Ing. Lenka Vymlátilová
Všichni tušíme, že cukrovinky nepřirozených barev, přeslazené dezerty, smažené koblihy nebo velmi trvanlivé buchty nebudou to pravé, co bychom dětem mohli denně nabízet k mlsání.
Jaké jsou ale vhodnější varianty?
Snídaně
Mezi nejpopulárnější dětské snídaně patří přeslazené cereálie různých tvarů s mlékem nebo sladké instantní kaše.
Celý další článek by mi zabrala úvaha na téma, proč jsou právě tyto snídaně tolik oblíbené. Mohou za to reklamy, atraktivní balení nebo spěchající rodiče?
Vhodnějšími variantami jsou:
- Směs obyčejných vloček, sušeného/čerstvého ovoce, oříšky, semínka + mléko nebo jogurt.
- Vařené obilné kaše, které lze lehce dosladit a dochutit čerstvým/sušeným ovocem, oříšky/semínky, skořicí či vanilkou.
- Případně můžete sáhnout po neslazených instantních obilných kašách (např. Nomina), ale věřte mi, že i příprava obilných kaší z vloček nebo krupice zabere asi o 2 minutky více času než příprava kaší instantních.
Svačinky
- Čerstvé ovoce
- Sušené ovoce jen tak nebo je lze použít pro přípravu dezertů, např. domácích raw kuliček. Recept na ně naleznete v tomto článku.
- Ořechy a semínka
- Ovocné pyré/přesnídávka – ovoce dle sezóny krátce povaříte a rozmixujete na pyré, které lze i zavařit na pozdní časy. Lze použít jako přídavek do kaší, bílého jogurtu, s přidáním želatiny i na ozdobu moučníků a dortů, popř. z něj lze vyrobit ovocný pudink.
- Mléčné koktejly připravené rozmixováním mléka/jogurtu/kefíru s čerstvý ovocem jako jsou například jahody, borůvky, maliny, banán či ostružiny.
- Bílé jogurty s čerstvým ovocem namísto slazených mléčných výrobků.
- Domácí moučníky (tipy níže).
Sladké obědy
Složení sladkého oběda ve školní jídelně příliš neovlivníte. Určitě se ale zajímejte o jídelníček a v případě sladkého oběda již dítěti nebalte další sladké svačinky a/nebo nepodávejte sladké večeře.
Sladká jídla bývají chudá na bílkoviny a bohatá na cukr. To způsobí, že brzy po obědě dostáváme hlad a/nebo chuť na další sladké.
Vaříte-li sladký oběd, pak:
- snižte množství cukru v receptuře či jej dokonce zcela eliminujte (např. palačinky, krupicová kaše apod.).
- pohlídejte množství toho, čím si děti pokrm dochucují, tj. cukr, granko, nutella, máslo, med, marmeláda aj.
- cukr a jiné sladké pochutiny nahraďte čerstvým ovocem, dochuťte skořicí, vanilkou či oříšky
- doplňte pokrm o bílkovinu, která má ze všech živin největší sytící efekt, ke sladkému se ideálně hodí tvaroh nebo jogurt
Připravit můžete například:
- Palačinky s tvarohem a jahodami/tvarohem, hruškou a mandlemi/jogurtem a lesním ovocem apod.
- Knedlíky z tvarohového těsta s tvarohem, máslem a jahodami.
- Krupicová kaše s jablkem a skořicí/povidly a mákem apod.
- Nudle s mákem – celozrnné nudle (u předškoláků není nutné), mimo másla, máku a cukru v přiměřeném množství přidejte i tvaroh nebo jogurt.
Sušenky, oplatky a jiné cukrovinky (tzn. mezijídla)
- Najděte si dva, tři oblíbené druhy, které mají přijatelné složení, a to kupujte dětem stále dokola. Nemusíte tak pořád studovat potravinové obaly.
- Oblíbené druhy ukažte i příbuzným a poproste je, ať dětem jiné sladkosti nekupují.
- Například namísto stovek různých druhů pestrobarevných cukrovinek kupujte jen cukrovinky s přírodními barvami (např. cukrovinky JOJO, jiné sama neznám, protože se tímto pravidlem řídím a šetřím si tak čas a námahu při nakupování :-) )
- Kvalitní hořká čokoláda - jen tak nebo na ozdobu ovoce, které lze „cik cak“ pocákat rozpuštěnou čokoládou. Nebo z ní připravte čokoládové košíčky!
- Nabízejte ovoce, sušené ovoce, ořechy, semínka, domácí moučníky apod.
- Vyšší cena zde může být výhodou, alespoň nebudete děti sladkým překrmovat.
Moučníky, dorty, buchty
Jsem zastánce domácího pečení a vaření. Jedině tak 100% znáte kvalitu i kvantitu ingrediencí. Zdravější verzi lze připravit z jakéhokoliv receptu, který se vám líbí.
Bonusem může být společné kuchtění s dětmi, což považuji za příjemně a užitečně strávený čas. I když víme, že občas je to o nervy a přiznávám, že i já jsem tu a tam raději, když se mi dcery „vyklidí“ od linky. :-)
Před rokem jsem studovala online výživový kurz na Stanford University. K mému údivu v něm profesoři vysvětlovali, jak rozeznat čerstvé potraviny od průmyslově zpracovaných nebo jak nakrájet zeleninu a neříznout se u toho. Je vidět, že domácí vaření je na ústupu a děti neumí základní kuchyňské úkony a nepoznávají základní druhy ovoce a zeleniny. Přitom děti to tak baví a pokud se na přípravě spolupodílejí, pak jim i více chutná. :-)
Jak tedy na to?
- Mouku nahraďte alespoň z třetiny či poloviny moukou celozrnnou. Pro svou lehce oříškovou chuť je vhodná mouka špaldová, ale vybrat si můžete i jakoukoliv jinou. Trh je dnes skutečně bohatý, seženete i mouky ořechové, banánové, kokosové aj.
- Uberte množství cukru z původního receptu. Já naprosto běžně dávám polovinu, i třetinu doporučeného množství.
- Tučnější přísady jako např. šlehačku nebo olej nahraďte jogurtem, zakysanou smetanou, kefírem nebo tvarohem.
- Dezerty ozdobte čerstvým ovocem, tvarohem, jogurtem, svěžím ovocným želé apod. namísto marcipánem, šlehačkou, mascarpone či máslovým krémem.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
a vlastně i mě je u toho veseleji