Gynekologie a porodnictví jako obor s významnou složkou primární preventivní péče pokrývá mnohé otázky spojené se životním stylem. Toho se dotýká problematika antikoncepce, hormonální substituční léčby, prevence zhoubných nádorů pohlavních orgánů a prsu, léčba neplodnosti i plánování rodiny.
Moderní a myšlenkově svobodná žena vyžaduje účinnou a bezpečnou antikoncepci. Nejčastější volbou je kombinovaná hormonální antikoncepce. Jednoznačně díky zájmu našich žen o tuto metodu došlo konečně k významnému poklesu přerušení těhotenství. Za posledních 20 let narostl počet uživatelek hormonální antikoncepce o 1000 % a díky tomu poklesl počet potratů o 76 %. I této oblasti se dotýká obezita. Jednou z největších obav uživatelek je, že díky antikoncepci přiberou. Hormonální antikoncepce opravdu může vést cestou zadržování tekutin k navýšení hmotnosti obvykle o 2–3 kg. Větší nárůst váhy je způsoben jinými současnými změnami životního stylu. Naopak obezita je významným rizikovým faktorem jediné vážné a naštěstí vzácné komplikace užívání kombinované hormonální antikoncepce – tedy nadměrného srážení krve v žilním řečišti (tromboembolická nemoc).
S přechodem je spojeno významné zpomalení metabolismu ženy, a tak může při nezměněném jídelníčku docházet k přibírání, a zejména k přesunu tuku podkožního do méně příznivé nitrobřišní lokalizace – tvar těla se mění z „hrušky“ na „jablko“. Hormonální substituční terapie i některé potravinové doplňky mohou tento trend omezit.
Program screeningových vyšetření pro karcinom prsu, karcinom hrdla děložního a kolorektální karcinom se v naší republice využívá stále nedostatečně. Přestože je plně hrazen pojišťovnou, využívá například screening karcinomu hrdla děložního jen asi 40 % žen.
V oblasti primární prevence jsou tak jednoduchá doporučení jako
* nekouřit. Kouření je spoluodpovědné za karcinom hrdla děložního, který lze primárně ovlivnit i očkováním proti lidským papilomavirům;
* nepít alkohol. Již příjem dvou sklenek vína denně zvyšuje riziko karcinomu prsu;
* bojovat s nadváhou, která je typickým rizikovým faktorem pro zhoubný nádor sliznice děložní i prsu.
Také na plodnost ženy má obezita negativní vliv. Zde je asi u 10 % žen popisován syndrom polycystických ovarií, který je typicky doprovázen nepravidelností menstruačního cyklu, neuvolňováním vajíček (anovulací), nadměrným ochlupením či potížemi s akné a často i obezitou. Pokud se podaří snížit váhu, ostatní projevy syndromu také ustupují.
Nadváha je i nepřítelem porodníků neb s sebou přináší vyšší riziko těhotenských komplikací i komplikací za porodu.
Snížení váhy je tak z gynekologického pohledu prevencí mnoha nebezpečných onemocnění.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Jinak cvičení podle Mojžíšové je super, možná jsem poprvé otěhotněla díky němu. Teď se na to chystám znovu. Ale doporučuji pod dohledem, už kvůli mobilizaci, která je také důležitá a správnému naučení cviků. Dřív to šlo i na lékařský předpis, teď nevím.