Bc. Andrea Jakešová
Omega 3 mastné kyseliny jsou důležitou složkou naší stravy, jelikož významně přispívají ke zdraví našeho srdce, mozku a v neposlední řadě našeho imunitního systému. Nejdůležitějšími omega 3 kyselinami jsou kyselina eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA), které jsou pro naše tělo nezbytné. Mezi omega 3 kyseliny se řadí také kyselina alfa-linolenová (ALA), u ní ale nejsou potvrzené stejné kardioprotektivní účinky. V našem těle se umí částečně přeměňovat na kyselinu EPA, ovšem pouze v omezené míře (max. do 10 %). Nejlepším zdrojem EPA a DHA jsou bez pochyby ryby a mořské plody, které bychom měli konzumovat alespoň dvakrát týdně. Z jakých dalších potravin je možné omega 3 získat, jste se dozvěděli v tomto článku.
Kromě ryb jsou to například některé rostlinné oleje. Rostlinné oleje ale obsahují převážně kyselinu ALA, proto se konzumaci ryb nedokážou plně vyrovnat. A co potom dělat v případě, že ani lněné semínko, vlašské ořechy, řasy či řepkový olej nemá ve vašem jídelníčku své pevné místo?
V lékárnách jsou k dostání nejrůznější doplňky s omega 3, od tobolek až po klasický rybí olej. Jejich cena je vysoká, a proto si každý jistě položí otázku, zda jsou vhodným doplňkem stravy a přináší stejné benefity jako konzumace ryb? A vstřebávají se omega 3 z potravinových doplňků stejně jako ze stravy?
Na tyto otázky se ptá i mnoho vědců a odborníků z oblasti výživy. Každý rok vznikají nové a nové studie zabývající se jejich suplementací a výsledky nejsou vždy jednoznačné. Je pravděpodobné, že suplementace omega 3 nemá jasný efekt u osob, které už nějakou srdeční příhodu prodělali. To může být veřejností špatně interpretováno tak, že suplementace nemá smysl. Většina studií se však stále shoduje na tom, že suplementace má význam v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a omega 3 přispívají našemu zdraví i v podobě doplňků.
Pokud ryby z jakéhokoli důvodu nejíte a rádi byste tedy podpořili své zdraví, je jistě na místě si nějaký přípravek s omega 3 zakoupit. Sledujte ale složení, ve kterém by se měla objevit jak kyselina EPA, tak DHA. Zkontrolujte si také jejich obsah a podle toho upravte dávkování, minimální množství těchto účinných látek za jeden den by mělo činit 250 mg.
Některé přípravky mohou navíc obsahovat vitamíny napomáhající jejich vstřebávání. Důležitá je i forma, ve které jsou omega 3 v přípravku obsaženy.
Polynenasycené mastné kyseliny jsou náchylné ke žluknutí, proto sledujte dobu spotřeby doplňku a skladujte ho na chladném místě.
Vyrovnají se doplňky konzumaci ryb?
Doplňky s omega 3 se stoprocentně konzumaci ryb nevyrovnají. Ryby obsahují i velké množství dalších zdraví prospěšných látek, vitamínů, minerálních látek a bílkovin. Pokud na ryby či mořské plody nejste alergičtí, jen vám příliš nechutnají, pokuste se nejdříve ozkoušet více druhů a způsobů přípravy a uvidíte, zda vám alespoň v nějaké podobě nezachutnají. Pokud ne, nezbývá než sáhnout po kvalitním doplňku.
Vylaďte si jídelníček v programu Sebekoučink
Program Sebekoučink vám pomůže se sestavením nutričně vyváženého jídelníčku, který vám bude zároveň i chutnat.
Kromě celodenního energetického příjmu za vás program ohlídá i denní příjem vlákniny, makroživin (bílkovin, tuků a sacharidů), příjem rizikových živin (cukru, soli a SAFA) a také to, zda jíte dostatečné množství zeleniny a pijete dostatek tekutin.
>> Vyzkoušejte program Sebekoučink na 3 dny ZDARMA. <<
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Dcera kdysi brala jako malá na doporučení lékařky, ale zda to mělo účinek netuším. To člověk moc nepozná. :-(