Ing. Hana Pávková Málková
Asi každý víme, že sladkosti bychom měli v jídelníčku spíše omezovat. A přesto nás ta čokoláda stále láká a nedokážeme odolat. Co s tím?
Chuť na sladké může být dána fyziologicky, a to v případě, že náš jídelníček není vyvážený, vybíráme si nevhodné potraviny, nebo jíme nepravidelně.
>> Ověřte si v programu Sebekoučink, zda je váš jídelníček vyvážený. <<
Často se však jedná také o příčiny psychického rázu, kdy sladkosti jíme jen ze zvyku, nudy nebo fungují jako řešení stresu. Sladkosti milujeme a zároveň si je často odpíráme. Tím se dostáváme opět do stresu, který zajídáme sladkým, a tak to jde stále dokola.
Týká se vás to také? Pokud ano, doporučujeme vám navštívit odborníka nebo se zapojit do skupinového kurzu zdravého hubnutí, kde budete systematicky pracovat na tom, abyste se naučili zvládat typické situace bez zbytečného jídla navíc, a díky tomu třeba i zhubli...
Rady můžete získat také v e-booku Aby jídlo bylo vaší radostí, a ne starostí.
Zde vám přinášíme pár základních rad, jak dostat sladkosti ve vašem jídelníčku pod kontrolu.
1. Jezte pravidelně
Pokud celý den téměř nejíte, organismus je vyhladovělý a večer vám to dá řádně najevo. Určitě to znáte, přijdete domů po celém dni, kdy jste se nestíhali pořádně najíst, a sníte vše, co vám přijde pod ruku. Pokud budete jíst pravidelně a nebudete žádné jídlo vynechávat, měly by chutě na sladké odeznít. Bude vám pak stačit běžná večeře, po které už žádné mlsání nebudete potřebovat.
2. Dbejte na správnou skladbu jídelníčku
Kromě pravidelného režimu je důležitá i správná skladba jídelníčku. Měli byste se vyvarovat zejména potravinám s vysokým glykemickým indexem, které rozhoupou hladinu cukru v krvi a brzy po jejich konzumaci bude následovat opět hlad a nejčastěji sáhnete právě po sladkém. Mezi potraviny s vysokým glykemickým indexem patří například bílé pečivo, sladké limonády, některé fastfoodové pokrmy nebo právě sladkosti.
Častou chybou je také vynechávání sacharidů. Tělu zkrátka bude energie ze sacharidů chybět a bude se o ně hlásit, a to právě v podobě chutí na sladké.
3. Nejezte jen ze zvyku, nevhodné návyky nejsou nezvratné
Velmi často je na vině mlsání pouhý návyk. Jste zvyklí si dát k odpolední kávě nějaký dortík nebo sušenku? Potřebujete i po vydatném obědě sladkou tečku? Tak jako jste si návyk postupně vytvořili, je možné ho i postupnými krůčky odbourat. Nesnažte se však měnit vše naráz, to většinou vydržíte jen krátkodobě a k nevhodnému návyku se po čase opět vrátíte. Proto postupujte raději pomaleji, sice vás čeká delší cesta, ale tyto malé úspěchy povedou k trvalé změně. Místo velkého dortíku si dejte malý, místo čokoládové tyčinky si dejte čtvereček kvalitní čokolády apod.
4. Nebuďte otroky vnějšího toxického prostředí
V dnešní době nás obklopuje prostředí, které neustále láká něco konzumovat. Už když ráno vyrazíte do práce a procházíte kolem pekárny, ze které se line vůně čerstvě upečených koláčků, kdo by odolal? V kavárně dostanete ke kávě sušenku, kterou bezmyšlenkovitě sníte, přece ji tam nenecháte. Po příchodu do práce se k vám rozbíhá kolegyně a přináší čokoládu, kterou automaticky spořádáte, i když jste na ní třeba ani neměli chuť. Snažte se těmto podnětům nepodléhat, v první řadě je odhalte, uvědomte si je a pak se postupně učte jim odolávat. Trénujte vědomé jedení a nejezte bezmyšlenkovitě vše, co vám je nabídnuto.
