TOPlist
Sledujte nás:

10 stránek a profilů, na kterých získáte ověřené informace o výživě

Zpět

„Bohoušku, nesmíš věřit všemu, co říkají v televizi!“ Pamatujete si na tuto hlášku z kultovního českého filmu Pelíšky? Se stále rozšířenějšími možnostmi sdílení informací na internetu a sociálních sítích a se vznikem tzv. influencerů by si sice zasloužila malou úpravu, pravdivost však neztrácí. 

V oblasti zdraví, výživy a hubnutí se mohou vyjadřovat pomocí svých stránek i profilů lidé, kteří na to nemají patřičné vzdělání. Často čerpají pouze ze svých zkušeností, nebo nekriticky opakují polopravdy a mýty jiných. A tyto informace sdílí s nemalým počtem svých fanoušků, sledujících a čtenářů.

A zatímco klamavá recenze hotelu vás možná bude stát pár peněz a zkažený víkend, doporučení na zaručenou dietu či detox od oblíbeného influencera může vyústit i ve zdravotní komplikace. 


8 z 9 výživových blogů ve Velké Británii nesplňovalo kritéria 

Před vlivem „odborníků“ na zdravý životní styl varuje i studie z roku 2020 z Velké Británie. Ta se rozhodla analyzovat 9 nejznámějších britských blogů o výživě a hubnutí, které mají statisíce čtenářů a miliony sledujících na sociálních sítích. Studie zjistila, že 8 z nich šířilo zavádějící či přímo nesprávné informace a uveřejňované recepty nesplňovaly kritéria pro hubnutí. 

Pokud navíc poukážeme na fakt, že podle BDA (the British Dietetic Association) celých 41 % osob ve věku od 18 do 24 let věří radám o výživě od food blogerů či blogerek, je to velký problém.

V českém prostředí si můžeme vzpomenout například na kauzu s šéfkuchařkou a influencerkou Kamilou Rundusovou (Kamu), která na svém profilu s 300 000 sledujícími propagovala potenciálně zdraví škodlivé očisty, vodní detoxy a šířila i další dezinformace. 


Řešení? Kodex zodpovědného influencera 

Otázka zodpovědnosti influencerů, kteří mají dle všeho nemalý vliv na své fanoušky, je stále ještě v řešení. Se stoupajícím počtem uživatelů sociálních sítí (jejich počet se od roku 2015 zdvojnásobil a aktuálně jde o 57 % z celosvětové populace!) a významem tzv. influencer marketingu by však bylo určitě užitečné, kdyby tato otázka úplně nezapadla.

V českém prostředí je zajímavým počinem projekt 3pe, který spolupracuje s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy. 

Projekt vznikl na základě obav dvou jeho autorek o poškození duševního a fyzického zdraví uživatelů skrze výživová či pohybová doporučení influencerů na sociálních sítích. Autorky Lada Brůnová, která si v minulosti prošla poruchou příjmu potravy, a Tereza Makova, klinická psycholožka a psychoterapeutka, navrhly nejenom kodex zodpovědného influencera, ale sdílí i návod pro uživatele sociálních sítích, jak rozpoznat “bezpečný” profil, za kterým stojí člověk ověřující si fakta a má zdravou sebereflexi. 


10 stránek a influencerů, kteří sdílí ověřené informace o výživě

Naše rada na závěr je jednoduchá: „Nevěřte všemu, co říkají na internetu!“, zvláště pokud se jedná o vaše zdraví. Zjišťujte si odbornost lidí, kterým se rozhodnete důvěřovat, a k jejich radám přistupujte vždy kriticky. 


>> Článek: Jak poznáte skutečného odborníka na hubnutí? <<


Pro vaši inspiraci uvádíme seznam nejen influencerů, ale i stránek a organizací, které podle našeho názoru sdílí ověřené informace o výživě: 

  1. Institut moderní výživy
  2. Ne hladu
  3. Společnost pro výživu
  4. Fórum zdravé výživy
  5. Vím co jím
  6. Karolína Fourová
  7. Petra Kuřátková (Nutrimamma.cz)
  8. Rozumné hubnutí (MUDr. Václava Kunová)
  9. Bezpečnost potravin
  10. Výživa od mala

A konečně nejen na stránkách, ale i na sociálních sítích STOBu sdílíme vždy ověřené informace o výživě a hubnutí. Sledovat nás můžete na našem facebooku nebo instagramu


>> Pokud byste potřebovali individuální konzultaci, vyberte si z odborníků STOBu <<

Hodnocení (3 hlasů):

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

Naši partneři