Mgr. Veronika Pourová
Když jednorázově zkonzumujete větší množství jídla, nebývá to většinou tak rizikové, jako když se přejídáte dlouhodobě. Jednou za čas se to stane každému, pokud si však všímáte, že se vám to děje vícekrát za měsíc, raději zbystřete.
Pokud máte jinak pravidelnou stravu, sportujete, udržujete si normální hmotnost a jste v psychické pohodě, měly by vám správně fungovat hormony, které ovlivňují hlad a sytost. Po konzumaci velkého množství jídla se spustí hormonální kaskáda, která dá tělu vědět, že má k dispozici dostatečné množství energie a nemusí proto přijímat další. Tělo takto reaguje na nejrůznější vnitřní podněty, třeba na trávící pohyby žaludku, přítomnost stravy v tenkém střevě nebo zvýšené množství volných mastných kyselin, aminokyselin a glukózy v krvi, což je známka zahájení absorpce živin.
Tímto složitým mechanismem se organismus snaží zamezit přejedení. Pokud je však chuť silnější než hlad a člověk v příjmu potravy pokračuje, tělo se s tím musí poprat. Nadbytečná energie se začne ukládat ve formě zásobního tuku, mohou se zvýšit koncentrace některých látek v krvi a vyžadována bude větší aktivita trávícího systému, včetně produkce trávících enzymů.
V extrémním případě může dojít k nadbytečné produkci trávících enzymů a ty mohou začít pracovat ještě předtím, než se dostanou na místo svého působiště, a začít trávit tkáň vlastního orgánu. To je případ akutní pankreatitidy, neboli akutního zánětu slinivky. Typicky nastává třeba po velkém grilování, kdy člověk zkonzumuje nadměrné množství jídla společně s alkoholem a je provázen nesnesitelnou bolestí s úlevovou pozicí na všech čtyřech, nutný je rychlý zásah záchranné služby a přísná dieta.
Většinou si však tělo s jednorázově vyšším příjmem energie poradí a pouze uloží nějakou tu energii do zásoby.
A co po takovém přejedení dělat?
Další jídla zvolte spíše lehká a běžte si zasportovat, abyste část energie využili. Samozřejmě ne bezprostředně po přejedení, aby vám nebylo nevolno. Můžete být sice unavenější, protože dojde k většímu prokrvení trávícího traktu na úkor svalů a mozku, alespoň drobnou procházku však jistě zvládnete.
Žádný zázračný produkt v takovém případě nepomůže, tělo se musí s větším množstvím jídla poprat samo. Určitě se nesnažte kompenzovat přejedení vyvoláním zvracení nebo užíváním laxativ, protože nejde o fyziologické procesy a pro tělo mohou být mnohem horší než to, že je potřeba strávit o něco více jídla.
Zkrátka a dobře, jediné, co pomůže, je odlehčení jídelníčku a pohybová aktivita. Nesnažte se však kompenzovat každé přejedení přísnou dietou, protože by jen zvyšovala pravděpodobnost, že další den vás opět dožene hlad a spustíte tím akorát kolotoč přejídání a hladovek, což je přesně to, co pro tělo není přirozené ani zdravé.
Snažte se proto hlavně poslouchat své tělo, a i když bude vůně dalšího jídla lákavá, uvědomte si, že tím, že ho sníte víc, nic nezískáte a počkejte raději pár hodin, dokud nedostanete znovu opravdový hlad. Pokud se přejíte, jezte další jídla tak, aby vás akorát zasytila, volte spíše zeleninové pokrmy a dobře stravitelné potraviny, jako třeba ryby, šetřete tukem a sladkými nápoji a příště si dejte na množství jídla větší pozor.
Zjistěte v programu Sebekoučink, kolik energie a živin obsahuje váš jídelníček
Nutriční program Sebekoučink vám poskytne komplexní přehled o vašem celodenním jídelníčku. Zapisujte a získejte rychlou zpětnou vazbu o vašem denním příjmu makroživin (tuků, bílkovin a sacharidů) a rizikových živin (cukr, sůl, SAFA). Sebekoučink za vás ohlídá i to, zda máte v jídelníčku dostatečné množství vlákniny, zeleniny a pitný režim.
Navíc v něm najdete stovky receptů STOB, které jsou pečlivě propočítané našimi odborníky a tedy vhodné i při hubnutí.
>> Vyzkoušejte program Sebekoučink na 3 dny zdarma. <<
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Naštěstí koučink to umí spočítat, pokud ho člověk svědomitě vyplní.
Já jsem spíš doufala, že mně tu něco pořádně vyděsí, jako v měsíci cukru.
Zánět slinivky je pro mně vzdálený, přesto se i já přejídám...Trápí mně, že se přejídám nenápadně...prostě nepraskám ve švech :-o
Ale mám vypozorováno, že na dovolených aspoň do posledních mi po pár dnech začaly otékat lýtka a v klidu, vleže jsem cítila nepříjemné mravenčení..ke konci pobytu už jsem mívala oteklé i nárty.Přisuzuju to cukru.Úplně jsem ho viděla jak mi koluje v trubkách.Toto bylo fakt nepříjemné.Dobrá zpráva byla, že když jsem naordinovala hodně turistiky, plavání, tak potíže nebyly tak zřetelné a protivné.
Proto jsem se cukru docela ráda vzdala.Jenže pokud chci venku jíst co se kde vaří, cukru se nevyhnu a ani to nějak nechci řešit, neb mám úplně jiné starosti :-)
Článek je moc dobře napsaný.