Článek byl publikovaný na internetových stránkách Vím, co jím.
Ke stylovému stolování patří obvykle před hlavním jídlem předkrm a na závěr jako kulinářská tečka dezert. Je to zdravé nebo se jedná o zbytečné přejídání, které nás nakonec může přivést k obezitologovi?
Odpověď není jednoznačná. Záleží na tom, jaké předkrmy a dezerty hodláme servírovat, v jakém množství a také kolik času na takové hodování máme.
Je to energie navíc
„Je-li konzumace předkrmu či dezertu pouze výjimečná událost, když si chceme užít slavnostní jídlo, proč ne. Patří to k etiketě,“ říká dietoložka Karolína Hlavatá.
Není ale předkrm jako předkrm. Pokud nám záleží na příjmu kalorií, pak je třeba i předkrm a dezert započítat do celkového energetického příjmu z takového oběda či večeře.
Pokud si chcete dát menu o několika chodech, zapomeňte na množství a způsob úpravy pokrmů v typicky české restauraci. Tedy například jako předkrm topinky na oleji s „masovou směsí“, polévka, dále smažák či guláš se šesti a nakonec jako tečka čtyři lívance či palačinka se zmrzlinou. Zdá se vám, že to nejde sníst? Jde, respektive mnoho lidí i takovouto nálož jídla sníst dokáže. To je ale špatně. Jasné je to snad každému, kdo o zdravém způsobu stravování a zdravém jídelníčku ví pouhé základy. Jak by tedy mělo jídlo o několika chodech vypadat?
Pozor na pečivo
Velkým rizikem takového malého jídla na začátek jsou malé večky či bagetky ještě většinou s bylinkovým máslem. Pozor hlavně na to, abyste, dříve než bude na stole hlavní jídlo, nepolykali jednu nakrájenou bagetku za druhou.
Dobrým předkrmem může být třeba malý salát, trocha parmské šunky, šunkový závitek. Drobné sousto má dokonce svůj pozitivní význam. „Předkrm by nás měl navnadit na hlavní jídlo, abychom si ho vychutnali a nejedli vyloženě z hladu,“ říká dietoložka Karolína Hlavatá. Rozhodně ale varuje před smaženými pokrmy.
Dezert je malá sladká tečka
Příjemnou tečkou po obědě může být sladký dezert. Rozhodně by ale neměl být těžkou bombou. „Po obědě už bychom si neměli dávat obrovský pohár se šlehačkou, dort nebo koláč. Raději můžete zvolit latté, kávu s trochou vanilkové zmrzliny, někomu postačí i jako dezert jen kvalitní káva s trochou mléka. Vhodné je po jídle podávat i ovoce, i když to u nás není příliš zvykem,“ doporučuje Karolína Hlavatá. Zároveň radí, je-li dezert větší nebo sytější, rozdělit se napůl se spolustolovníkem.
Proč zatoužíme po dobrém obědě ještě po sladkém? „Někdy může po jídle v těle chvilkově klesnout hladina krevního cukru a člověk prostě dostane chuť. Je to ale také otázka zvyku,“ vysvětluje dietoložka.
Vychutnejte i atmosféru
Konzumace předkrmu a dezertu, mají-li splnit svou funkci, a ne být jen prostým přejídáním, má svůj prostor a čas. Rozhodně se nehodí k rychlému půlhodinovému obědu uprostřed pracovní doby. „Když už, tak si udělat na oběd či večeři čas. Mělo by jít o společenskou záležitost, kdy si pomalu vychutnáváme nejen dobré jídlo, ale také atmosféru, kdy nemusíme hltat a dívat se na hodinky,“ říká Karolína Hlavatá.
Když alkohol, tak menší dezert
Slavnostní stolovaní se obvykle neobejde bez aperitivu, skleničky piva či vína. „Alkohol je kalorická bomba. Samozřejmě by bylo ideální pít jen vodu, ale když si během večeře dáme aperitiv, malého panáčka, dvě deci vína nebo pivo, tak se nic nestane, ale musíme počítat s energií navíc a už bych si měl odpustit třeba sladké nebo jeho část,“ radí dietoložka.
A co vy? Dáváte si sladkou tečku, nebo vám stačí jen hlavní chod?
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
kuba k obědu, rybí polévka, salát a smažený kapr k večeři (a to v hodně redukovaném množství), taky pár kousků pečiva a vánočka, ale na to většinou ani nedojde, nestačí žaludeční kapacita.
Takže příchod(ke stolu :-), přípitek, předkrm = hubník, rybí polévka, smažený kapr, klobása, losos, kuřecí řízek, bramborový salát, vařený brambor, jako dezert si rozkrojíme jablíčko a uvidíme hvězdičku :-) pak káva, cukroví, oříšky, sušené ovoce atd. atd. Každý si musí dát od všeho alespoň malý kousíček. A když se všechno sní, pak je ten závšrečný OD chod ven, podívat se na hvězdičky a zazvoní Ježíšek :-)
Jednou jsme dostali s manželem jako dárek 5-chodové menu v michelinské restauraci. Opravdu mě ani nenapadlo uvažovat, jakou kalorickou nálož jím.