PhDr. Iva Málková
Již půl roku v rámci projektu Prožij rok zdravě pracujeme na tom, abychom vylepšili své znalosti o výživě a pohybu a převedli je do reálného života. Často však pouhé znalosti nestačí a důležité slovo má i psycholog, který si oproti jiným uvědomuje, že jedním z důvodů, proč je změna návyků a léčba obezity tak těžkým oříškem, je právě fakt, že se většinou řeší pouze znalosti o výživě.
Obezita jako porucha v myšlení a emocích, které vedou k nevhodnému chování.
Obézní často prožijí život kvůli negativnímu myšlení a emocím ve jménu hubnutí. Když se přejí člověk, který nemá problémy s váhou, je mu druhý den těžko a jí spontánně méně. A co udělá ten s kily navíc, který s hubnutím bojuje celý život? Druhý den jí více, třetí den ještě více a tak dál až do doby, než začne zase hubnout. A proč? Protože mu po přejedení (a nemusí to být ani přejedení, ale třeba jen neplánovaný bonbon) naskočí myšlenka: „Jsem k ničemu, porušil jsem předsevzetí, že nebudu jíst sladké, nemá už cenu hubnout. Začnu raději od pondělka, úplňku nebo od nového roku.“ Poznali jste se v tom?
A tak se STOB již téměř 30 let snaží upozorňovat na to, že hubnutí je více věcí hlavy nežli žaludku. O kolotoči negativních emocí a nevhodných myšlenek, které dělají z jídla místo potěšení velký problém, a také o tom, jak takovémuto převažujícímu nastavení mysli předcházet, potažmo ho postupně měnit a zlepšovat své návyky, bude řeč nejenom v tomto, ale i v dalších měsících. Těšit se můžete například na závěrečný měsíc prosinec, který budeme věnovat „nepřejídání se“.
Není důležité jen co jíte, ale také proč jíte a jak jíte
Pokud používáte náš chytrý program Sebekoučink a máte červený „cukrový“ semaforek, snažíte se nahrazovat potraviny bohaté na cukr nutričně výhodnějšími potravinami, což je v pořádku. Neméně důležitou cestou k řešení nadměrné konzumace sladkostí je však také zamyšlení se nad tím, proč a jak sladkosti konzumujete.
Sladké patří do našeho života v případě, že se svobodně rozhodnete, že teď je ten pravý čas na sladkost a labužnicky si ji pomalu a všímavě vychutnáte (všímavostí, potažmo všímavým jedením, se budeme zabývat později). Často to však bývá tak, že sladkost zhltnete neuvědoměle, jen kvůli tomu, že je to vaše naučená reakce na konkrétní spouštěče. Často pak následují pocity viny. Pojďme to společně změnit!
Buďte sami sobě svým pánem
Většina z nás si myslí, že pokud jíte jídlo navíc oproti plánu, je to věc naší slabé vůle. Není tomu tak. Zlozvyky jsou naučené. Dle teorií učení je vaše chování důsledkem spouštěčů. Často jednáte neuvědoměle automaticky, jedete na tzv. autopilota. Ten vám v mnohém život usnadňuje – např. máte zautomatizované řízení auta či čištění zubů, ale také se podílí na vašich zlozvycích. A kde se takové chování, které nás ovládá, vzalo? Naučili jste se ho. Dobrá zpráva tedy je, že se ho můžeme i odnaučit!
Nebuďte otroky vnějšího prostředí
Je nedůstojné, aby někdo jiný rozhodoval o tom, co budete jíst právě vy. Nikdo jiný než právě vy nemůže vědět, co potřebuje vaše tělo. To víte pouze vy. Pokuste se slepě nepodléhat fíglům obchodníků, kteří musí prodat více než jste schopni zkonzumovat, nenechte si nandat na talíř obři porce, nechoďte okolo cukrárny, když už předem víte, že si tam vždy koupíte zmrzlinu apod. Zkrátka nevystavujte se jídlu navíc. Důležité je si vždy uvědomit spouštěč, který vede k jídlu navíc a buď ho mezit nebo na něj reagovat jinak než jídlem navíc (jak na to si povíme v dalších článcích).
Nebuďte otroky svých napodmiňovaných zlozvyků
Často naše ruka sahá po sladkém automaticky a bezmyšlenkovitě v určitých specifických situacích. Může to být například hádka, kritika, neúspěch či selhání. Ty vedou k emocím, jako je zlost, hněv, úzkost, strach, osamělost, únava, nuda, smutek, provinilost apod. I zde je třeba napřed zmapovat situace, které vedou k emocím, které jsou důvodem jídla navíc, a naučit se je řešit vhodnějším způsobem..
Jak na to?
Pokud nezvládnete jídlo oproti plánu navíc a jídlo pro vás není radost, ale starost, sledujte naše články. Mnoho praktických návodů také najdete v knize Já zhubnu a v online kurzu Hubnutí na míru se STOBem.
Pokud se s tímto problémem potýkáte celý život, obraťte se na odborníky, nejlépe psychology, kteří pracuji s tzv. kognitivně behaviorální terapií, která se ukazuje jako nejefektivnější při zvládání návykových problémů jako je obezita, kouření, alkohol, drogy a podobně. Tato metodika je uplatňována také v kurzech zdravého hubnutí STOBu.
Podělte se s námi v komentářích, jak je to u vás. Jsou pro vás sladkosti radostí či starostí?
Komentáře je možné psát až po přihlášení.