5. Odstraňte ze svého okolí podněty, které vás lákají ke konzumaci sladkého
Milujete dortíky z cukrárny, okolo které chodíte po cestě z práce? Zvolte jinou cestu, jděte jinou ulicí nebo alespoň přejděte na protější chodník, ať je lákadlo co nejdále od vás.
6. Nekupujte sladkosti, na nákup nechoďte hladoví
Co doma či v práci nemáte, to nesníte. Pokud budete na nákup chodit sytí, snáze odoláte všemožným lákadlům a nebudete kupovat zbytečně sladkosti navíc. Nevymlouvejte se na děti či návštěvy, také nepotřebují jíst denně sladké.
7. Nezajídejte své problémy a stres sladkostmi
Situací, které řešíme konzumací sladkostí je celá řada. Klasicky se jedná o stresové situace, které mohou být vyvolané různými okolnostmi. Může to být důležitá pracovní schůzka, pracovní pohovor, zkouška nebo i naprosto banální záležitost, která je nám z nějakého důvodu nepříjemná. Sladkosti jsou rychlým prostředkem, jak ve svém těle vyvolat na chvíli blažený pocit a slast. Bohužel, jak je tato cesta rychlá a jednoduchá, tak je i dost krátkozraká. Stresová situace nastane znovu a znovu a jediným únikem, který umíme, je sáhnout po sladkém. Naučte se tyto situace řešit jinak než jídlem, řiďte se těmito pravidly: odstraňte sladkostize svého dosahu, dodržujte pravidlo, ževe stavu nejvyššího rozrušení nebudete jíst sladké,napětí to třeba zvládnete i bez sladkostí, pokuste se místo mlsání najít jinou příjemnou činnost (půjdete na procházku se psem, zavoláte přítelkyni nebo kdo umí, využije relaxačních technik).
8. Užívejte si naplno pohodových situací, a to bez zbytečného jídla navíc
Stává se vám, že si příjemné chvilky a pohodové okamžiky ještě umocňujete dobrým jídlem? Může to být večerní pohoda u televize, setkání s kamarádkou nad dortíkem apod. Opravdu k těmto situacím potřebujete nějakou sladkou dobrotu? Není vaše tělo už tak dost spokojené? Zase se ve většině případů jedná o pouhý zvyk, který není nezvratný.Zkuste příště radši s kamarádkou vyrazit do divadla nebo ještě lépe na procházku nebo nějaký sport.
9. Sladké si rozhodně nezakazujte
Jste-li milovníky sladkého, občas si ho plánovaně bez výčitek dopřejte a pomalu ho vychutnejte. Je to určitě lepší volba, než si ho zcela zakazovat. Snažte se však sníst jen menší množství a zbytečně se nepřejídat.
10. Když už mlsáte, tak zdravě
Vybírejte si kvalitní sladkosti. Jste-li milovníkem čokolády, kupte si opravdu kvalitní čokoládu s vysokým procentem kakaa. Má tak výraznou chuť, že vám bude k uspokojení chuťových buněk stačit pár čtverečků. Podívejte se, kolik cukru je skryto v různých druzích čokolády zde.
Když vás honí mlsná, můžete využít i ovoce nebo třeba hrst ořechů. Někomu postačí na zahnání chuti šálek kvalitní kávy nebo čaje.
A osvědčená rada na závěr, když vás honí mlsná, vezměte si žvýkačku nebo si jděte vyčistit zuby a chuť na sladké je rázem pryč!
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Jinak přidávám se k názorům níže:měla jsem to jako coumba.Hodně, hodně dlouho.Když jsem začala používat koučink a vyvážený jídelníček, mám to jako Hefaista.Tedy až na to náhlé hnutí nevím čeho (blog Zelená je tráva..)
Ohledně žvýkačky mám stejné zkušenosti jako Sampoch.