Autor: Bc. Nikol Hálová
Víte, co je horší než zmrzlé prsty v rukavicích? Prázdný žaludek na sjezdovce! Lyžování a zimní sporty jsou náročné na energii. Pokud tedy chcete mít sílu až do poslední jízdy, nebo nechcete po celém dni přijít úplně vyhladovělí a celý večer to dohánět, musíte energii pravidelně doplňovat. Pojďme se podívat na to, jak se na horách správně stravovat.
Co si dát v bufetu?
Bufety na sjezdovkách bohužel většinou nenabízejí moc zdravé jídlo. Pokud zrovna nenarazíte na lepší bistro, kde mají třeba obložený chléb nebo tortillu, nejlepším řešením je horká polévka, která většinou v nabídce horských bufetů nechybí. Ta vás nejen zahřeje, ale i zasytí.
Co mít po ruce jako záchranu?
Pokud bufet nabízí hlavně smažené pokrmy a klobásy, vyplatí se myslet dopředu a zabalit si s sebou vlastní svačinu:
- Zapečená celozrnná tortilla nebo toast se šunkou a sýrem – chutná volba, která vás zasytí bez zbytečné zátěže.
- Žitný chléb se šunkou a sýrem – klasika, která nikdy nezklame.
- Hrst ořechů a sušeného ovoce – rychlá dávka energie, která se snadno vejde do kapsy!
- Proteinová tyčinka – praktická svačina, která zasytí a podpoří regeneraci svalů.
Tip: Můžete si udělat i domácí energetické tyčinky – ořechy, semínka, med a ovesné vločky v jednom! Skvělá svačinka plná energie. - Sýrové tyčinky – skvělý zdroj bílkovin a vápníku.
- Proteinové nebo jogurtové kapsičky – lehká, snadno stravitelná a výživná svačina nejen pro děti.
Kam na oběd?
Pokud máte možnost, zajděte si na oběd do restaurace. Nejenže si odpočinete, ale doplníte energii plnohodnotným jídlem. Dbejte na to, aby vaše volba obsahovala dostatek bílkovin a komplexních sacharidů pro dlouhotrvající energii a zároveň měla nižší obsah tuků, které mohou zpomalit trávení. Dát si můžete například:
- Kuře s bramborem, kaší nebo rýží
- Rizoto
- Těstoviny se zeleninou, masem a lehkou omáčkou
- Vydatnější polévka s kouskem pečiva
- Obložená houska nebo panini – běžné např. v Itálii
Vyhněte se těžkým jídlům jako jsou smažák s hranolky, sladké kynuté knedlíky nebo třeba svíčková se šesti. Po takovém obědě bude vaše tělo toužit jen po odpočinku a na další pohyb nebudete mít už ani pomyšlení.
Nezapomeňte pít, i když nemáte žízeň!
Kdo by měl v mrazu chuť na vodu? Ale pozor, dostatek tekutin je základ! Jinak vás může překvapit bolest hlavy nebo svalové křeče. Čím tedy doplnit pitný režim na horách?
- Voda
- Bylinné čaje bez cukru – můžete přidat i citrón.
- Iontové nápoje – pokud jste na svahu celý den, může pomoct dodání minerálních látek.
A co svařák nebo bombardino? Zahřejí, ale také dehydratují a přidají pěkných pár kalorií navíc. Opravdu stojí za to?
Pozor na večerní přejídání
Na horách často přes den jídlo zanedbáváme a doháníme to až večer. Pokud se ale chcete vyhnout večernímu hladu a mlsání, doplňujte energii průběžně během dne!
Myslíte si, že během dne skoro nic nejíte, a tak si večer můžete dát cokoli? Pojďme si to spočítat. Během čtyř hodin lyžování spálíte zhruba 1 500 kcal. Pak přijdete do chaty a co si dopřejete? Špagety s omáčkou, klobásky, sýry, slané tyčinky a několik skleniček vína. Celkový příjem? Klidně přes 2 500 kcal. A výsledek? Energetický přebytek. Pokud to takto vypadá celý týden, můžete se z hor vrátit s pár kilogramy navíc.
Jak na to správně?
Vyvážená strava na horách může být jednoduchá a chutná:
- Snídaně – ovesná kaše s jogurtem nebo celozrnné obložené pečivo, nebojte si dát klidně i vydatnější snídani, abyste měli dost síly.
- Svačina na svahu – banán, ořechy, obložený chleba nebo proteinová tyčinka do kapsy.
- Lehký oběd – polévka s pečivem nebo lehce stravitelné hlavní jídlo, aby vás nic netížilo.
- Večeře – přiměřená porce, žádné zbytečné mlsání a přemíra alkoholu.
Až se příště vydáte na svah, zkuste se na chvíli zamyslet nad tím, co a kdy jíte. Vaše tělo vám poděkuje za pravidelný přísun energie a dostatek tekutin, které vám pomohou užít si každou jízdu naplno. Lehká, promyšlená strava vám zaručí skvělý den bez únavy a večerního přejídání. Takže dobrou chuť a šťastnou cestu dolů!
Mějte svůj jídelníček pod kontrolou s programem Sebekoučink
Vyzkoušejte nutriční program Sebekoučink, který vám okamžitě ukáže, jak jste na tom s příjmem energie, makroživin a rizikových živin (cukr, sůl, SAFA). Program vám spočítá i příjem vlákniny. Narozdíl od jiných programů je obsah jednotlivých živin uvedený skutečně u všech potravin bez výjimky. V programu najdete také ukázkové jídelníčky a více než 500 nutričně vyvážených receptů, které si můžete jednoduše do jídelníčku zapsat.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.