TOPlist
Sledujte nás:

Datum registrace: 16. 01. 2011

Jak si nahrát profilovou fotku?

xantypa

Původní Sebekoučink

0 %
0 kg 12 kg

Již zhubnuto: 0 kg

Získané body

Tento měsíc: 0
Celkem: 2332
Zobrazit více

 

?

Jak sbírat body

Počítadlo pohybu

Můj pohyb
Chůze: 0 km
Kolo: 0 km
Cvičení: 0 h 0 min
 
Všichni uživatelé
Chůze: 136538.25 km
Kolo: 66634.70 km
Cvičení: 5679 h 47 min

Přátelé

Počet přátel: 0

?

Jak požádat o přátelství

Stob skupiny

 

?

Jak se připojit ke skupině

xantypa

Jak psát blog?

Upozornění: Jedná se o blog uživatele STOBklubu, který neprochází kontrolou a nemusí splňovat zásady STOBu.

Hubnutí v jednadvacátém století

30. 01. 2011

Na začátku nového roku se s nejrůznějšími nabídkami zázračných kúr na hubnutí roztrhl pytel. V novinách se rozjely návodné seriály a na internetu nejrůznější slevové akce na liposukci, lymfodrenáž či sportovní kurzy, aby to ti, kteří si snížení váhy dali jako novoroční předsevzetí, měli co nejsnadnější.

Ani já jsem neodolala a koupila si jednou noviny právě kvůli „Hubnutí do kapsy“. U své mamky jsem potom objevila časopis Panorama 21. století a ani v něm nechyběl článek na téma „dietologie“. Otázka zněla: „Proč trpíme nadváhou?“, s podtitulkem „12 mýtů o hubnutí“. Zvědavě jsem se do něho pustila a dozvěděla se, že „nadváhou trpí třicet procent českých občanů a pětadvacet procent je přímo obézních“. Hm, PŘÍMO. Vypadá to, že TRPÍM s vyvolenou čtvrtinou. Následovalo podrobnější rozdělení: nadváhu (BMI nad 25) má 66 % mužů a 54 % žen, obézních (BMI nad 30) je 16,3 % mužů a 20,2 % žen. Takže s pětinou. Když se to tak vezme, není to zas tak málo – a více než polovina českých občanů má nadváhu? To je dost, že? No, autor článku tvrdil, že průměrně jsou v Evropské unii tlustší jenom Němci.

Mýtoboření

1. Malé porce povzbudí metabolismus

Panorama 21. století: Nepovzbudí, ale jezte minimálně 5x denně malé porce – a hýbejte se! Bazální metabolismus se totiž zvýší díky pohybu – a svaly spálí více energie než tukové polštáře.

2. Stačí jíst zdravěji. Na množství nezáleží…

Panorama 21. století: Na množství záleží – a bez pohybu to nejde.

3. Odstraňme všechny tuky

Panorama 21. století: Nesmysl. Tuky musí tvořit alespoň 20 % (podle některých odborníků 25 – 30 %) jídelníčku, z toho třetina živočišné a dvě třetiny rostlinné.

4. Po 17. hodině už ani sousto

Panorama 21. století: Důležitý je celkový kalorický příjem za den – a má sejíst v malých porcích, ale častěji, nejpozději 2 – 3 hodiny před spaním.Večer dostatek bílkovin a méně sacharidů.

5. Nejrychlejší způsob hubnutí – nejíst!

Panorama 21. století: „Hlad je přítelem obezity.“ a „Každé hladovění podle odhadu odborníků znamená následné zvýšení váhy v průměru o 2,5 kg“, protože tělo při něm sníží spotřebu energie a jakmile hladovění skončí, začne si tvořit preventivní zásoby.

6. Nejlepší jsou nízkotučná jídla

Panorama 21. století: Nízkotučná neznamená nízkokalorická. Kromě toho je v nich hodně „éček“ (sladidla apod.).

7. Pomáhá pití vody

Panorama 21. století: „Neexistuje jediný věrohodný a medicínsky podložený důkaz, že zvýšený příjem vody pomáhá hubnout.“ Někteří odborníci dokonce doporučují „pít jen tolik vody, kolik člověk denně vyloučí – tedy asi 4 – 6 sklenic (1 – 1,5 litru)“!

8. Vegetariáni jsou štíhlejší

Panorama 21. století: Kdepak – to, že nejedí maso, ještě neznamená, že mají vyvážený jídelníček.

9. Nejlépe se hubne bez cukru

Panorama 21. století: Omezit? Ano. Vyřadit úplně? Ne. (Stejně jako tuky je tělo potřebuje.) A dia výrobky? Ne, kaloricky jsou takřka stejné jako ty běžné.

10. Začnu cvičit a půjde to samo

Panorama 21. století: Výborně, ale samo a zázračně rychle to nepůjde. „Kondici je třeba zvyšovat po malých dávkách, ovšem intenzivně, tuky se začínají spalovat až po půlhodině cvičení.“

11. Po cvičení hodinu nejíst

Panorama 21. století: Naopak! Po cvičení je dobré zkonzumovat lehké a nepříliš kalorické jídlo, například ovoce nebo jiné potraviny s jednoduchými cukry. Ať vás pak nehoní mlsná!

12. Nadváha je dědičná

Panorama 21. století: Výjimečně. Spíše se dědí nezdravé stravovací návyky a životní styl. Takže se nevymlouvejme!

Hodnocení (7 hlasů):

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

30. 01. 2011 20:05
Popravdě, vůbec nevím. Mně právě překvapila i ta informace o pití. Přijde mi, že se pokaždé dočtu něco jiného - ale rozhodně to bývá víc, 1,5 litru, dva tři...
30. 01. 2011 19:32
četla jsem v časopis Pochutnej si se STOBem, že by se nemělo jíst cca 60 min po cvičení protože tělo ještě "dobíhá" a spaluje ...
30. 01. 2011 19:28
Jen mám takový malý poznatek. Navštěvuji fitness, kde se snažím jak o ztrátu tukových zásob, tak i o vyrýsování svalů a s tím spojeným růstem svalů.
A nejednou jsem slyšela, že po cvičení není dobré hned jíst (a co vím, tak sacharidy nejsou úplně optimální). Já to dělám tak, že tak půl hodinu nechávám žaludek odpočinout, navíc je pořád ještě tělo našláplé z posilování a potom si dám odtučněný tvaroh s mlékem, který by měl podpořit tvorbu svalů a tedy i celý metabolismus.

Nevím, jestli to není také mylná informace, ale takhle se ke mně dostala od vytrénovaných sportovců :) Pokud je to ale jinak, ráda se poučím.

Kvíz o ceny

Soutěž o produkty Meggle
Soutěž byla ukončena, gratulujeme výhercům. Výhru je nutné si vyzvednout na Dni Zdraví 22.10.2022 v Praze na Pankráci. Více info zde

Ankety

Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?

Naši partneři