Ing. Hana Málková
Ačkoliv některé druhy zmrzlin nám skutečně nepřinesou nic jiného než cukr a tuk, my bychom si měli vybírat takové, které nám nabídnou i něco víc. Protože i zmrzliny, které jsou svým složením vyhovující a obsahují i příznivé živiny, existují. Jen je potřeba pečlivě vybírat. Jenomže jak na to?
Chytrý výběr zmrzliny
V případě balených zmrzlin nám dosti napoví údaje na jejich obale. Soustředit bychom se měli zejména na složení, nutriční hodnoty a velikost balení. Ve složení zmrzlin je velký rozdíl. Vybírejte si takové zmrzliny, které obsahují kvalitní suroviny – mléko, tvaroh, jogurt, ovoce či ovocné šťávy, kakao, ořechy. Jak již bylo zmíněno, vyvarovat bychom se raději měli zmrzlin s vysokým podílem rostlinného (nejčastěji kokosového) tuku, vhodné nejsou ani zmrzliny, u kterých je ve složení na prvních místech uvedena voda a cukr.
U kopečkových či točených zmrzlin to máme samozřejmě o něco složitější a často se o jejich složení příliš mnoho informací nedozvíme. V nabídce českých zmrzlin prodávaných do kornoutů jsme ještě světa, zejména italského, nedosáhli. U nás se jedná většinou o zmrzliny připravované z polotovarů, ve kterých chybí čerstvé ovoce, ale také smetana, vejce a mnoho dalších přísad, které činí zmrzlinu uměleckým dílem, často ovšem také kalorickou bombou. Nicméně kvalitní zmrzliny pomalu získávají na popularitě a jsou k dostání (zejména v Praze) již na mnoha místech. Zmrzliny prodávané na ulici nebo v cukrárně či kavárně se mohou svým složením velmi lišit podle toho, zda se používají průmyslové směsi nebo se připravují podle vlastních receptur. Zkuste se tedy na složení zeptat obsluhy a uvidíte, zda uspějete.
Pokud si chcete pochutnat na zmrzlině, vybírejte si vhodný druh v rozumném množství. Rozhodně neprohloupíte, když budete kupovat menší balení nebo si řeknete o menší kopeček – platí heslo „vychutnáte si většinou jen první sousta, další už jsou setrvačnost“. Vždy jsou lepší zmrzliny bez polevy, u zmrzlin s polevou volte alespoň takovou, která je vyrobena opravdu z čokolády, a ne ze ztuženého tuku. Z hlediska výživového jsou nejvhodnější ty zmrzliny, které obsahují tvaroh nebo jogurt. Hlídejte však, aby neobsahovaly větší množství tuku a zbytečně moc cukru.
Tvarohová zmrzlina je českou specialitou, jinde po světě ji většinou nenajdete. Naopak velmi oblíbené a rozšířené jsou zmrzliny jogurtové. Pokud jsou vyrobeny opravdu z jogurtu a nejedná se jen o jogurtovou příchuť, tak mohou být také nutričně velmi hodnotné a dodat nám i nezanedbatelné množství vápníku, plnohodnotných bílkovin a probiotických kultur.
Volit můžete i zmrzliny ovocné, ideálně takové, které obsahují kromě vody a cukru také co nejvyšší podíl ovocné složky.
Zmrzlina jako svačinka?
Pokud si v létě budete chtít místo klasické svačiny pochutnat na zmrzlině, volte raději menší balení méně tučné tvarohové, jogurtové nebo ovocné zmrzliny s malým množstvím přidaného cukru a vyšším podílem ovoce o hodnotě okolo 400 kJ. Stejně tak si můžete dopřát i jeden kopeček nebo menší porci kvalitní točené zmrzliny.
Menší zmrzlina s energetickou hodnotou 400-500 kJ se energeticky vyrovná například dvěma sušenkám, polovině čokoládové tyčinky, třem a půl kostičkám čokolády, méně než polovině koblihy, třetině čokoládového muffinu nebo jedné müsli tyčince. Nebojte se tedy občas zmrzlinu na svačinu zařadit!
520 kJ 460 kJ 350 kJ 500 kJ
A jak je možné, že má zmrzlina méně energie než ostatní sladké pochoutky? Díky vysokému obsahu vody ve zmrzlině a její našlehané konzistenci je výsledný obsah kilojoulů, cukru a tuku daleko menší než u pochoutek, jako je čokoláda, sušenka nebo sladké pečivo. Ty obsahují jen minimum vody, a proto jsou mnohem koncentrovanějším zdrojem energie a živin.
Dnes jsou k mání zmrzliny v podstatě z čehokoliv. Ochutnat můžete i zmrzlinu ze zeleniny, například z řapíkatého celeru, chřestu či dýně, ale také rýžovou zmrzlinu, zmrzlinu z čaje nebo s dalšími zajímavými příchutěmi, jako jsou lékořicová, levandulová, zázvorová, bazalková nebo třeba parmazánová.
A jaké dáváte přednost vy? :-)
Komentáře je možné psát až po přihlášení.