Každý měsíc bude vyhlášen on-line chat, ve kterém vám bude k dispozici odborník a po dobu 2 hodin bude zodpovídat vaše dotazy týkající se tématu měsíce. Otázky můžete pokládat zde již od začátku měsíce, zodpovězeny budou v termínu on-line chatu. Termín on-line chatu bude ještě upřesněn. Odborným garantem pro měsíc správných tuků je Ing. Hana Málková.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Děkuji za novou spoustu informací :)
Moc děkuji za vyčerpávající odpověď! Když se nejedná až o tak špatný olej, tak ho jen už příště nekoupím a poohlédnu se raději po tom řepkovém.
Hanka Malkova.Mockrát děkuji za odpovědi na mé otázky,velmi mi to pomohlo.Obdivuji Váš čas a trpělivost,kterou nám věnujete.Klobouk dolů.Přeji vám krásné jarní dny.
Alexandria:
Omlouvám se, vaši otázku jsem opravdu přehlédla.
Rýžový olej je poměrně tepelně stabilní a lze ho tedy využít na krátké smažení nebo pečení. V porovnání s řepkovým oleje má však nevýhodný poměr polynenasycených mastných kyselin - obsahuje 30 % omega 6 a méně než 1 % omega 3 (řepkový obsahuje 18 % omega 6 a 8 % omega 3, poměr je tedy o mnoho lepší). Ale pokud vám řepkový olej nechutná, tak můžete určitě využít i rýžový. Ale možná zkuste třeba ještě řepkový olej od různých výrobců, myslím si, že rafinovaný řepkový olej je chuťově také neutrální, tak třeba jste jen narazila na nějaký zvláštní výrobek :)
Mohla bych poprosit o odpověď na svůj dotaz, možná byl jako poslední přehlídnut, proto jej kopíruji:
Ráda bych se zeptala, jak je na tom rýžový olej (rafinovaný), co se týče hlavně krátkého restování a pečení moučníků, je také vhodný podobně jako řepkový? Pro mě je jeho obrovská výhoda, že má neutrální vůni i chuť, oproti jiným olejům.
Děkuji za odpovědi a Váš čas.
Jejda to je informací :-)))) Moc děkujeme!
Všechny otázky a i odpovědi jsem si přečetla a moc děkuji za cenné informace, které jsem takto získala.
Díky moc za všechny odpovědi. Některé z nich jsme mohli najít v článcích, které mezitím vyšly, ale opakování nikdy neškodí. Já osobně děkuju především za ty podrobné informace o jednorlivých typech olivového oleje a srovnání s řepkovým, to bylo pro mě hodně zajímavé, a připomenutí tuku Ceres soft - kdysi jsem ho viděla, zklusím se zase po něm podívat.
Amalka12:
Dobrý den, zajímal by mě odborný názor na používání přepuštěného másla ("ghí"). Slyšela jsem na ně obrovské chvály, ale nevím, jestli jim můžu věřit. Děkuji.
Odpověď:
Ghí neboli přepuštěné máslo je čistý tuk, který je zbavený vysrážené bílkoviny a vody. Jeho výhodou je skutečnost, že na rozdíl od běžného másla se nemá tendenci rychle přepalovat. Pro tepelnou úpravu je tedy vhodnější nežli klasické máslo, nicméně se stále jedná o tuk bohatý na nasycené mastné kyseliny a určitě mu nelze přisuzovat zázračné účinky, jak se často můžete na internetu dočíst.
Macatice:
Dobrý den, slyšela jsem, že olivový olej není vhodný ke smažení kvůli teplotní nestabilitě. Panenský olej (nejen ten olivový) používám jen za syrova. Ale co olivový olej z pokrutin? Je ke krátkodobému smažení vhodný? Nebo k čemu je tento pokrutinový olej vhodný? Díky za odpověď.
Odpověď:
Máte pravdu, že panenský olej se ke smažení nehodí, protože obsahuje tepelně nestabilní látky. Ke smažení lze použít rafinovaný olivový olej, který je od nestabilních látek "očištěn". Olivový olej z pokrutin může být v několika variantách - buď jako rafinovaný nebo směs rafinovaného a panenského, rafinovaný lze pro tepelnou úpravu použít. Nicméně olivový olej z pokrutin je olivový olej s nejnižší kvalitou. Díky vysokým teplotám při získávání a rafinaci je v něm nejméně pozitivně působících látek a nejvíce tzv. endogenních kontaminantů (tj. 3-MCPD a dalších analogických sloučenin). Ale samozřejmě musí vyhovovat legislativním limitům a tudíž by měl být bezpečný. Dá se použít i za studena, ale nemá senzorické vlastnosti typické pro olivový olej a chybí v něm pozitivní látky přítomné v panenském oleji. Takže kdybych to měla shrnout, tak za studena určitě panenský olej - čím kvalitnější, tím lépe, a na tepelnou úpravu mi stále připadá nejlepší olej řepkový, z toho vyplývá, že olej z pokrutin v jídelníčku být nemusí :)
Masa55:
Ráda bych si u vás ověřila, že houby jsou stravitelnéjší , když se smaží na sádle, je to pravda ????
