Ing. Lenka Vymlátilová
Máme březen, měsíc tuku. Myslím si, že se nemusíme věnovat jen tukům na talíři, ale i těm, které nosíme uvnitř v těle.
Tak tedy, v těle máme tuk dvojího typu. Jeden je uložen pod kůží a nazývá se tuk podkožní. Druhý typ tuku se ukládá v dutině břišní a nazývá se tukem viscerálním nebo útrobním či břišním.
Tuk podkožní
Tuk podkožní tvoří většinou zhruba 80 % našich tukových zásob. Chrání nás před chladem, před poškozením těla při pádu, slouží jako zásobárna vitamínů a energie na horší časy či pro naše potomky (příprava na těhotenství, těhotenství, kojení). Tento tuk se (až na výjimky) jen velmi málo podepisuje na našem zdravotním stavu! Vnímáme jej tedy převážně jako estetický problém.
Tuk viscerální
Tento tuk už je ale naprosto jiná liga. Přímo obklopuje naše orgány a prorůstá i dovnitř, čímž přímo ovlivňuje jejich (ne)funkčnost. Orgány jsou hůře prokrvovány, vyživovány a deformovány, tedy jejich funkce postupně selhávají. Tento tuk je metabolicky aktivní a podporuje zánětlivé procesy v těle. Je tedy jasné, že tuk viscerální přímo ohrožuje naše zdraví.
Hubeňouři pozor!
I na oko hubení lidé nemající velké množství podkožního tuku mohou mít přebytek viscerálního tuku. Podle výzkumů je až 50 % žen s normálním BMI uvnitř obézních. V angličtině se používá zkratka TOFI (thin on the outside, fat on the inside).
Na druhou stranu asi 20 % obézních netrpí žádnými metabolickými onemocněními, jsou naprosto zdraví. Proč? Protože nemají přespříliš viscerálního tuku.
Tuk rozhodně potřebujeme
"Nejvyššího věku se dožívají lidé s BMI 27 kg/m2."
"Lidé s malým množstvím podkožního tuku umírají dříve."
Závěry studií jednoznačně dokládají, že nějaké procento tuku musíme mít!
Ženy mají mít ideálně 20-30 % tuku v těle, muži 10-20 %.
Jak zjistit množství viscerálního tuku?
Budete se možná divit, ale nepotřebujete žádný zázračný či extra drahý přístroj. Pomůcku máme snad všichni doma.
Nejlepší je totiž krejčovský metr! Čím větší obvod pasu máme, tím je větší pravděpodobnost, že máme i větší množství viscerálního tuku a tím vyšší riziko metabolických a kardiovaskulárních komplikací.
U žen by měl být varovným signálem obvod pasu nad 80 cm, u mužů nad 94 cm.
Obyčejný krejčovský metr vám tedy prozradí o vašem zdravotním stavu mnohem více než vaše váha nebo index BMI.
Vyřeší váš problém s kilogramy navíc liposukce?
Tímto procesem se odstraňuje pouze tuk podkožní. Skupina žen byla sledována před liposukcí a po ní. Jejich metabolický stav se po zákroku nezměnil, ačkoliv průměrný úbytek byl 10 kg tuku. A po přečtení článku jistě chápete proč. :-)
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
1. Jak zjistit, kolik VT člověk má? Přesně jedině pomocí speciálních přístrojů.
2. Jak odhadnout, kolik ho člověk má? Všechny ty stránky se shodují v metodě měření obvodu pasu a všechny se shodují, že to dává poměrně přesný odhad. Čísla se trochu liší, ale ta uvedená v tomto článku s nimi nejsou v rozporu. Pas se měří v nejužším místě, pod žebry. Žádná stránka nezmiňuje vliv výšky. Takže výška na rozměr v pase asi opravdu nebude rozhodující. A fakt je, že já jsem před hubnutím měla "břicho", tedy podkožní tuk a špeky až pod pasem, pěkně vyklenuté jako nastávající mamina. Po zhubnutí, když si udělám "řasu" nebo "val! z podkožního tuku na břiše, je o poznání menší. V pase setloušťka toho podkožního tuku změnila poměrně málo, ale celý ten pas se jakoby "propadl" dovnitř, pod úroveň žeber, čili nejspíš zevnitř zmizelo "něco" (a doufám, že právě ten VT), co ho vytlačovalo ven.
3. Jak se VT zbavit? Když pominu rady typu "navštivte našeho odborníka a vyzkoušejte naši úžasnou metodu", jsou to:
a) Omezit jednoduché cukry (zejména tedy sacharózu). Dávat přednost poravinám s nízkým glykemickým indexem. Omezit bílou mouku, doporučovány jsou celozrnné věci, jako jsou jáhly, pohanka a kroupy, a také nám již známé luštěniny.
b) Nesladit a nejíst a nepít sladkosti. Pokud vám připadá, že se to překrývá se začátkem a), máte pravdu. Ale ono i na tom nternetu je to v každém článku zdůrazňováno a omíláno stále dokola, tak to opakuju i já.
c) Omezit tuky a hlavně dbát na jejich správnou skladbu. No comment, téma tohoto měsíce :-) Jen poznámka na okraj - povšimně te si, že je to až bod c), i když by člověk předpokládal, že když se chce zbavit nějakých tuků, bude omezování tuků primárním bodem a). Zdá se, že není.
d) Dostatek vlákniny, zejména té rozpustné. Měsíc vlákniny nás teprve čeká :-)
e) Dosttek zeleniny, zejména té zelené !brokolice, kapusta, saláty...). I enhle měsíc náa teprve čeká.
f) Pravidelný pohyb (zejména aerobní cvičení).
A poznámka na závěr - VT se v nás ukládal dlouhou dobu, takže i jeho odbourávání není záležitost týdnů, ale měsíců.
Nicméně asi jsem zhubla správně, protože v pase šly centimetry dolů o skoro dvojnásobek toho, boky a prsa. Zajímavé bylo, že napřed šly ty centinmetry dolů všude skoro rovnoměrně, pak se úbytek dole a nahoře skoro zastavil, ale v pase to pomaličky pokračovalo dál.
Také bych více uvítala informaci, jak se toho "špatného" tuku zbavit...