Sýry jsou nezastupitelnou součástí našeho (i redukčního) jídelníčku. Jejich výhodnost je dána vlastnostmi hlavní suroviny, z níž se vyrábí - tedy mléka. Mléko je komoditou, která odpradávna, tj. cca 2,5 tisíce let, patří neodmyslitelně k našemu jídelníčku. Mléko bylo v dřívějších dobách převažujícím zdrojem kvalitních bílkovin. V současné době se však situace mění a populace přijímá bílkoviny zejména z masa eventuálně masných výrobků.
Výhody sýrů pro náš jídelníček
Mléko a tudíž i sýry obsahují řadu minerálních látek a vitamínů. Žádané jsou zejména pro vysoký podíl plnohodnotných bílkovin a obsah vápníku. Ale dodávají do našeho těla i další cenné látky, jako například fosfor, hořčík či vitamíny A, D a B2.
Přijatý vápník se navíc v našem těle velmi dobře vstřebává. Odborná literatura uvádí, že jeho vstřebatelnost z mléka a mléčných výrobků je až 90 %. Oproti tomu např. ze zeleniny či luštěnin je využitelnost vápníku jen 10 – 30 %.
Díky kombinaci vitamínu A, D a fosforu, který je obsažen ve vhodném poměru k vápníku, se velmi dobře vápník ukládá do kostí, což je výhodné pro prevenci osteoporózy. Oborníci také poukazují na účinek konzumace sýrů na podporu odolnosti zubů vůči zubnímu kazu.
Druhy sýrů a náš jídelníček
Sýrů existuje mnoho druhů a dělí se dle různých systémů. Nejčastěji je uváděno dělení dle druhu srážení (sýry tvarohové, sýřené, tavené), dle konzistence (sýry přírodní, měkké, plísňové, polotvrdé, tvrdé, tavené atd.) či dle obsahu tuku v sušině (sýry tučné s nejméně 60 % t.v.s. až po odtučněné s méně než 10 % t.v.s.).
V redukčním jídelníčku bychom měli zohledňovat především kritérium tučnosti a dávat přednost sýrům obsahujícím 20-30% tuku v sušině.
S rozmyslem bychom měli konzumovat sýry tavené. Z nich se vápník – díky vyššímu podílu fosforu – nevyužívá až tak dobře. Proto je vhodné, aby tavené sýry nebyly jedinými druhy sýrů zařazenými do jídelníčku.
Avšak – i tučné sýry mají často méně tuku než většina uzenin. Pokud zařadíme sýr tučnější, berme v úvahu kontext vyšší energetické hodnoty a zařaďme ho do jídelníčku v menším množství.
A co oblíbený Eidam?
Eidam je jedním z nejznámějších sýrů. Zemí původu je Holadsko, kde jej vyrábí již od 14. století. Své jméno - Edammer kaas dostal sýr podle městečka Edam, kde se začal vyrábět. Původně jde o sýr obsahující 40 – 45 % tuku v sušině s tím, že sušina by měla tvořit 52 -56 % výrobku. Jeho výroba brzy pronikla i do dalších zemí a co země, to i poněkud jiný název. V Čechách a na Slovensku se vžil název Eidam či Eidamská cihla. Prodává se i ve variantě s 20 – 30 % tuku v sušině. Výhodou Eidamu je vysoký podíl vápníku. 100 g tohoto sýra dodá do těla téměř celou doporučenou dávku vápníku pro dítě do 10 let a více než tři čtvrtiny dávky pro dospělou ženu.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
A jak říkal Polreich: "Lepší lžíce medu než kýbl sraček"