Odpověď:
Není, obecně potraviny smažené a připravené na větším množství tuku jsou hůře stravitelné, než potraviny upravené přírodně, houby nevyjímaje, ty mohou být navíc hůře stravitelné samy o sobě.
1a234:
Dobrý den, jaký je Váš názor na máslo a sádlo? Vy osobně ho používáte nebo ne?
Odpověď:
Vždy záleží na celkové skladbě jídelníčku, jedná se o tuky bohatší na nasycené mastné kyseliny, ale pokud plníte doporučení pro celodenní příjem, tak je určitě do jídelníčku zařadit můžete. Pokud tedy dodržujete zásady zdravé výživy a občas si dopřejete máslo, nebo jednou za čas uvaříte jídlo pro čtyřčlennou rodinu na lžíci sádla, problém to určitě není. Problém nastává u osob, které si podíl nasycených mastných kyselin do stravy hojně dodávají i z dalších zdrojů, jako jsou různé pochutiny, uzeniny, tučné sýry a tučné maso. Tam už pak moc prostoru pro nasycené mastné kyseliny nezbývá a je lepší sáhnout po rostlinných olejích a tucích s výhodnějším složením. A já osobně si máslo na chleba občas namažu :)
tkoskubova:
Dobrý den. Ráda bych se zeptala na užívání kokosového oleje.Četla jsem mnoho článků a je docela upřednostňován.Děkuji.
Odpověď:
Okolo kokosového tuku se v poslední době točí mnoho mýtů i protichůdných názorů, nicméně odborníci se stále shodují na tom, že z hlediska složení spadá kokosový tuk mezi ty nejméně vhodné. Hlavním důvodem je fakt, že obsahuje až 90 % nasycených mastných kyselin, což je ze všech druhů tuků (nejen rostlinných ale i živočišných) nejvíce. Z pohledu rizik srdečně-cévních onemocnění se kokosový tuk považuje za rizikovější než máslo nebo jiné živočišné tuky, v porovnání například s řepkovým olejem jsou rozdíly ještě významnější.
Jeho benefitů bych doporučila využít spíše než v kuchyni v oblasti péče o pleť nebo vlasy.
katkastob:
Dobrý den, lososa mám ráda, ale pokaždé se po něm osypu, tak ho nejím (stejně tak makrelu z baltického moře). Myslím si, že je to způsobeno nějakými toxickými látkami z krmiva pro ryby (nebo z moře). U aljaššké tresky, mořské štiky, sardinek jsem nikdy tyto potíže neměla. Mohla by jste dát nějaké typy jak sehnat kvalitního lososa / makrelu?
Odpověď:
Mořské ryby patří mezi časté alergeny, reakce je tedy možná. Problém může být i s citlivostí např. na surovinu, kterou pro přípravu ryb používáte. Proč se Vám to děje pouze u některých ryb, není možné takto na dálku zhodnotit. Složení ryb ovlivňuje, mimo jiné také způsob chovu a případně složení krmiva, toxických látek bych se ale tolik neobávala (potraviny jsou kontrolované). Pokud však máte pochybnosti o kvalitě vašeho prodejce, kvalitní a čerstvé ryby seženete například v řetězci MAKRO.
Pokud by Vaše obtíže přetrvávaly, doporučuji obrátit se na odborníky pro zjištění případné alergie či jiné příčině těchto reakcí.
katkastob:
Dobrý den, jsou už současné margaríny skutečně zdravé? Jakým způsobem snižují výrobci množství trans kyselin v nich? A řepkový olej? Jak u řepkového oleje výrobci snížili obsah kyseliny erukové? Děkuji.
Odpověď:
Pro výrobu margarínů se již nepoužívají částečně ztužené tuky, které obsahují transnenasycené mastné kyseliny. Při výrobě dochází pouze k míchání předem připravené směsi tukové (několik druhů rostlinných olejů) a vodné složky. Vzniklá směs se nechá krystalizovat na chlazených válcích a současně se mechanicky zpracovává hnětením. Díky této technologii je v běžných výrobcích obsah TFA nižší než 1 %.
