TOPlist
Sledujte nás:

Jak zlepšit životosprávu vašich děti a kde děláte největší chyby?

Zpět

Autor: Mgr. Marika Králíková

Řešení dětské obezity nebo nadváhy vypadá zdánlivě snadno, prostě dětem přestaneme kupovat sladkosti, naplánujeme více pohybu, budou jíst víc zeleniny. Ale jak každý rodič, který s podobným problémem bojuje, ví, mnohé z toho se snadněji řekne, než udělá. Pro děti bývá celá situace daleko komplikovanější, jelikož jejich motivace nefunguje stejně jako u dospělých. Pokud vaše plány na udržení zdravé hmotnosti u vašeho dítěte selhávají, zkuste se zamyslet, zda se nedopouštíte některé z následujících chyb. 

Příliš vysoké cíle

Častým problémem je špatně nastavený, nereálný váhový cíl. I když se vám to nemusí líbit, spíše než hubnout může být dobrým prvním cílem prostě jen přestat přibírat. Pokud se vám daří, můžete postupně společně upravit stravu a úroveň aktivity tak, aby došlo i na bezpečné a zdravé hubnutí. Ale pokud zrovna dítě výrazně roste, může být opravdu dostačujícím cílem si stávající váhu zachovat. 

Neřiďte se v tomto ohledu jen vaším přesvědčením o „ideální váze“ vašeho dítěte. Odpověď hledejte spíše v percentilových grafech. Ty zohledňují nejen prostou hmotnost, ale i výšku, a to, jak si vaše dítě stojí v porovnání se svými vrstevníky (najdete je např. ve zdravotním průkazu nebo na stránkách Státního zdravotního ústavu).

Příliš mnoho velkých změn naráz

Nechtějte dětem obrátit život naruby ze dne na den. Pokud se budete snažit u dítěte vynutit agresivní změny ve stravovacích a pohybových návycích, s velkou pravděpodobností ho od zdravé životosprávy spíše odradíte. 

Problémy mohou nastat, pokud se náhle rozhodnete vynechat všechny sladkosti a další kalorická lákadla, ačkoliv doposud byly tyto laskominy běžnou součástí rodinného stravování. Nebo přihlásíte dítě na sportovní trénink, i když vaše ratolest doposud trávila většinu část času hraním her na počítači. Podobné extrémní změny vedou u dítěte často k pocitu selhání a frustrace. 

Zkuste se proto spíše zaměřit na postupné, menší změny, při kterých vaše dítě naopak zažije pocit úspěchu, ať už jakkoliv drobného. Takovým úspěchem může být třeba pravidelné zařazení snídaně, místo sladkosti na svačinu ovoce, snědená porce zeleniny k večeři nebo společně strávené chvíle na rodinné procházce.

Nenavyšování fyzické aktivity

Úroveň pohybu by nikdy neměla stagnovat. Začít by se sice mělo jen pozvolna, klidně 15 až 20 minutami pohybu denně. Postupně, jak se kondice dítěte zlepšuje, by se ale intenzita a trvání pohybové aktivity měly zvyšovat.

A kolik času by vlastně měly děti pohybu věnovat? Podíváme-li se na to z pohledu odborníků, Světová zdravotnická organizace doporučuje pro děti od pěti do sedmnácti let minimálně 60 minut střední až intenzivní pohybové aktivity denně. Míní se tím jednoduše pohyb za celý den, takže těch 60 minut lze rozdělit na více etap. 

Pod pojmem fyzická aktivita si nepředstavujte jen sportovní trénink, určitě sem patří i běžné činnosti, jako jsou venčení psa, pobyt venku s kamarády, lezení po prolézačkách, pomoc prarodičům s nákupem nebo úklidem, jízda na kole, plavání a další. Zkuste vaše dítě v pohybu podpořit. Vystupte ráno o zastávku dřív a dojděte s ním do školy pěšky, zajděte si do bazénu, vytáhněte ho odpoledne na procházku, doprovoďte ho na hřiště nebo si naplánujte víkendový výlet s nějakým atraktivním cílem.

Příliš mnoho sezení u počítače

Co si budeme namlouvat, počítače a mobilní telefony jsou velkým lákadlem a požíračem času nejen u dětí, ale i u dospělých. Asi nejde o to tyhle radovánky dětem úplně zakázat. Nebude ale od věci pro tyto činnosti nastavit dětem jisté časové limity. Smiřte se s tím, že zpočátku se to asi neobejde bez nelibosti a odmlouvání, ale pokud vytrváte, dítě bude chtě nechtě nuceno věnovat se i jiným aktivitám.

A aby to nebylo jen o zákazech, zkuste se společně pobavit o tom, jaké aktivity vaše dítě lákají. Když najdete činnost, která ho bude bavit, je pravděpodobnější že se jí bude pravidelně a s chutí věnovat. Zkuste vymyslet aktivní činnosti, při kterých se dítě aspoň trochu hýbe, abyste jen mobil nenahradili knihou nebo malováním. 

Nedostatečné plánování 

Změna zavedeného rodinného jídelníčku nebývá nikdy snadná, ani pro rodiče. Vyplatí se plánovat jídelníček s dostatečným předstihem a vhodné potraviny si nakoupit do zásoby. Zabráníte tak tomu, abyste pak v časovém presu byli odkázáni na v rychlosti nakoupená nevhodná jídla. 

Můžete zkusit některé naše tipy, jak si usnadnit práci v kuchyni.

Zapojte dítě do plánování jídelníčku, dejte mu na výběr například ze dvou druhů vhodných jídel, jestli chce rybu v úterý nebo ve středu apod. Pokud bude dítě součástí plánování a bude mít možnost volby, je větší pravděpodobnost, že připravené jídlo sní. Zapojit ho můžete i do vaření a přípravy. 

Zkuste odlehčit tradiční rodinné pokrmy nebo třeba dosud ne úplně populární potravinu zkombinovat s nějakou oblíbenou. 

Praktické rady a recepty, jak nenápadně ozdravit dětský jídelníček najdete zde.

Nepravidelnost v jídle

Děti by měly jíst s určitou pravidelností. Vynechávání jídel jen zvyšuje pravděpodobnost, že vaše dítko sáhne po sladkosti nebo po příchodu ze školy domů vybílí lednici. Nezbytným základem jídelního režimu jsou určitě tři hlavní jídla denně. Své důležité místo mají zejména u školních dětí i svačiny. 

Proč jsou svačiny u dětí důležité a jak si přípravu školních svačin usnadnit najdete v tomto článku.


Má vaše dítě nadváhu nebo obezitu a nevíte si rady? 

Zkuste naši brožurku Mámo, táto, bez vás kila navíc nezvládnu, kterou zakoupíte na našem e-shopu.

Máte-li pocit, že už jste vyzkoušeli všechno možné a vaše dítě zdárně odolává všem pokusům o zdravější životosprávu, svěřte se do rukou odborníka. Společnost STOB nabízí unikátní skupinové kurzy zdravého životního stylu určené pro děti (od 8 do 14 let). Kurzy probíhají naživo i online.

V kurzech využíváme prověřenou metodiku STOBu uzpůsobenou potřebám dětí a celé rodiny. Děti jsou zde vedeny zábavnou formou k postupné změně životního stylu, a navíc ve skupince vrstevníků, kde se mohou navzájem podpořit a motivovat. Dospělí mají možnost získat informace, jak podporovat děti při změně životního stylu a rozumném hubnutí a sdílet společně své zkušenosti.

>> Aktuálně vypsané kurzy zdravého životního stylu pro děti a rodiče najdete zde. <<

Hodnocení (0 hlasů):

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

Naši partneři