Bc. Andrea Jakešová
Vláknina je bezpochyby důležitou složkou naší stravy, nicméně i u vlákniny platí, že všeho by mělo být s mírou a nic se nemá přehánět.
Řada z nás ví, což jste se mohli dočíst i v tomto článku, že nadbytek vlákniny může způsobit nepříjemné nadýmání, zácpu a může snižovat vstřebávání některých živin, s tím vším jsem také byla seznámena během studia nutriční terapie. Nadýmání je ale často vnímáno jako celkem běžná součást života a snížené vstřebávání živin nebolí, proto často není nadbytek vlákniny vnímán jako nějaký velký problém. Ono to ale opravdu závažné být může a sama jsem se o tom přesvědčila v praxi, po nástupu do nemocnice.
Věřte mi, že mě samotnou to šokovalo a chvíli jsem podezřívala zbytek zdravotnického personálu, že mě snad zkouší. Viděla jsem totiž případ, kdy v důsledku předávkování vlákninou došlo až ke střevní neprůchodnosti, kterou bylo nutno řešit chirurgicky. Samozřejmě nešlo o přejedení se zeleninovým salátem, ale o opravdu extrémní případ, kdy se jídelníček dotyčného skládal v podstatě jen z otrub, klíčků a vlákniny ve formě suplementů, doplněné nedostatečným pitným režimem. Dopadlo to příliš tuhou a objemnou stolicí, která se jednoduše řečeno zasekla ve střevě, což vyžadovalo chirurgický zákrok. Kromě toho, že operace střev není nic příjemného, po zákroku následuje také delší období diety s omezením vlákniny, a to je pro pacienta, který je zvyklý se živit převážně otrubami, opravdová pohroma. Živě si pamatuji tu hrůzu v očích a upřímnou větu mým směrem: „Ale sestřičko, jak jsem k tomu přišel, vždyť já se přeci stravuju zdravě!"
Nerada bych vás tímto vyděsila a varovala před konzumací vlákniny, naopak! Pokud vám to zdravotní stav dovoluje, dbejte na dostatek vlákniny ve svém jídelníčku a nemějte strach, že by vám něco takto závažného reálně hrozilo. To hlavní, co jsem si z této zkušenosti odnesla a doufám, že si odnesete i vy, je to, že strava by měla být vždycky pestrá, vyvážená a žádný extrém není správný. Ani když jde o vlákninu.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.