U řepkového oleje došlo ke snížení obsahu erukové kyseliny díky vyšlechtění, od roku 1975 se v České republice pěstují tzv. bezerukové odrůdy řepky. Reálný obsah kyseliny erukové v těchto odrůdách se pohybuje mezi 0,3 – 0,5 %, zatímco původně byl obsah až 45 %.
katkastob:
Který rostlinný olej doporučujete pro běžné použití v teplé kuchyni (dušení masa, smažení cibulky, palačinek, na pečené brambory).
V jakém pořadí v soutěži o nejzdravější olej by se umístil olej slunečnicový, olej olivový a olej řepkový? Děkuji.
Odpověď:
K použití v teplé kuchyni je nejvhodnější olej řepkový, který má poměrně dobrou tepelnou stabilitu a zároveň i výhodné složení s ohledem na naše zdraví (má výhodný poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin - obsahuje v porovnání s olivovým a slunečnicovým olejem vyšší podíl omega 3 mastných kyselin, které jsou většinou v našich jídelníčcích zastoupeny méně). Slunečnicový olej určitě není špatný, ale vzhledem k tomu, že je bohatý na omega 6 kyseliny, kterých máme v jídelníčku dostatek, a není tepelně příliš stabilní, tak bych upřednostnila olej řepkový.
Olivový olej bych doporučila hlavně ve studené kuchyni (nejlépe extra panenský), rafinovaný můžete využít i v teplé kuchyni.
filipova:
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat čím se dají nahradit "ořechy". Jsem alergická na slunečnici, všechny ořechy, arašídy i mandle, dříve jsem ořechy doplňovala tuky a ted si nevím rady bez jejich používání. Zkoušela jsem kaštany, ale ani ty mi nedělaly úplně dobře.
Odpověď:
Můžete zkusit ještě nějaká semínka - dýňová, lněná, chia, sezam, mák. Pokud ani ty nemůžete, tak z hlediska zastoupení vhodných tuků můžete v jídelníčku absenci ořechů dohnat kvalitními rostlinnými oleji nebo rybami. Pokud vám jde o "technologickou" náhradu ořechů například při pečení, tak můžete využít zmiňovaná semínka a nebo třeba pomleté ovesné vločky.
hanajabu:
S těmi mořskými rybami je to těžké. Nabízejí sice ty správné tuky, ale ve starém těle. Něco jiného je konzumovat čerstvé rybí produkty v přímořských zemích a něco jiného ty zamražené mrtvolky u nás. Nebo se mýlím?
Odpověď:
Máte pravdu, bohužel moře nemáme, takže kvality čerstvě vylovené mořské ryby nikdy nedosáhneme. I ta nejčerstvější mořská ryba k nám poměrně dlouhou dobu cestuje. Z tohoto hlediska se dokonce vyplatí kupovat opravdu kvalitní zmražené ryby, které mohou být v podstatě čerstvější (pokud jsou zmraženy co nejdříve po výlovu), nežli ty prodávané jako čerstvé, které musí urazit dlouhou cestu.
Nekvalitní levné zmražené ryby obsahují často vysoký podíl vody, takže ty raději nekupujte. A stejně tak jako u jiného masa dochází po určité době u zmraženého výrobku k oxidaci, ztrátě chuti a žluknutí tuků. Tučné ryby, jako je losos nebo makrela, proto v mrazáku vydrží kratší dobu než ryby méně tučné.
Ale určitě se dají sehnat i na českém trhu kvalitní výrobky. A také tu pořád máme i sladkovodní ryby, které mohou být opravdu čerstvé a složení mají také vhodné.
tkoskubova:
Ráda bych se dozvěděla více o krabích tyčinkách,prý to není až takový zázrak.Mám je ráda,často je dávám do pomazánek či salátů.Děkuji.
Odpověď:
“Krabí tyčinky” neboli tyčinky surimi se vyrábí ze separátu rybího masa, které se namele, přidá se do něj aroma a barvivo a dále se suší a tvaruje. Jedná se o rybí výrobek, který může obsahovat pouze 30 % rybího masa, zbylou část potom představuje voda, škrob, sójová bílkovina, barviva, dochucovadla a konzervanty. Není to tedy žádný zázrak a určitě se kvalitou nevyrovnají klasickým rybám, ale občas je do jídelníčku zařadit můžete.
Macatice:
Dobrý den, jak je to prosím se SAFA u řepkového a panenského olivového oleje? Na lahvích, které mám doma, je u nízkoerukového řepkového SAFA 7.4 g, u extra panenského olivového 13 g (na 100 g). V sebekoučinku v databázi potravin mají oba oleje SAFA 8.
První otázka: Neměnily se ty hodnoty v poslední době? Mám podezření, že ještě v únoru bylo u olivového oleje uvedeno 50, což mi připadalo divné a říkala jsem si, že se na to musím v březnu-mesíci tuků zeptat, jestli to není chyba v řádu a nemá to být jen 5. Té 50 odpovídají i údaje v archivovaném minulém cyklu sebekoučinku.
