Ing. Hana Málková
Cukroví k Vánocům patří. A pokud ho máte opravdu rádi, tak se nesnažte ho z Vánočních zvyků odbourat. Jen na to jděte s rozumem. A to jak na jeho pečení, tak především následnou konzumaci.
Jak na pečení?
Letos v menším množství
Než začnete, udělejte si malý průzkum (zdatnější kuchařky a cukrářky už možná začaly, ale to neznamená, že ještě své plány nemůžete přehodnotit). Zeptejte se všech členů rodiny, jaké jsou jejich nejoblíbenější druhy cukroví, ať si ale každý vybere jen jeden, maximálně dva druhy. Nezapomeňte ani na sebe :-)
Tyto nejoblíbenější druhy si sepište a rozplánujte, kdy a jaké množství od každého druhu upečete. Zbylé druhy, které třeba každoročně pečete, ale mezi nejoblíbenější je nikdo nezařadil, letos vynechejte, pravděpodobně to nikomu příliš vadit nebude.
Vzpomeňte si na loňský rok. Kolik jste toho pekli? Nebylo toho zbytečně moc? Dokdy vám cukroví vydrželo? Nestačilo by náhodou letos udělat jen poloviční/dvoutřetinové množství? Troufám si tvrdit, že dojdete k názoru, že stačilo :-) Dojídání cukroví ještě měsíc po Vánocích už stejně bývá spíše z povinnosti a nikdo to příliš neocení.
Když budete dělat letos cukroví méně, má to výhody nejen v ušetřených kaloriích, ale i času a financích, a to se vyplatí :-)
Neuždibujte
Pokud už se pustíte do samotného pečení, tak během něho neochutnávejte, neuždibujte, neolizujte lžíce apod. Dobrou ochranou před automatickým ochutnáváním je žvýkačka. Dejte si případně pár hotových kousků stranou, které si v klidu vychutnáte až po úspěšně odvedené práci. Bezmyšlenkovité ochutnávání při pečení si neužijete, skoro o něm ani nevíte a přitom do svého těla můžete dodat až několik tisíc "zbytečných" kilojoulů.
Víte-li o sobě, že jste chroničtí ochutnávači, zkuste si jednou odkládat při pečení vše, co jste chtěli ochutnat ještě před tím, než to sníte, na zvláštní talířek. Názorně pak uvidíte, jaké množství jste během pečení mohli nevědomky sníst.
Přizvěte na pomoc rodinu
Zapojte do příprav a pečení i zbytek rodiny. Půjde to rychleji od ruky a když uvidí, kolik je s takovým pečením práce, tak nejen že vaši každoroční snahu více ocení, ale budou si více vážit i samotného cukroví. Každé takové vlastnoručně vypiplané vosí hnízdo si určitě více vychutnají a bude jim líto sníst bezmyšlenkovitě pět kousků naráz.
Šetřete energii především na množství
K omezení energie z cukroví vedou pouze dvě cesty – jíst cukroví méně, nebo ho trošku odlehčit.
Asi pro nikoho není novinkou, že klasické cukroví je většinou kalorickou bombou. Jeden běžný kousek má průměrně od 300 do 600 kJ, opravdu velké kousky mohou mít dokonce i 1000 kJ (výjimkou jsou v tomto ohledu sněhové pusinky, které jsou velmi lehké a netučné a mají mnohem méně energie).
Můj názor je takový, že první cesta, tedy snížit množství, je efektivnější. Pokud tradiční cukroví milujeme, tak na nějakých náhražkách si zdaleka tak nepochutnáme.
Určitě není ale na škodu pro zpestření vyzkoušet kromě klasických druhů i nějaký nový nutričně vhodnější. Takové cukroví by mělo obsahovat vyšší množství bílkovin (sníh z bílků, tvaroh, šmakoun, případně proteinový prášek) a co nejvíce vlákniny (vločky, mrkev, ovoce, celozrnnou mouku) a naopak méně tuku a cukru. Vyzkoušet můžete například nepečené kuličky ze sušeného ovoce, pečivo ze šlehaných bílků, různé druhy doma vyrobených proteinových tyčinek a kuliček, nebo mrkvové sušenky či rohlíčky.
