V současné době je jasně prokázáno, že obezita, a především zmnožení nitrobřišního tuku (obezita typu jablíčko) je jasným rizikovým faktorem pro srdečně-cévní onemocnění.
U obézního jsou na jeho srdce kladeny mnohem vyšší nároky než u osoby s normální hmotností. Díky zmnožení tukové tkáně vzrůstá průtok krve tukem. Srdce je tímto zvýšeným průtokem nuceno zvyšovat svůj srdeční výdej. Zvyšuje se hlavně množství krve, které vypudí do oběhu při jednom srdečním stahu. Tepová frekvence se zvyšuje u obézních pouze minimálně. Tímto dlouhodobým chronickým „přetížením“ srdce jako pumpy dochází ke zbytnění levé srdeční komory a následně může dojít postupně k srdečnímu selhání. Zvětšují se i další srdeční oddíly – srdeční síně, což je podkladem pro vznik nejčastěji se vyskytující arytmie – fibrilace síní.
Nahromadění viscerálního tuku je přímo spojeno s vyšším rizikem náhlé smrti na podkladě život ohrožující arytmie – fibrilace komor. Výskyt tzv. prodlouženého intervalu QT, při kterém se fibrilace komor vyskytuje, je přímo vázána na BMI.
U obézních je velmi často zvýšený odpor v plicním řečišti. Pravá část srdce – tj. hlavně pravá komora – musí krev vytlačovat proti většímu odporu, což následně může vést k jejímu selhávání.
Nadváha i obezita jsou spojeny s vyšším výskytem mozkových příhod. Ať už na podkladě ucpání cévy v mozku, tj. ischemické příhody, nebo mozkových příhod na podkladě krvácení do mozku.
Nejčastěji se vyskytující onemocnění srdce, které je jednoznačně spjato s vyšším výskytem nitrobřišního tuku, je ischemická choroba srdeční projevující se jako angina pectoris, infarkt myokardu.
MUDr. Marie Skalská
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.