Otázka druhá: Myslela jsem, že tuk je tím kvalitnější, čím méně má SAFA. Nebo u toho tolik vychvalovaného panenského olivového oleje (se 13 g SAFA ve srovnání s 7.4 u řepkového) převažuje vliv omega3 a 6 kyselin, které se v tabulkách výživových hodnot zpravidla neuvádějí?
Snad jsem to formulovala srozumitelně.
Odpověď:
Máte pravdu, nedopatřením v systému a chybou při importu databáze se nám na chvíli hodnoty u tuků pomíchaly a tak jste u olivového oleje mohla zaznamenat chybný podíl SAFA (který odpovídal palmovému oleji). Nyní už je vše v pořádku, za nedopatření se omlouváme, alespoň jste si o to striktněji příjem SAFA hlídala :)
Obsah SAFA se může mírně lišit i na základě odrůdy, klimatických podmínek při pěstování atd., ale průměrně tvoří v případě řepkového oleje 8 % a olivového 15 %, tyto hodnoty nyní najdete v databázi.
Kvalita tuku se odvíjí od jeho celkového složení, obsah SAFA je jen jedno hledisko, dále záleží i na poměru omega 3 a omega 6 mastných kyselin a také obsahu mononenasycených mastných kyselin (MUFA). Zejména u panenských olejů se ještě hodnotí zastoupení vitaminů, fytosterolů, antioxidantů a dalších pozitivních látek, tím zase vyniká právě panenský olej. Takže na tuky je třeba pohlížet z mnoha hledisek, a kromě složení z hlediska zdravotního je nutné věnovat pozornost také způsobu použití a na tepelnou úpravu vybírat jiné oleje nežli do studené kuchyně.
sifaka:
Jak je to s olejem v konzervě sardinek?Jako děti jsme si považovaly jako veliké štěstí, kdo dostal mimo přídělu chleba se sardinkou i bonusovou patku chleba a tou mohl vysát a sníst zbylý olej. Co dnes, když potřebuji hubnout,Je potřeba olej vyhodit? :-( , nebo verze s chlebovou patkou se dá použít i dnes a jen olej musím zvážit a zapsat?
Odpověď:
Sardinky jsou nejčastěji ve slunečnicovém oleji, méně často je to olej řepkový nebo olivový, jedná se tedy o rostlinné oleje, nicméně stále je to vydatný zdroj energie, který je potřeba do denního příjmu započítat. Zejména pokud potřebujete hubnout, tak je vhodnější olej před konzumací slít, pokud ho budete konzumovat, je třeba si jeho množství započítat do přijatých tuků.
tkoskubova:
Jak se díváte na užívání Omega3-6 v tobolkách?Já jsem leta brala Omegu 3,a stejně byl cholesterol vyšší.
Odpověď:
Užívání esenciálních mastných kyselin omega 3 v tobolkách je dobrý způsob, jak doplnit jejich množství ve stravě u osob, které nekonzumují ryby. Omega 3 MK jsou v rostlinných zdrojích zastoupeny zřídka a proto je jejich příjem často nedostatečný. Hladina cholesterolu v krvi je multifaktoriální záležitost, má na něj vliv nejen složení stravy, ale také množství pohybu či genetické predispozice. Základem stravy při vyšší hladině cholesterolu v krvi je správné celkové složení tuků v jídelníčku a samozřejmě další zásady. Kouknout můžete např. na: http://www.fzv.cz/uprava-rezimu-a-ozdraveni-stravy-pri-zvysene-hladine-cholesterolu/
laldo:
Jaká jsou aktuální doporučení pro konzumaci vajec pro lidi s vyšším nebo hraničním cholesterolem?
Odpověď:
Ukázalo se, že cholesterol nemá ve většině případů významný vliv na hladinu cholesterolu v krvi, mnohem důležitější je složení tuků v jídelníčku. Člověk s hraniční či vyšší hladinou cholesterolu si může v rámci svého stravování dopřát i jedno vejce denně (samozřejmě se zahrnutím potravin/výrobků/pokrmů vejce obsahující).
Macatice:
V článku Máslo nebo margarín? píšete, že se na obalech nesmí uvádět obsah TFA. Proč se ten údaj nesmí uvádět? Je mi jasné, že o tom nějaký ouřada rozhodl, ale co je důvodem takového rozhodnutí?
A pokud už člověk nějaký ten "bílý" pokrmový tuk potřebuje, například na polevu, jaký druh/značku byste doporučila?
Odpověď:
Oficiálně to není známo, proč došlo k tomuto rozhodnutí. Možné vysvětlení je, že to bylo prosazeno ze strany mlékárenského průmyslu (jelikož mléčné výrobky obsahují přirozeně malé množství TFA).
