Dodržování pitného režimu je důležité pro správné fungování našeho organismu, je však potřeba dávat pozor, v jaké formě tekutiny přijímáme. Nejvhodnější tekutinou je čistá voda, která má nulovou energetickou hodnotu a tělu tak nedodává zbytečné kalorie. Ochucené nápoje, ať už se jedná o limonády nebo ochucené vody, obsahují často velké množství cukru. Jejich konzumací si tak zbytečně zvyšujeme energetický příjem, což vede při současném nízkém energetickém výdeji k rozvoji nadváhy a obezity. Do svého těla dostáváme pouze tzv. prázdné kalorie ve formě cukru a konzumace těchto nápojů nám nepřinese ve většině případů žádné příznivé živiny.
Kostka cukru na fotografii odpovídá 2,5 g cukru.
Obsah cukru v jednom balení běžně dostupných limonád:
Coca-Cola 2 l: 73 ks Fanta 2 l: 63 ks Sprite 2 l: 49 ks Tonic 2 l: 43 ks
Ledový čaj 1,5 l: 35 ks Džus 1 l: 32 ks Voda ochucená 1,5 l: 21 ks
Minerální, pramenitá voda 1,5 l: 0 ks
Jeden litr limonády obsahuje průměrně 2 000 kJ, což dosahuje hodnot téměř celého hlavního jídla. V nápojích tak často přijímáme vysoké množství energie, aniž bychom si toho byli vědomi. Spotřeba limonád v ČR dlouhodobě přesahuje hodnotu 100 litrů na obyvatele a rok, což je velmi vysoké číslo. Průměrný obyvatel ročně přijme pouze v podobě limonád přibližně 200 000 kJ, což odpovídá 550 zbytečným kilojoulům denně. Ochucené minerální a pramenité vody obsahují zpravidla oproti limonádám přibližně poloviční množství cukru a energie, pokud však vypijete jednu velkou lahev s tímto nápojem denně, opět maximální limit přidaného cukru na den překročíte. Pozor si však dejte také na oblíbené nealkoholické pivo. V jedné půllitrové lahvi se skrývá možná více cukru, než byste očekávali.
Nealkoholické pivo 0,5 l: 5 ks
Obsah kostek cukru v jedné sklenici nápoje (0,2 l):
Coca-Cola: 7 ks Fanta: 6 ks Džus: 6 ks Tonic: 6 ks
Sprite: 5 ks Ledový čaj: 4 ks Voda ochucená: 3 ks
Limonády obsahují ve 100 ml většinou okolo 10 g cukru, stačí tedy vypít 2 skleničky a vyčerpáme maximální tolerovatelný denní limit pro příjem přidaného cukru (u dospělých lehce pracujících osob 50 g/den).
Jste-li zvyklí na sladkou chuť nápoje a vyřazení slazených nápojů ze dne na den by mohlo vést k nedostatečnému příjmu tekutin, můžete v počátku nahradit limonády přiměřeným množstvím nápoji slazenými nekalorickými, či nízkokalorickými sladidly nebo si připravit zdravější variantu - vodu ochucenou citrónem, do které lze přidat například čertsvou mátu nebo bazalku. S použitím mraženého či čerstvého ovoce si můžete vyrobit vynikající domácí limonádu.
K doplnění pitného režimu jsou vhodné, kromě již zmíněné čisté vody, také neslazené čaje.
Ovocné šťávy - ano nebo ne?
100% ovocné šťávy představují zvláštní kategorii. Bezpochyby jsou významným zdrojem přirozených cukrů, které pocházejí z ovoce. Při odšťavnění dochází k odstranění určitého podílu vlákniny, obsahují jí tedy méně než samotného ovoce. Na druhou stranu, ovocné šťávy jsou významným zdrojem vitaminů, působících jako antioxidanty, a minerálních látek. Je vědecky prokázáno, že pomerančový džus, jakožto zdroj vitaminu C, podporuje vstřebávání železa obsaženého v ovesných vločkách. Proto je doporučenou součástí snídaně.
100% ovocné a zeleninové šťávy patří do zdravého jídelníčku, není však vhodné jimi primárně doplňovat pitný režim. Světová zdravotnická organizace v rámci svých výživových doporučení řadí sklenici lisované ovocné šťávy do množství zkonzumovaného ovoce. Proto, abyste předešli zvýšenému příjmu cukrů z ovocných šťáv, doporučujeme je pít s mírou, naředěné čistou vodou a jejich energetickou hodnotu tak snížit.
Při nákupu ovocných a zeleninových šťáv dávejte pozor na informaci na obalu. Přidané cukry neobsahují pouze džusy označené jako “100%”, ať už se jedná o čerstvou lisovanou šťávu nebo džusy z ovocného koncentrátu. Výrobky označené jako “nápoj” nebo “nektar” často obsahují velké množství přidaných cukrů a až o 50 % méně ovoce.
Zjistěte v programu Sebekoučink, kolik cukru se skrývá ve vašem jídelníčku
Nutriční program Sebekoučink vám poskytne komplexní přehled o vašem celodenním příjmu cukru i dalších živin. Zapisujte a získejte rychlou zpětnou vazbu o vašem denním příjmu makroživin (tuků, bílkovin a sacharidů) a rizikových živin (cukr, sůl, SAFA). Sebekoučink za vás ohlídá i to, zda máte v jídelníčku dostatečné množství vlákniny, zeleniny a pitný režim.
Navíc v něm najdete stovky receptů STOB, které jsou pečlivě propočítané našimi odborníky a tedy vhodné i při hubnutí.
>> Vyzkoušejte program Sebekoučink na 3 dny zdarma. <<
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Já kostky nepoužívám vůbec, leda na návštěvě, sladím si kdyžtak sypkým cukrem a lžičkou nebo pytlíčkem z reataurace. Tam vím, že za mých mladých dob byl pytlíček 7 g, nyní je 4.
Není to z důvodu, že bychom chtěli nějak opticky nafukovat množství kostek, ale důvod je ten, že v den focení, jsme nebyli schopni sehnat nikde kostky vážící 4 g :) On už bohužel tento standard neplatí a kostky bývají různě velké. Nedočtete se to ani na obale. Takže ani nadvakrát se nám nepodařilo koupit správné kostky a po rozbalení jsme vždy zjistili, že jsou buď extrémně velké nebo malé.
Jinak ale nic proti tomu, že slazené liminády jsou v podstatě jen prázdné kalorie bez přidané užitné hodnoty. Ale ruku na srdce - opravdu je to tak překvapující zjištění?