Jak již bylo zmíněno, od 13. prosince 2016 vstoupila v účinnost vyhláška, na základě které má výrobce povinnost označovat potraviny jejich nutričními údaji. Mezi povinné údaje patří mimo jiné i informace o obsahu cukrů. Více užitečných informací o značení cukru na obalech potravin se dozvíte zde. Kromě povinných údajů můžete na výrobcích naleznout i údaje nepovinné, o jejichž uvedení na obale rozhoduje výrobce. Nepovinně může být na obale uváděn obsah škrobů a polyalkoholů. Vedle toho je dalším dobrovolným údajem obsah vlákniny, kterou tvoří nestravitelné sacharidy spolu s ligninem.
Může být ale těžké všem těmto údajům správně porozumět tak, aby pro nás byly skutečně hodnotné. A aby nám více pomáhaly, než nás mátly. Doufáme, že i s pomocí tohoto krátkého přehledu, se brzy stanete ve čtení obalů potravin profíky.
Údaje na 100 g či na porci? A co to vůbec je ta porce?
Aby bylo snadnější porovnat mezi sebou výživové hodnoty různě velkých balení potravin, jsou údaje vždy vztaženy na 100 g či 100 ml výrobku, a to i u potravin balených po jednotlivých porcích. Údaje se vztahují na potravinu ve stavu, v němž je prodávána. Kde je to vhodné, mohou se tyto informace vztahovat na potravinu po úpravě, musí však být připojeny podrobné pokyny pro tuto úpravu a informace se týkají potraviny připravené ke spotřebě. Této možnosti využívají například dehydratované výrobky, jako jsou instantní polévky či sušené nápoje, které po přípravě výrazně mění svou výživovou hodnotu.
Obsah živin lze vyjádřit také na jednu porci nebo jednotku spotřeby. Tyto údaje mohou být pro lepší představu zákazníka uvedeny navíc společně s hodnotami vztaženými na 100 g nebo 100 ml výrobku, které musí být uvedeny vždy. Pokud jsou uvedeny údaje vztahující se k porci, musí být na etiketě vyznačena také velikost porce (nebo jednotky spotřeby) a zároveň musí být uveden i počet porcí nebo jednotek obsažených v balení. Porce nebo jednotka spotřeby se uvádějí na obale v těsné blízkosti výživových údajů.
Kromě tohoto standardního způsobu vyjádření lze obsah živin vyjádřit také jako procentní podíl referenčních hodnot příjmu na 100 g nebo 100 ml, nebo na jednu porci či jednotku spotřeby. Referenční hodnota příjmu pro sacharidy je 260 gramů a pro cukry 90 g.
Tyto hodnoty jsou platné pro průměrnou dospělou osobu s denním příjmem 8 400 kJ/2 000 kcal, což musí být na obale rovněž vyjádřeno. Ostatní dobrovolné výživové údaje týkající se škrobů, polyalkoholů nebo vlákniny nemají referenční hodnotu příjmu stanovenu.
To jsou tedy informace, se kterými se při studování obalů můžete setkat. Na cestě za vyváženějším a zdravějším jídelníčkem pro vás mohou být velmi užitečné, takže se jich nebojte a pusťte se do toho! :-)
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
http://www.stobklub.cz/blog-zapis/nada/23646/