Datum registrace: 31. 01. 2013
Petr Silny
Získané body
Počítadlo pohybu
Můj pohyb | |
---|---|
Chůze: | 0 km |
Kolo: | 0 km |
Cvičení: | 0 h 0 min |
Všichni uživatelé | |
Chůze: | 137202.18 km |
Kolo: | 66668.00 km |
Cvičení: | 5714 h 35 min |
Přátelé
Lektoři
Jak si přidat lektora
Petr Silny
Jak psát blog?Funkční prádlo díl 1. vrstva
25. 03. 2013
Neustále sesetkávám při své obchodní i zájmové činnosti s otázkou - Co na sebe?
Vím, že v dámském kolektivu je tato otázka zcela běžná a jistě řádně prodiskutovaná ale pro ty co stále tápou a neví co a jak jsem se rozhodl napsat pár vět a doporučení, dle svého názoru a zkušeností.
Většina lidí trpí syndromem nedostatečného množství oblečení. Tak to je zásadně špatně. Ideální počet vrstev,oblečení, jsou tři.
<!--1. Vrstva Funkční má za úkol odváděttekutinu od pokožky a vytvářet pocit sucha
<!--2. Vrstva Termoizolační a nasákavá
<!--3. Vrstva Odolná vodě a větru
Takto složené 3vrstvy oblečení nás dokonale ochrání a zahřejí
Pokusím seVám rozebrat jednotlivé vrstvy dle materiálu a použití
Pro dnešek se budeme věnovat základní a to první vrstvě
<!--1. Základní funkční vrstva
Funkční materiály tvoří jakýsi protipól bavlny, která je na sportovní aktivity včetně cyklistiky zcela nevhodná. Bavlna totiž nasaje pot a oblečení z tohoto materiálu tak během výkonu studí.
Naproti tomu funkční prádlo vlhkost odvádí od pokožky a dále (případně přes další funkční vrstvy) do vnějšího prostředí, kde se odpaří. Pocení tak nastupuje později, potíte se méně, a hlavně jste po celou dobu výkonu v suchu a v teple.
Funkční spodní prádlo získává tuto vlastnost díky speciálnímu průřezu svých vláken a větším z kapilárních prostorů mezi nimi. Právě těmito prostory je vlhkost odváděna žádoucím směrem, tedy od těla.
Polyester, vlna i bambus
Odpovídajícíprůřez vláken lze vyrobit z různých surovin. Nejčastěji se setkáme s prádlem zumělých vláken, jako je polyester nebo polypropylen, alevynikající vlastnosti má i funkční z přírodních materiálů, jako je vlna merino nebo bambusová viskóza. Tyto materiály jsou navíc přirozeně antibakteriální,takže zabraňují vzniku nežádoucího pachu. U umělých materiálů pomůže ke stejnému výsledku příměs stříbra do vlákna.
Jednotlivé typy funkčního prádla se rovněž liší gramáží pleteniny a její schopností pojmout vzduch. Čím větší je gramáž a čím více vzduchu se vejde mezi vlákna, tím je prádlo teplejší.
Samozřejmě při výběru a nákupu funkčního oblečení, věnujte pozornost určení (běh, cyklistika, turistika, atd.) od výrobce a střihu. Ne každý střih je vhodný pro všechny druhy sportu. Někteří výrobci se specializují na cyklistiku a jiní třeba na běh. Osobně používám bezešvé prádlo od značky FUSE které je univerzální a vhodné pro většinu sportů.
Prodloužená záda pro cyklistiku
Raglánový rukáv- pro běžky, chůzi a třeba i posilování
Doporučenína první vrstvu:
letní měsíce doporučuji gramáž pleteniny100-150g
Jaro a podzim požívám gramáž okolo 200g
Zima 200g a více samozřejmě záleží na druhu sportovní aktivity (osobně používám uplet 140g celoročně, jen v případech pěší turistiky a teplotám pod -5° mám raději240g)
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
teď mám na kolo cosi... ale moc příjemně mi v tom není. obyč bavlněné triko se mi zdá být lepší
Bez funkčního prádla si nedovedu sport představit. Určitě mám několika násobně víc funkčních triček než obyčejných. Značky mám různé a extra rozdíly v nich nejsou. Mluvím hlavně o tričkách. V podprsenkách je větší rozdíl. Nejvíce mi vyhovují od Klimatexu. Pro ty co nechtějí moc utrácet doporučuju vyzkoušet funkční prádlo z Lidlu. Je slušné kvality za rozumný peníz.
- většina výrobců značí s,m,l, xl atd.
- ve větší velikosti je prakticky vždy potřeba vyzkoušet, neboť
- 1.vrstva musí být těsně na tělo a bývá dost elastická, takže pohledově může být dobrá, ale ve skutečnosti bude volná a neplnit tudíž svoji funkci správně
- záleží vždy i na to na jaký sport je prádlo určené, podle toho je i tvarován střih, neznamená však, že prádlo na kolo nemůže být na lyže, běh atd. Pouze je dáno, že jsou delší záda, rukávy a zadní část třeba více odvětraná.
- je nutno vybírat i elastičtější materiály, například MERINO není tak pružné, jako syntetické materiály a pak nemusí sedět a může třeba v podpaždí škrtit.
K dotazu KDE? jelikož také prodáváme toto prádlo, vím z vlastní zkušenosti, že většina obchodníků má funkční prádlo tzv.pro sportovce a neberou prádlo velké, které pak třeba zůstává ležet. ALE EXISTUJE, doporučuji cyklistické krámy, lepší sporty, nebo prodejny přímo výrobců jako speciálky a domluvit se zda je možné objednat a vyzkoušet.
Někdy je dobré prolejzat prodejny řetězců (sportovních co bývají v OLYMPII, ...) a zkoušet a když to sedí vzít to. Někdy to tam i leží a bývá ve slevě.
Jinak my díky mé postavě používáme slogan "prádlo pro každého", protože si ho kupuji a tak ho máme. Takže možná kouknout vždy na majitele a kdýž to bude 100+, tak jste dobře :-)
Je možnost i po netu, nesedí, tak vrátit, ale je to zdlouhavé a nepohodlné, navíc, když to člověk drží, vidí zpracování, cítí materiál, vnímá barvu, je to úplně jiné.
Manžel nosí také celoročně již několik let i do práce - vykonává fyzicky velmi namáhavou práci a taky si pochvaluje...
Díky za info Petře a ať se Ti daří:))))
já se třeba úpotím, jako... a bez prádla bych to nedal :-)
ani jsem tohle všechno nevěděla a to triko na kolo mám doma už 2 roky
Takže v tomhle ohledu piš, piš, piš prosím ať se trochu poučíme. A případný další blog by mohl být o vhodnosti či nevhodnosti kombinací funkčního oblečení s normálním.. ;-)
Petr Silny
Aktuality
Kvíz o ceny
Ankety
Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?