Nejdůležitější je ale vždy to, abychom cukroví snědli méně (a to i toho "zdravého"). A to už můžeme ovlivnit při pečení. Dělejte raději od všeho menší kousky, vybírejte si cíleně menší formičky, kuličky a rohlíčky můžete dělat také poloviční, pokud pečete cukroví na celý plech, tak záleží jen na vás, na jak velké kousky ho nakrájíte.
Cukroví si schovejte až na Vánoce
Po upečení cukroví co nejdříve schovejte a nechte si radost z toho, co si jindy během roku nedopřejete, opravdu až na vánoční dny. Pokud budete cukroví uždibovat už od Mikuláše, většinou jste na štědrý den už tak přeslazeni, že už si ho ani nevychutnáte. Proto ho raději důsledně schovejte (ideálně na co nejméně dostupné místo třeba do sklepa, aby vás to nelákalo) a vytáhněte ho opravdu až na štědrý den.
Stanovte si povolené množství
Na sváteční dny si udělejte plán, kolik nejoblíbenějších kousků za den si "povolíte". Toto množství si dejte každý sváteční den zvlášť na talířek a neuzobávejte ho automaticky z velkých mís, kdykoli projdete kolem. "Povolené" cukroví si v klidu a vědomě během dne plánovaně snězte. Vnímejte všechny jeho chutě a užívejte si ho bez jakýchkoli výčitek.
Můžete si z toho udělat i rodinnou hru (případně hru s kolegyněmi v práci), vzájemná podpora je k nezaplacení.
Každý si určete, kolik kousků cukroví denně si povolíte. Počet může mít každý jiný (s ohledem na aktivitu i hmotnost, syn fotbalista, který nemá problémy s váhou, si toho může určitě dovolit více, ale ani u něj není na škodu, když bude mít snědené množství pod kontrolou a pocvičí si vůli, v budoucnu to třeba zúročí). Stejně tak se počty mohou lišit i v jednotlivé dny - např. na Štědrý den si povolte větší počet kousků.
Připravte si tabulku, kde budou jednotlivé dny, členové rodiny a jejich stanovený počet "povoleného cukroví". Tabulku si vyvěste třeba na ledničku a zaznamenávejte si do ní čárky za každý snědený kousek.
Podařilo se vám povolené množství nepřesáhnout? Výborně, započítejte si bod.
Vymyslete si předem odměny pro vítěze, který za celé vánoční období nasbírá nejvíce bodů a daří se mu nejlépe plnit svá předsevzetí. Co třeba, že vítěz nebude muset následující týden uklízet/vařit a obstarají to za něj ostatní členové rodiny? Nebo vítěz obdrží poukázku do kina/na masáž? Záleží jen na vás.
Pokud máte malé děti, tak raději tuto hru nezkoušejte. Nemusely by to úplně správně pochopit a mohly by si z toho odnést pocit, že cukroví je něco zakázaného. A jak víte, zakázané ovoce (cukroví) chutná nejvíce. :-) Uděláte nejlépe, pokud jim půjdete příkladem a už odmala je budete učit, že cukroví se o Vánocích může, ale vždy jen v rozumném množství a snědené v klidu, třeba po rodinné procházce. Samozřejmě do hry nenuťte ani členy rodiny, kteří nejsou nijak motivovaní a nechtějí se do něčeho takového zapojovat, to by bylo také spíše na škodu.
Plán dodržujte i na návštěvách
Svůj plán se snažte dodržet, i když jdete na návštěvu, předem si stanovte, kolik si toho dovolíte sníst. Návštěvy a neodbytné pobízející hostitelky jsou ale tak trochu samostatným tématem a budeme se mu ještě věnovat v některém z dalších článků.
Tak s chutí a rozumem do pečení :-)
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Už několik let peču jen 8 druhů, proti 32 druhům, které jsem pekla, když byli kluci malí je to jen ochutnávka :o))