Jojoefekt – přirozený průvodce radikálních diet
Je nutné se smířit s faktem, že hubnutí a udržení dosaženého váhového úbytku jsou dva zcela odlišné procesy. Pokud jste úspěšní při hubnutí, neznamená to ještě, že budete automaticky úspěšní i při udržení si zredukované váhy. Až na výjimky nelze na člověka zhublého pohlížet stejně jako na jedince, který nikdy obézní nebyl. Závisí to samozřejmě na stupni a trvání předchozí obezity, ale v zásadě sklon k tloustnutí zůstává a zopakuje-li se stejná situace, jaká byla ve fázi tloustnutí (pozitivní energetická bilance), hmotnost opět narůstá. Pokud se tedy po skončení "hubnutí" vrátíte k původním nevhodným stravovacím a pohybovým návykům, znamená to i návrat k původní váze. Výkyvy ve váze je třeba brát jako součást hubnoucího procesu a je třeba se s nimi naučit zacházet.
Nadměrné hubnutí
Odborníci považují za úspěch, pokud jste zhubli 5 -10 % své váhy a před případným dalším hubnutím si váhový úbytek nějaký čas udržujete.
Pokud se i přes snahu těla, které se brání dalšímu hubnutí, snažíte docílit dalších váhových úbytků, často je to za cenu dlouhodobého extrémního omezování se v jídle, což nemůžete dlouho vydržet. Po jakémkoliv hladovění vždy dojde k přejídání a nebezpečí jojoefektu je nasnadě. Místo abyste přijali zlepšenou, i když ne ideální váhu za svou, často Vám naskočí myšlenky, že pokus o kontrolu váhy nestojí za Vaše úsilí. A zde hrozí velké nebezpečí - přestanete se radovat z dílčích cílů, necháte zvítězit černobílé myšlení, kdy jste buď 100% úspěšní a pokud ne, tak to znamená ve Vašich očích totální neúspěch. V důsledku toho se přestanete úplně kontrolovat a vracíte se k původním návykům, kdy je pozitivní energetická bilance. Jak z toho kolotoče vystoupit? Po zvládnutí hubnoucího cyklu si nastavte udržovací (přečtěte si článek v sekci psychokoučink Udržování váhy pomocí Sebekoučinku z hlediska těla).
Váha ideální, žádoucí a tolerovatelná
Ideální je váha, kdy si uvědomujete, že její dosažení je nereálné a necítíte jako selhání, když této váhy nikdy nedosáhnete.
Žádoucí je váha, které byste chtěli dosáhnout, ale objektivně je to bohužel nereálné, i když ve vašich očích je nedosažení této váhy považováno za Vaše osobní selhání.
Tolerovatelná váha je nejvyšší váha, kterou jste schopni akceptovat, i když neradi.
Zamyslete se nad tím, kolikrát v životě jste se již pokusili dosáhnout žádoucí váhy a jaké byly důsledky. Pokud jste této váhy nedosáhli vůbec nebo dosáhli, ale po té zhubnutá kila nabrali nebo ještě přidali něco navrch, pokuste se opustit magické číslo žádoucí váhy a soustřeďte se na cílovou váhu tolerovatelnou, která snad bude odpovídat biologické váze, kterou si žádá Vaše tělo a ne nadměrné ideály.
Pokuste se tedy, aby se Vaše tolerovatelná váha pohybovala okolo hodnoty - Vaše váha na počátku redukce váhy – 10 %. Pokud jste i po této redukci v pásmu obezity, můžete se po nějaké době (alespoň půl roku) pustit do dalšího hubnutí.
Shrňme, co je důležité pro udržení váhy:
- Pokud jste zhubli okolo 10 % své váhy, nepokoušejte se ihned hubnout dále, i když vaše váha není ještě v normě (pokud nejste v pásmu těžké obezity). Dejte si udržovací cyklus, dejte tělu možnost alespoň čtvrt až půl roku zvyknout si na sníženou váhu. Nepodhodnocujte to, čeho jste už dosáhli.
- Způsob redukce váhy by vás měl přivést k návykům, které vám nejsou nepříjemné, naopak měly by vám zvýšit kvalitu života. Vstoupili jste do nového způsobu života a zdravý životní styl by měl skýtat více potěšení než co jiného, protože zdraví je základem ostatních potěšení.
- Pokuste se najít i po skončení redukce váhy co nejvíce zpevňujících podnětů za udržení váhových úbytků od okolí a i vy sami se odměňujte zpočátku každý týden za udržování váhových úbytků.
- Pokuste se přenést důraz ze starosti o váhu na starost o zlepšení zdraví. Takovým způsobem neztrácíte svého „přítele“ – jídlo, ale nasměrujte svoji mysl na to, aby se zabývala dalším mocným pozitivním prvkem – zdravím. Soustředte se na to, abyste jedla více dobrých věcí než na to abyste si zakazovala určitý druh potravin. Staňte se labužníkem a nadřaďte kvalitu kvantitě.
- Po redukci váhy zvyšujte množství zkonzumovaného jídla pomalu a postupně. Vy, kteří používáte Sebekoučink, nastavte si udržovací cyklus a snižte nastavený příjem o zhruba 1 500 kJ ((viz výše uvedený článek).
- Pohybová aktivita je pro udržení váhových úbytků velmi důležitá. Soustředťe se na to, aby vám pohybový semaforek svítil zeleně.
- Podrobnější pokyny, jak si udržet váhu, najdete v knize Jak hubnout zdravě a natrvalo, kterou si můžete objednat na www.stob.cz
Smiřte se s tím, že pokud začnete nabírat, není to vůbec selhání – je to přirozený proces kolísání váhy u lidí, kteří si musí hlídat postavu. Jde jen o to, když začne jít váha nahoru – nepustit to, brát to jako fakt, který je normální, neobviňovat se. Buď se vám zdaří být sám sobě terapeutem – vrátíte se k sebekoučinku a k podpoře druhých na komunitním webu – a když to nebude stačit, tak určitě kontaktujte odborníka.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Neni mi jasne ve větě : PO redukci vahy zvyšujte mnozstvi zkonzumovaneho jidla pomalu...V Sebekoučinku snižte přijem o zhruba 1500kJ-pro udržovaci cyklus.
Nejdůležitějsší asi bude ta pohybová aktivita nevypadnout i když si myslím,že po 3 měsících my to bude už i chybět .-)