Běžné pokrmové tuky na českém trhu už by neměly TFA obsahovat, takže z hlediska složení to vyjde hodně podobně a záleží, která značka vám vyhovuje z chuťového i technologického hlediska nejvíce. Já osobně polevy z pokrmového tuku nedělám, takže vám bohužel nemohu žádný konkrétní výrobek doporučit. Z hlediska složení ale ještě celkem dobře vychází Ceres soft.
Hkonecna:
Dobry den,moc by mne zajimal Vas nazor na uzivani kokosoveho oleje na smazeni. Cetla jsem mnoho doporuceni pro tento typ uziti. Vzhledem k tomu, ze je ale plny skodlivych kyselin, proc se vubec doporucuje? Pouzivam ho predevsim v domaci kosmetice a jako ustni olejovou kuru. Ma to potencialne nejaky negativni vliv na zdravi?
Odpověď:
Okolo kokosového tuku se v poslední době točí mnoho mýtů i protichůdných názorů, nicméně odborníci se stále shodují na tom, že z hlediska složení spadá kokosový tuk mezi ty nejméně vhodné. Hlavním důvodem je fakt, že obsahuje až 90 % nasycených mastných kyselin, což je ze všech druhů tuků (nejen rostlinných ale i živočišných) nejvíce. Z pohledu rizik srdečně-cévních onemocnění se kokosový tuk považuje za rizikovější než máslo nebo jiné živočišné tuky, v porovnání například s řepkovým olejem jsou rozdíly ještě významnější. Je pravda, že díky vysokému obsahu nasycených mastných kyselin je poměrně tepelně stabilní, což je důvod, proč se doporučuje na smažení. Nicméně jsou i lepší oleje, které jsou také stabilní a mají výhodnější složení mastných kyselin.
Benefitů kokosového tuku bych doporučila využít spíše než v kuchyni v oblasti péče o pleť nebo vlasy, kde své opodstatnění a pozitivní účinky má.
bohuminska:
Zajímalo by mne, jak se mám dívat na používání kokosového mléka v kuchyni. Mám ráda indickou kuchyni a tam se kokosové mléko hodně používá. Děkuji
Odpověď:
Kokosové mléko se získává strouháním a lisováním dužiny kokosu. Je velmi bohaté na tuk, navíc o tuk s nevhodným složením, který obsahuje velmi vysoké množství nasycených mastných kyselin. Z tohoto důvodu zařazujte kokosové mléko do jídelníčku pouze občas.
tkoskubova:
Slyšela jsem,že pokud se rozpustí máslo a sebere z něj pěna,tak se může používat a nemá v sobě tolik tuku.
Odpověď:
Jedná se o proces výroby přepuštěného másla, kdy dojde k vysrážení bílkovin a zůstane vám čistý tuk, který má tendenci se poté při tepelném zpracování méně přepalovat. “Pěnu” můžete použít opravdu jako náhradu másla při vaření. Ale osobně s tím nemám zkušenosti.
LuckaN78:
někde jsem četla, že margarín = plast, pokud se prý změní jen jedna molekula, dostaneme z něho plastovou hmotu...co si o tom myslíte? je to opravdu tak?...a také by mě zajímalo, proč se na mnohých stránkách o zdravé výživě (narazila jsem na něj několikrát) kokosový olej doporučuje, když je nevhodný, má nějaká pozitiva?
Odpověď:
Toto tvrzení je mýtus, margarín se vyrábí mícháním předem připravené směsi tukové (rostlinné oleje, tuky) a vodné složky. Výroba je založena na fyzikálních procesech, stejně tak jako v případě másla. S plastem to opravdu nemá nic společného.
Použití kokosového oleje je dnes moderní záležitostí, nicméně jeho složení vhodné není (viz. odpovědi výše). Často se v souvislosti s jeho benefity mluví o zdraví obyvatel oblastí, odkud olej pochází. Nelze však srovnávat obyvatele z míst, kde je olej jediným zdrojem nasycených mastných kyselin a strava je založená na ovoci, zelenině, případně rybách, a obyvatele se západním způsobem stravování, kteří nasycené MK přijímají hojně i z jiných zdrojů.
Macatice:
Koukám, že k tukům budu mít spoustu dotazů.
Vrátím se k TFA. V dnešním článku docenta Bráta jsem se dočetla, že je ve zvýšené míře obsahují ČÁSTEČNĚ ztužené tuky, ne všechny (plně) ztužené tuky. Mohla byste mi prosím doporučit, které značky z těch "bílých" tuků jsou z nutričního hlediska nejlepší na polevy a do cukroví? (Nechci to na smažení.) Je nějaký obecný návod, jak poznat ty částečně ztužené tuky, kromě toho, že člověk vyluští ty blechy na obalu? Třeba podle konzistence, barvy... S oblibou jsem používala Omegu. Díky moc.
