně? Co si zkusit sestavit jedno vyvážené jídlo na celý den a rozdělit ho na deset až dvanáct porcí - a pravidelně ujídat?
01. 04. 2012 08:35
ps: s mamkou se pokud jde o "otužilost" nemůžeš srovnávat, právě proto, že je žena a starší, její organismus už tolik "netopí". taky si pamatuju, jak jsem se v určitém věku běhala při nule venku jen v teplákovce a čepice byla sprosté slovo. dneska je mi zima, svaly po prochladnutí ošklivě bolí a hlavně se po prochladnutí dostavuje dost silná únava, takže zimní/podzimní výlet končívá hodinovým spánkem. při dětech to zrovna praktické není :-(
01. 04. 2012 08:31
když už tam máš teplotu, dodej ještě vliv klidového tepu.
31. 03. 2012 23:23
Paráda, moc díky za informace - jednoduše, obsáhle, snadno pochopitelné i aplikovatelné...tak teď se za ještě začít otužovat - je mi pořád zima a mám ledové nohy :-),
31. 03. 2012 23:14
:) Helča mě předběhla...ale opravdu jsem neopisovala! :D
31. 03. 2012 23:13
Hezký článek...ač jsem informace už měla, takhle hezky sesumírované teda nikdy...vážně píšeš dobře a v problematice se super orientuješ, nechceš se tím živit? :)
31. 03. 2012 23:13
Krásně sesumírované. I když většinu informací znám, je fakt super si to přečíst takhle pěkně v logické návaznosti, díky.
31. 03. 2012 23:10
zajímavé čtení. Člověk si uvědomí, jak důležité je u hubnutí přemýšlet. Díky za spoustu zajímavých a zajímavě a srozumitelně podaných infomrací.
31. 03. 2012 23:00
jo no já sem právě docela otužilý, sem celou zimu chodil v podzimní bundě, a v pokoji mě stačí 18 a nestěžuju si :) mamka řve při 23 že jí je zima.. :D

Jako rotoped není špatný, jen si dej třeba úseky ve sprintu, nebo celý sprinterský trénink. at to nemáš monotoní tepovku.
31. 03. 2012 22:59
Super článek, díky za něj !!!
31. 03. 2012 22:51
Také děkuji za velmi zajímavý článek.
31. 03. 2012 22:47
Moc děkuji za další velmi užitečné informace. I díky nim jsem právě zjistila, že jsem ze sebe jízdou na rotopedu v tepovce vyprodukovala vytrvalce, no snad tomu teď trochu "odpomáhám" cvičením v posilovně. A budu muset přidat i to otužování, neboť po odhození svých nadbytečných kilogramů mi je opravdu v posledních měsících dost zima - řešila jsem to více vrstvami oblečení... Takže ještě jednou moc díky.
31. 03. 2012 22:38
Tvé blogy jsou úžasné, moc poučné a zajímavé. Z tohoto blogu si vezmu hodně. Díky.
31. 03. 2012 22:37
Leoši, díky moc! Vůbec mě nenapadlo, že snahou cvičit hlavně ve spalovací tepovce ze sebe vyrábím vytrvalce - no tak horké to zas není, maraton mi nehrozí ;-)), ale i tak svůj BM asi moc nepodporuju :-(
31. 03. 2012 22:32
Leoši, paráda - vše jsem přelouskala, máš to parádně a přehledně napsané,s logickou návazností, ta shrnutí jsou super.Díky!Neznám lepší blogy;-)
31. 03. 2012 22:30
Leoši, ty seš prostě šikula. Díky za další zajímavý blog. :-)
31. 03. 2012 22:29
Díky za další užitečný článek, hlavně tedy pro začátečníky. Ale tyhle věci se musí pořád opakovat. Takže já přidám otužování a začnu taky někdy odpočívat ;-)

Kvíz o ceny

Soutěž o produkty Meggle
Soutěž byla ukončena, gratulujeme výhercům. Výhru je nutné si vyzvednout na Dni Zdraví 22.10.2022 v Praze na Pankráci. Více info zde

Ankety

Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?

Naši partneři