O tom, že psychika hraje při hubnutí hodně důležitou roli, asi nikdo nepochybuje. Když jsme v nepohodě a řešíme zásadní věci (ale i zdánlivé maličkosti), nedokážeme se tak dobře soustředit na to, co bychom měli dělat, pokud chceme hubnout. Často odsouváme péči o sebe na druhou kolej, stres zajídáme, stejně tak nepříjemné – ale i příjemné – pocity. Říká se tomu emoční jedení a je to jev naprosto přirozený. To znamená, že si nemusíte vyčítat, když rozčilení, naštvaní, smutní, unavení, nebo i veselí sáhnete po něčem, co se tak docela neslučuje s ideálním obrazem stravování.
Problém ovšem nastává, když nad naším jedením získají emoce plnou vládu. O tom, jak zvládat toto „psychické jedení“, byl seminář 25. 1. nazvaný Teorie a nácvik k řešení problematiky „jídla navíc“. (Obrázky ze semináře si můžete prohlédnout tady. Ona totiž psychika dost často ovlivňuje naše jedení tak, že nás nutí jíst víc, jak asi většina z nás ví.
Dá se nad emocemi, které nás přinutí natáhnout ruku k jídlu, nějak zvítězit? Dá. To je ta dobrá zpráva. Ale chce to trénovat a cvičit – to je pro někoho asi ta zpráva horší. Základem, jako u všeho, čeho chceme dosáhnout, je přesně si říct, CO chceme mít: chceme být zdraví, v kondici, fit, štíhlí? Pokud ano, chceme to natolik, že pro to něco uděláme? A pokud ano, jak to máme udělat?
Asi nejdůležitější je na ten svůj cíl neustále myslet. Uvědomit si, jak moc je pro nás důležitý a že je důležitější než to, že zrovna uspokojíme chuť na koláček, čokoládu, čabajku nebo cokoli, co je naší jídelní slabostí. Když pro nás ta pochoutka zrovna v dané chvíli důležitá je, musíme si uvědomit proč. To, že budu žít a jíst zdravě, neznamená, že ze mě bude doživotní asketa, který si bude odpírat všechno, co má rád, a nad stránkami kuchařek se zasnívat s okurkou v ruce. Můžeme si něco dopřát, ale musíme si uvědomit, že to děláme, proč to děláme, že to uděláme jen výjimečně – a připravit si plán, jak to zase vykompenzujeme. To znamená, že si po zbytek dne dáme jídlo energeticky chudší, přidáme víc zeleniny, nebo se půjdeme na hodinu navíc projít.
Existují samozřejmě různé metody, jak s jídlem navíc bojovat. Kromě naučení se nového způsobu jedení ve smyslu skladby a množství jídla můžeme používat techniky pomalého jedení, jíst jen u stolu, soustředit se na jídlo a nic u něj nedělat a tak dále. Více o těchto metodách najdete v knížkách STOBu.
A na příštím semináři v dubnu se můžete poučit o tucích, o tom, které jsou prospěšné a které škodí, a také o tom, proč je při hubnutí a zdravém jedení potřebujeme.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.