Odpověď:
Dnes už se opravdu v případě tuků nemusíte TFA bát, u běžných kvalitních výrobků na ně nenarazíte - doporučuji tedy kupovat ověřené značky a vyhnout se nějakým zcela neznámým nebo privátním značkám některých řetězců. Záleží také, jak vám tuky vyhovují z chuťového a technologického hlediska - já osobně například jednou ročně do cukroví používám Heru :)
Složení tuků se poměrně mění, ale na zítřek pro vás chystáme článek, kde uvidíte souhrnně složení běžných druhů tuků, které jsou v současnosti na trhu, tak ten vám ve výběru taky určitě napoví.
bejbinka:
jsou vhodné k hubnutí nízkotučné výrobky?jogurty,sýry jiné?
Odpověď:
U jogurtů nemá význam používat nízkotučné, klidně můžete jíst polotučné. Obsah tuku v nich není nijak vysoký (kolem 3 %) a chuťově jsou mnohem lepší nežli nízkotučné.
U sýrů už jsou rozdíly v obsahu tuku o dost větší a tam se vyplatí při hubnutí raději vybírat sýry s nižším obsahem tuku. Ale pokud vám nechutnají, tak můžete v rozumném množství jíst i tučnější sýry. Je však potřeba o to více hlídat množství.
Macatice:
Jaký druh/značku margarínu (pokud možno z těch běžně dostupných) do těsta na pečení byste doporučila? Ptám se na konkrétní název, protože všeobecné doporučení "čtěte složení a doporučení na obalu" je pro mě s mým zrakovým postižením nepoužitelné a nedokážu si představit, že by některý z mužských v mé domácnosti byl ochoten strávit čtvrt hodiny před regálem s tuky a číst mi složení. S pečením zkušenosti nemám, takže se v té záplavě "kostek" neorientuju, ale říkám si, že lepší než kupovaná těsta nebo hotové výrobky bude lepší udělat si něco sama, protože pak budu vědět přesně, co v tom je. Díky moc.
Odpověď:
Viz odpověď výše. Chystáme pro vás článek se souhrnnou tabulkou, tak ta snad pro vás bude lépe k přečtení :)
Lenda26:
Dobrý den, měla bych dotaz jestli existuje nějaký způsob jak postupně snižovat viscerální tuk v těle.
martashi:
Připojuji se k dotazu Lenda26 co s viscerálním tukem, jak ho snížit
Odpověď:
Bohužel není možné si určit, z jaké části těla budeme hubnout. Takže viscerální tuk lze snížit stejně tak jako jakýkoli jiný - tedy celkovou změnou životního stylu – což znamená nejen úpravu jídelníčku a pravidelný pohyb, ale i odpočinek a rozumnou míru stresu.
Svůj vliv má samozřejmě i genetika, hormony apod., které ovlivňují, ve které části těla má tuk tendenci se více ukládat, ale životní styl má také stále velký podíl a složení těla se tak dá do určité míry ovlivnit.
1a234:
Můžete , prosím, doporučit konkrétní značky tuků?
Odpověď:
Pokud máte na mysli margaríny, tak tam bych se držela známých značek - tzn. Flora, Rama. Ale určitě i jiné výrobky jsou kvalitní, je potřeba sledovat složení. Orientovat se můžete také podle loga Vím co jím, které mimo jiné značí, že ve výrobku nejsou obsaženy transmastné kyseliny (ale zase neznamená, že potraviny, které logo nemají, jsou nějak špatné). Chystáme pro vás článek na téma Jak vybrat správný rostlinný tuk, ve kterém uvidíte porovnání složení jednotlivých výrobků.
Masa55:
Ořechy = dobré tuky, dnes jsem narazila na článek o namáčení ořechů, prosím můžete mi k tomu něco říci, je to fakt ku prospěchu ???
Odpověď:
Máčením ořechů lze trochu zvýšit stravitelnost a vstřebatelnost živin. Mění se také jejich chuť, takže pokud vám tak ořechy chutnají, tak klidně namáčejte :)
Macatice:
Kokosový tuk podle všeho není žádné terno. Jak je na tom samotný kokos, jde mi hlavně o ten strouhaný, který používám na vánoční cukroví. Je jasné, že v soubě kokosový tuk má :-) Zajímalo by mě ale, jaké procento a jak si podle vás strouhaný kokos stojí obecně ve výživových tabulkách a "zdravosti". Tedy něco mezi extrémy !vyhýbejte se mu, jak můžete" a "ano, i přes obsah SAFA má jiné příznivé složky, takže v přiměřeném množství doporučuji".
