Tereza Hacová
Proč je všímavost důležitá, a to nejen ve vztahu k jídlu, se můžete dočíst zde.
Všímavé jedení není vlastnost, která spadne člověku do klína, ale je to dovednost, kterou se může naučit úplně kdokoliv. V tomto článku si ukážeme cvičení, díky kterým se můžete ve všímavém jedení zlepšit.
Všímavé jedení rozinek
Všímavě můžete jíst jakékoliv jídlo, ale zkuste začít s rozinkami. Jsou prostou potravinou, kterou většinou jíme nevšímavě – po hrstech a při jiné aktivitě. Nezáleží na tom, jestli jsou rozinky vaše oblíbené jídlo nebo jestli je nemáte zrovna v lásce (můžete je zaměnit se sušenými brusinkami). Díky tomuto cvičení vyzkoušíte jedení rozinek úplně novým způsobem.
Vyhraďte si na toto cvičení 20 minut. Řiďte se textem, ale nečtěte ho dopředu. Budete potřebovat 4 rozinky.
1. Položte na talíř všechny rozinky a talíř položte před sebe. Poté zavřete oči a zaměřte se na přítomný okamžik několika hlubokými nádechy a výdechy. Sledujte dráhu vzduchu, který vchází do plic a také z nich vychází.
2. Zůstaňte v soustředěném a uvolněném stavu mysli, otevřete oči a vyberte si jednu rozinku. Zkuste se na ní dívat novýma očima, jako byste ještě nikdy v životě neviděli a nejedli rozinku. Čeho si všímáte? Jak rozinka vypadá? Popište slovy její velikost a texturu. Má vaše rozinka po celém povrchu stejnou barvu? A co když ji dáte naproti světlu – prosvítá, mění barvu? Zkuste vše popisovat přídavnými jmény.
3. Přibližte rozinku k nosu. Jak voní? Změní se něco, když ji jemně promnete?
4. Zaměřte se na texturu rozinky i pomocí hmatu. Zkuste svou rozinku prozkoumat natolik, že kdybyste ji dali zpátky na talíř, rozeznáte, která je ta vaše jen pomocí hmatu.
5. Dejte si rozinku k uchu. Zkuste ji několikrát zmáčknout. Slyšíte něco?
6. Vložte si rozinku do úst a nekousejte ji. Jen ji tam nechte ležet. Přichází vám do hlavy nějaké myšlenky nebo nutkání? Nechte chvíli rozinku na jazyku.
7. Kousněte si jednou do rozinky a pak přestaňte. Cítíte chuť rozinky? Zkuste ji popsat slovy. Také zkuste zachytit jakékoliv myšlenky nebo nutkání. Znovu chvíli počkejte s rozinkou na jazyku.
8. Začněte pomalu kousat rozinku, užívejte si každý aspekt její chuti. Jak se mění chuť s každým kousnutím? Která část vašich úst kousá rozinku? Kdy ucítíte nutkání rozinku spolknout? Zkuste prozkoumat, odkud tohle nutkání vychází – z hlavy, břicha nebo odjinud?
9. Spolkněte rozinku a objevujte, jak se mění chuť ve vašich ústech.
10. Zopakujte celý proces s druhou rozinkou. Buďte zvědaví a prozkoumejte rozdíly mezi rozinkami. Všímejte si při tom svých myšlenek a pocitů („Tohle je těžší, než jsem čekal.“ „K čemu tohle cvičení vůbec je?“ „Asi bych měl zpomalit.“).
11. Znovu projděte všechny kroky i s třetí rozinkou. Při tomto kole přemýšlejte, co všechno víte o rozinkách – Kde a jak rostou? Jak se sklízí? A jak balí? Jak se dostanou odtamtud až k vám domů? Kdo všechno vám umožní sníst tuhle rozinku (od farmáře po prodavačku v obchodě)?
12. Když se dostanete ke čtvrté rozince, zastavte se a zeptejte se sami sebe. Opravdu ji chcete? Rozhodněte se, jestli ji chcete sníst nebo si ji necháte na jindy. Jestli se rozhodnete ji sníst, udělejte to stejně všímavě jako s předchozími třemi rozinkami.
13. Ať už jste snědli čtvrtou rozinku nebo ne, zamyslete se nad tím, jak jste udělali rozhodnutí. Jaké myšlenky se vám honily hlavou?
14. Ukončete toto cvičení několika hlubokými nádechy a výdechy se zavřenýma očima. Poté je pomalu otevřete.
Reflexe všímavého jedení rozinek
Zamyslete se nad tím, jak bylo tohle jedení podobné či odlišné normálnímu jedení rozinek. Chutnaly rozinky jinak, než jste očekávali? Jestli ano, tak proč? Nějaká další překvapení? Jaké myšlenky vám během tohoto cvičení běhaly hlavou?
Byla třetí rozinka stejně chutná jako ta první? Měli jste silné nutkání sníst čtvrtou rozinku? Bylo těžké se rozhodnout, jestli sníst poslední rozinku nebo ne? Máte to tak i u jiných jídel?
Všímavé jedení snídaně, obědu nebo večeře
Zkuste si sníst několik jídel týdně všímavě. Udělejte si čas a užijte si každého sousta.
- Sedněte si k jídelnímu stolu. V dnešní době často jíme ve stoje, za chůze nebo před monitorem u kancelářského stolu. Dnes se ale zkuste posadit k jídelnímu stolu – jen vy a vaše jídlo. Žádný telefon, notebook, ani rádio. Pro začátek buďte sami, ať se zvládnete plně soustředit.
- Buďte jak stylista jídla. Připravte si jídlo, které bude lahodit nejen ústům, ale i oku. Hezky ho naservírujte na pěkný talíř (klidně i slavnostní). Zkuste pracovat i s barevnými potravinami. Jídlo vám díky tomu bude mnohem víc chutnat. Ukliďte si na stole, u kterého budete jíst.
- Zpomalte. Během jídla dělejte vždy jen jednu činnost najednou. Nejdřív naberte jídlo, pak ho vložte do úst, rozkousejte, spolkněte a až pak začněte nabírat další sousto. Mezi sousty odložte příbor.
- Prozkoumejte jídlo všemi smysly. Zkuste jídlo objevovat nejen chutí, ale i zrakem, čichem, hmatem a sluchem (jestli to jde).
- Co se vám honí hlavou a jak je na tom vaše tělo? Zkuste zachycovat vaše myšlenky, emoce a tělní prožitky. V polovině jídla zkontrolujte, jak moc jste plní. Také vnímejte, jak se mění citlivost chuťových pohárků v průběhu jídla.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Přitom jím všechna jídla pomalu. nedokážu se najíst za 15 min. potrebuji aspoň 30 min.