Stres ve 21. století má zcela jinou podobu, než na jakou je člověk od přírody připraven. V současné době jsme stále více vystaveni sociálnímu stresu – někteří ho řeší nadměrnou konzumací zejména sladkostí, jiní naopak nejsou schopni sníst vůbec nic. Dlouhodobý stres může vést k obezitě – samozřejmě nejen k ní, ale i k mnoha dalším zdravotním problémům. Je to paradoxní – člověk by na první pohled řekl, že stres je přece „spotřeba“ energie, kdežto při relaxaci, kdy se jen „povalujeme“, nevykazujeme žádný pohyb – bychom měli přibírat. Bylo by to logické – ale tak to není.
Stres a obezita spolu souvisí také tak, že člověk prožívající stres nejí pravidelně. Jak víme mnohdy i z vlastních zkušeností, nepravidelné jídlo patří mezi nejspolehlivější způsoby, jak rychle přibrat. Obézním se člověk stává také proto, že ve stresu nemá čas jíst a večer sní jakékoliv jídlo, hlavně že je rychle připravené a zasytí. Nejhorší je, že si vlastně vytváříme zvyk nic nejíst a jen uzobávat – zejména sladkosti. Poté při každé potřebě uklidnit se sáhneme po sladkém či alkoholu s vidinou, že nám pomůže. Ale pomoc nikde, co získáme, jsou jen kila navíc.
I zvyky však můžeme měnit – čím déle trvají, tím více úsilí nás to bude stát – ale stav, kdy se máme znovu rádi a cítíme se skvěle, jistě za trochu námahy stojí!
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Stres,leky a kila navic.Bludny kruh.Je to treba nejdrive prekonat.
V poslední době se snažím stres zahnat rotopedem a někdy se mi to i podaří. Ale když jsem na zhroucení, stejně je nejspolehlivější zmrzlina.