Ing. Hana Málková
Zmrzlina a hubnutí. Dvě slova, která k sobě zdánlivě (k nelibosti většiny hubnoucích) vůbec nepasují. Ale je to skutečně tak? Je zmrzlina obecně nezdravou a kalorickou bombou?
Jako v případě téměř každé potraviny ani zmrzlinu nemůžeme jen tak jednoduše zaškatulkovat. I ona má totiž nepřeberné množství tváří. Aby se však dala považovat za nutričně vhodnou a přínosnou součást našeho jídelníčku, musíme být vybíraví.
Není zmrzlina jako zmrzlina
Jak asi tušíte, existuje široká nabídka různých druhů zmrzlin, ve které je potřeba se pro správný výběr zorientovat.
- Zmrzlina mléčná, smetanová a s rostlinným tukem
Zmrzliny mléčné a smetanové obsahují výhradně mléčný tuk, mléčné minimálně 2,5 % a smetanové minimálně 8 %. Maximální množství tuku stejně jako cukru nejsou limitována, a proto se u různých výrobků liší. Z toho důvodu se jednotlivé výrobky významně liší i ve své energetické hodnotě. Výrobky s označením „s rostlinným tukem“ mají mléčný tuk nahrazen tukem rostlinným. Rostlinný tuk, který se používá pro výrobu mražených krémů a zmrzlin (nejčastěji je to tuk kokosový a palmojádrový), nemá pro svůj vysoký obsah nasycených mastných kyselin zcela příznivé složení. Bohužel se objevuje ve valné většině balených zmrzlin, které se v současnosti na trhu objevují. Ale nezoufejte, určitě se vám podaří objevit i nějakou opravdu mléčnou zmrzlinu, která rostlinné tuky neobsahuje. A i kdyby ne, tak jednou za čas vám ani kokosový tuk určitě neublíží.
- Vodové zmrzliny
Základem těchto zmrzlina je většinou jen voda, cukr, ochucovací složky a barviva. Tyto zmrzliny obsahují jen minimální množství bílkovin a tuků, energetická hodnota je ve srovnání se smetanovými zmrzlinami výrazně nižší – většinou do 500 kJ na balení.
Ovšem poté, co si na takové zmzlině pochutnáte, pořádně se vám rozhoupe glykemie a brzy bude následovat opět chuť na sladké.
- Ovocné zmrzliny a sorbety
Na rozdíl od vodových zmrzlin obsahují tyto zmrzliny určitý podíl ovoce. Ovocné zmrzliny musí obsahovat minimálně 15 % ovoce, v případě sorbetů je to minimálně 25 %. Samozřejmě zde platí pravidlo, že čím více ovoce zmrzlina obsahuje, tím lépe.
- Domácí zmrzliny
Ideální volbou je pak samozřejmě připravit si nějakou tu zmrzlinovou parádu doma. Budete mít tak kontrolu nad složením a kvalitou použitých surovin. Příprava takové domácí zmrzliny je navíc skutečně jednoduchou a kreativní záležitostí.
Pro začátek se můžete nechat inspirovat našimi recepty a vyzkoušet například zmrzlinu z řeckého jogurtu s karamelizovanými ořechy nebo ovocnou zmrzlinu se Skyrem.
Více informací nejen o zmrzlinách ale i všech dalších potravinových kategoriích se můžete dozvědět v knize Nakupujeme s rozumem, vaříme s chutí. Objednat lze
na našem e-shopu.
Jak se zorientovat ve výživových hodnotách zmrzlin?
Zmrzliny se většinou vyrábějí našleháním vzduchem. Množství vzduchu, které zmrzlina obsahuje, může být různé, čím je zmrzlina našlehanější a nadýchanější, tím zaujímá při zachování stejné hmotnosti větší objem, což je při redukci hmotnosti pozitivní. 100 g zmrzliny většinou tedy neodpovídá 100 ml, a tudíž energetická hodnota a obsah živin na 100 g je jiný než na 100 ml. Značení není jednotné a u některých výrobků se tedy můžeme setkat s hodnotami odpovídajícím 100 g a někde zase 100 ml zmrzliny.
Udává-li výrobce energetickou hodnotu zmrzliny přepočtenou na mililitry, může nám vycházet energetická hodnota u našlehaných zmrzlin podstatně menší než hodnota uváděná na 100 g zmrzliny. Nejdůležitější jsou však hodnoty přepočtené na 1 kus, to nám opravdu řekne, kolik reálně zkonzumujeme. Většina výrobců na obale i tuto hodnotu uvádí, případně si ji můžeme snadno spočítat.
Pokud se snažíme redukovat hmotnost, vždy je lepší volit zmrzliny, které mají na 1 kus či porci co nejméně energie, co nejnižší obsah tuku a cukru a naopak obsahují co nejvíce bílkovin.
Více o tom, jak si vybrat tu správnou zmrzlinu naleznete v tomto článku.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.