Osobně bych se klonila k "žádná vášeň, ale taky žádná trága - pokud sníte tři kokosové kuličky a jinak budete konzumovat "zdravé" tuky (nejen) a semaforky budete mít obecně v zeleném, pak no problem".
pokud je můj názor správný, stačí jako odpověď lakonické "ano" :-)
Odpověď:
Strouhaný kokos obsahuje velké množství tuku (kolem 65 g na 100 g), vzhledem k tomu, že kokosový tuk není svým složením vhodný, tak kokos úplně doporučit nelze. Ale jednou za rok do cukroví se ho určitě obávat nemusíte, pokud se vám vejde do semaforků, tak si kokosové kuličky dopřejte :)
1a234:
Mění se nějak kalorická a výživová hodnota sýrů při roztavení. např. na chlebu?
Odpověď:
Kalorická hodnota a obsah živin zůstávají stejné.
sifaka:
Možná to spadá více do mléčných výrobků ale zeptám se raději teď.Proč se doporučuje do jídel kysaná smetana?Např tvarohový nepečený dort se má dělat z odtučněného tvarohu, jogurtu a kysané smetany atd.Jsem v pokušení vyzkoušet jak chutná pravý plnotučný tvaroh....Je v tom nějaký smysl?.... myslím ne v použití kysaných výrobků ale použití kysaných smetan? Díky za odpověď.
Odpověď:
Já myslím, že to není žádné pravidlo, že by se do nepečených dortů musela dávat kysaná smetana :) Určitě trochu zjemní chuť díky vyššímu obsahu tuku a zároveň není tak hutná jako například tvaroh - takže to vytvoří celkem příjemnou konzistenci i chuť. Ale určitě je možné udělat dort i bez smetany, já to tak například dělám.
Macatice:
Mám asi trochu kacířský dotaz - na šlehačku. Je mi jasné, že bych se jí měla spíš vyhýbat, však si také místo vídně v poslední době dávám latté - je to tak lepší?
Ale k té šlehačce, občas k nějaké příležitosti kupuju tu ve spreji. Dřív jsem měla představu, že rostlinná je zdravější než živočišná, pak jsem si ale nechala přečíst obsah SAFA a zjistila jsem, že ta živočišná je na tom lépe. Co soudíte o různých typech sprejových šlehaček Vy?
Díky.
Odpověď:
Záleží, jak je velká porce šlehačky v kávě, ale většinou to vychází v porovnání s latté, co se týká tuků, hodně podobně. V latté je použito plnotučné mléko, které má sice o hodně méně tuku než šlehačka, ale je ho tam podstatně větší množství. Takže když se vezme v potaz ještě obsah sacharidů (laktosy) v mléce, tak energeticky asi latté vyjde více nežli káva s malou porcí šlehačky.
Což vás možná potěší, že se budete moct zase jednou za čas vrátit k Vídeňské kávě :)
A k šlehačkám ve spreji - máte pravdu, že rostlinné nejsou složením nijak lepší než klasické smetanové (leckdy jsou i horší, pokud je použit například palmojádrový tuk), za to to pravděpodobně poznáte na chuti. Takže když už šlehačku, tak bych asi doporučila klasickou ze smetany - a samozřejmě jen občas a v rozumném množství.
1a234:
Na www.kalorické tabulky.cz, kde jsou i příspěvky odborníků ze Stobu, jsem včera našla informaci, že olomoucké tavrůžky a syrečky jsou uvedeny jako nevhodné potraviny, které mohou přispívat k vyššímu tlaku a otokům. U jiných potravin, které jsou tam uvedeny, mne to nepřekvapilo, ty tvarůžky ano. Je to kvůli obsahu soli? Já je občas zařazuji jako dobrý zdroj bílkovin, který má málo tuku. Asi i tady bude platit - všeho s mírou, je to tak?
Odpověď:
Ano, máte naprostou pravdu, všeho s mírou platí všude. Syrečky jsou vynikajícím zdrojem bílkovin bez obsahu tuku, ale jejich nevýhodou je právě vysoký obsah soli. Proto není vhodné to s nimi přehánět. Ve 100 g je obsaženo 5 g soli, čímž si vyčerpáte celodenní příjem. Takže syrečky jen v menším množství a občas. Balkánský sýr je na tom podobně, obsahuje kolem 4 g soli na 100 g.
tkoskubova:
Já si dávám do kávy zahuštěné 7,5% mléko.Zajímalo by mne,¨zda je to také na hranici a jaké množství byste doporučila.Děkuji předem.
