Stává se vám každoročně, že si dáte na Nový rok nereálná předsevzetí ve vztahu k hubnutí – „teď už fakt zhubnu aspoň 20 kg“ nebo „budu jíst jen dietní potraviny“, „už nikdy se netknu čokolády“, „přinutím se k intenzivnímu pohybu“ apod. Čím striktnější jsou předsevzetí, tím rychleji je opustíte. Už 1. ledna si říkáte – proč mně váha ukazuje zase více než vloni, jsem nemožná a stejně to zase nevydržím. A máte pravdu. Často si ani nevěříte, že tomu bude letos jinak.
V psychologii se používá termín naučená bezmocnost. Člověk na základě pocitu slabosti a nedostatku schopností získaného na základě vlastních zkušeností nabude dojmu, že nemá smysl řešit problémovou situaci vlastním úsilím. Ale aby se neřeklo – prvního ledna se sluší hubnout. Sám/sama to nezvládnu, a tak bezhlavě zkusím nějaké prostředky, které se určitě s novým rokem objeví a budou slibovat – „s námi rychle lehce snadno bez práce“. A to je to, po čem toužíte. Protože si sami nevěříte, dáváte se všanc jiným – rozum jde v tu chvíli stranou. Že to nezafungovalo vloni, předloni, předpředloni – zvítězí opět emoce s toužebným přáním – tentokrát to bude ono, zhubne to za mě. A navíc oproti nabídkám před pár lety – nemusím ani nikam dojít. Vyřeším vše po internetu – někdo mě na dálku udělá „rychlodiagnózu“ a nabídne zázračný elixír. Toho využívají obchodníci s hubnutím – vytvoří ideál štíhlé postavy a nabízí jednoduché prostředky k jejímu dosažení.
Nezdá se vám pošetilé se domnívat, že postoj k hubnutí a způsoby, které stereotypně používáte a opakujete každoročně úplně stejně, povedou letos k vytouženým výsledkům?
Zkuste to letos jinak!
Změna myšlení
1. Dávejte si reálné cíle
Vypusťte ze svého slovníku slůvko „nikdy“. Vás život už nebude rozdělen na období strádání, kdy hubnete, a na období absolutní nekontroly, kdy sbíráte síly na další hubnutí, a stejně si to kvůli pocitům viny neužijte. Hubnutí by vám nemělo odčerpávat životní energii, kterou můžete potom uplatnit daleko účelněji.
2. Zbavte se černobílého myšlení
Nedívejte se na sebe jako na tlustou, nebo hubenou, na jídlo jenom jako na dobré, nebo špatné, dietní, nebo nedietní, dovolené, nebo nedovolené. Neříkejte si „už nikdy více“, neboť tyto myšlenky nedávají prostor pro chyby. Nemyslete černobíle v kategoriích všechno, nebo nic. I když nejste nejlepší, nemusíte být nejhorší, i když nejste nejkrásnější, nejste nejošklivější, a když máte pár kilo navíc, nejste tlouštíkem. Pokud zvládnete sféru myšlení, jste na nejlepší cestě si váhové úbytky udržet.
Změna emocí
3. Pokud máte opravdu závažný stres – těžké životní období – řešte samotný problém s psychologem.
4. Zmapujte si situace, které vás vytáčí, a dopředu si vymyslete příjemné aktivity, které budete v tuto chvíli vykonávat a které nejsou slučitelné s jídlem (půjdete na procházku se psem, začnete bušit do piána, zavoláte přítelkyni nebo – umíte-li – využijete relaxačních technik).