Odpověď:
Vždy záleží na množství, pokud si dáte jen malé množství a započítáte to do celkového denního příjmu, tak je to určitě v pořádku. Uvědomte si (ideálně si jednou odvažte), kolik mléka si do kafe dáte - pokud je to například 100 ml, tak v porovnání s klasickým polotučným mlékem ušetříte 6 g tuku. Ale 100 ml je poměrně dost a myslím si, že si do kafe dáte pravděpodobně méně. Pokud si dáte 50 ml, tak v porovnání s mlékem ušetříte 3 g tuku, takže ta čísla nejsou nijak závratná :)
Macatice:
Zase jsem si koupila konzervu rybiček. V úkolech často píšete "koupím si kvalitní rybičky a udělám...". Ale co to znamená "kvalitní rybičky", co je kritériem té kvality? Je lepší tuňák v oleji, nebo ve vlastní šťávě? Jsou rybičky (například sleď nebo makrela, šproty) v omáčce (například tomatové, hořčičné) také kvalitní? Díky za odpověď.
Odpověď:
Držela bych se raději ověřených značek a nekupovala ty úplně nejlevnější výrobky. Pak si myslím, že se jedná o kvalitní produkty, které můžete do jídelníčku občas zařadit.
Tuňák v oleji je většinou chuťově lepší (jemnější) a výhodou je i lepší vstřebatelnost vitaminů rozpustných v tucích, je však potřeba počítat s tím, že i po odkapání oleje je stále energeticky o dost vydatnější než produkty ve vlastní šťávě. Takže pokud se vám do energetického příjmu vejde, tak klidně můžete zařadit i tuňáka v oleji, ale zkuste vybírat výrobky, které jsou například v řepkovém nebo olivovém oleji. Pokud chcete energetický příjem hlídat více nebo si dát větší množství, tak doporučuji výrobky ve vlastní šťávě a ještě třeba do pomazánky nebo salátu, ve kterém tuňáka použijete, přidat kapku oleje.
Macatice:
Napadla mě ještě taková otázka k TFA - je možné, aby vznikaly z ingrediencí původně bez TFA při nějaké domácí úpravě - například šleháním, mixováním, smíchánímn s něčím jiným, eventuelně ohřevem (smažením)? Nejsem chemik, takže nevím, za jakýh podmínek může docházet k částečnému ztužování tuků. Díky.
Odpověď:
Určitý podíl TFA může vznikat za vyšší teploty - tedy nejvíce při smažení, ale čísla nejsou nijak vysoká.
tkoskubova:
Také by mne zajímaly rybičky v konzervách,mám ráda hlavně ty v rajčatové omáčce a tuňáka v oleji také upřednostním před tím ve vlastní šťávě.Anebo to nevadí?
Odpověď:
Tuňák v oleji je většinou chuťově lepší (jemnější) a výhodou je i lepší vstřebatelnost vitaminů rozpustných v tucích, je však potřeba počítat s tím, že i po odkapání oleje je stále energeticky o dost vydatnější než produkty ve vlastní šťávě. Takže pokud se vám do energetického příjmu vejde, tak klidně můžete zařadit i tuňáka v oleji, ale zkuste vybírat výrobky, které jsou například v řepkovém nebo olivovém oleji. Pokud chcete energetický příjem hlídat více nebo si dát větší množství, tak doporučuji výrobky ve vlastní šťávě a ještě třeba do pomazánky nebo salátu, ve kterém tuňáka použijete, přidat kapku oleje.
U výrobků v rajčatové omáčce sledujte složení, do některých se přidává poměrně velké množství oleje a energeticky jsou vydatné podobně jako tuňák v oleji.
Ráda bych se zeptala, jak je na tom rýžový olej (rafinovaný), co se týče hlavně krátkého restování a pečení moučníků, je také vhodný podobně jako řepkový? Pro mě je jeho obrovská výhoda, že má neutrální vůni i chuť, oproti jiným olejům.
Také upřednostňuji tuňáka v oleji, nechám ho dobře okapat a pak použiji na salát nebo pomazánku. Ráda ho mám i samotného se zeleninou jako přílohou.
Také by mne zajímaly rybičky v konzervách,mám ráda hlavně ty v rajčatové omáčce a tuňáka v oleji také upřednostním před tím ve vlastní šťávě.Anebo to nevadí?
Napadla mě ještě taková otázka k TFA - je možné, aby vznikaly z ingrediencí původně bez TFA při nějaké domácí úpravě - například šleháním, mixováním, smíchánímn s něčím jiným, eventuelně ohřevem (smažením)? Nejsem chemik, takže nevím, za jakýh podmínek může docházet k částečnému ztužování tuků. Díky.
Tak už jsem našla odpověď v databázi potravin, jsou dobré,ale pro množství tuku nepříliš dobré.
Vím,že tresčí játra tukem přetékají, proto se chci zeptat, zda jsou vhodná (po okapání oleje)?