Změna návyku
5. Nechte zvítězit rozum nad emocemi
Zapojte rozum – každý rok děláte v rámci novoročních předsevzetí totéž (a váha jde stále nahoru), nevyplývá z toho, že tentokrát byste to měli zkusit jinak? Nehubněte podle zázraků v reklamách ani podle přesně rozepsaných diet. Naučte se sestavit jídelníček z pro vás dostupných potravin, abyste se co nejvíce přiblížili svým jídelním zvyklostem, pochutnali si a aby byl jídelníček zároveň energeticky chudší. Váš jídelníček by měl být rozmanitý, aby dodal tělu vše, co pro správný chod potřebuje. Sestavíte ho tak, abyste u něj mohli setrvat delší dobu, a budete hubnout přibližně 1/2 kilogramu týdně. Při této rychlosti by vaše váhové úbytky měly být trvalé. Když to zjednodušíme, budete jíst střídmě z pestrého stolu, a to tak, že se budete moci i nadále radovat z jídla a ze života vůbec. Pokud budete přece jen muset trošku změnit skladbu dosavadního jídelníčku a omezit množství zkonzumovaných potravin, nebudete brát tuto změnu tragicky, ale naopak jako příležitost dokázat si, že nejste ovládáni něčím nebo někým zvnějšku, že nejste otrokem jídla, ale že dovedete kontrolovat a řídit sami sebe. Optimistický životní pohled, pocit, že to zvládnete, vám dává šanci na úspěch.
6. Pokud se nechcete zatěžovat studiem výživy – stačí dodržovat tyto rady
Zaměňujte postupně potraviny pro hubnutí zcela nevýhodné za potraviny méně výhodné až třeba výhodné tak, aby to vaše chuťové buňky přijaly za své. Bílkoviny přijaté v bůčku vyměníte za bílkoviny v prorostlém vepřovém, libovém vepřovém až třeba za bílkoviny v rybě či kuřeti, sacharidy s vysokým GI v croissantu za piškot až za jogurt či tvaroh. Lze shrnout, že konzumovat byste měli především potraviny energeticky méně vydatné, zato však biologicky cenné. Zjednodušeně to znamená: omezit potraviny bohaté zejména na nevhodné (hlavně živočišné) tuky a cukry a zvýšit konzumaci zeleniny, ryb a luštěnin. Jako zdroji bílkovin byste měli dávat přednost nízkoenergetickým mléčným výrobkům, rybám, drůbeži, libovým masům, vajíčkům a rostlinným bílkovinám. Zdrojem sacharidů by mělo být celozrnné pečivo, vhodné přílohy, snídaňové ne moc přislazované cereálie, ovoce. Zelenina by měla být optimálně součástí každého pokrmu. Nezapomeňte denně vypít alespoň 1,5 litru neenergetických či nízkoenergetických nápojů. Měli byste jíst pravidelně a zachovávat hlavní pokrmy.
7. Měňte návyky pod odborným řešením
Pokud byste chtěli řešit svá kila pod vedením skutečných odborníků, nabízí vám pomocnou ruku STOB. Metodika – ověřená za dobu 30 let desítkami tisíc klientů – řeší především nácvik vůle a vede nejen k redukci váhy, ale zejména k jejímu udržení. Lidé nejedí často z hladu, ale podnětem k jídlu navíc jsou jiné „spouštěče“ – toxické prostředí, zvyk nebo stav mysli či emoce. Velmi efektivní je skupinové hubnutí – přehled konkrétních kurzů hubnutí od ledna 2015 včetně jejich hlavního zaměření (kurzy pro muže, pro uspěchané, odvykání kouření s cílem nepřibrat) naleznete na www.stob.cz. STOB pořádá v lednu jednodenní výživový nebo psychologický seminář, abyste se stali sami sobě koučem. Nabízí též různé pomůcky, např. „bibli hubnutí“ – Nakupujeme s rozumem, vaříme s chutí nebo novou knihu Obezita malými krůčky k velké změně.
Více o knihách na www.stob.cz
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Nemyslím to zle,také jsem si tím pošla,takže neodsuzuji,jen prosím....zamyslete se nad tím,čeho chcete dosáhnout a co jste ochotni a schopni pro to udělat.A hlavně,že to není chvilková záležitost,ale u většiny z nás dlouhodobá,troufám si říct i celoživotní změna stylu a myšlení.Každopádně hodně úspěchů všem :)