zdroje: http://mene-solit.cz/, Slaná fakta o soli - Publikace Česká technologická platforma pro potraviny
Než se pustíme do ryze praktických článků, jak mít pod kontrolou příjem soli, pojďme si připomenout ještě trochu té teorie, která se bude v průběhu měsíce určitě hodit.
Sůl, kterou známe pod názvy kuchyňská nebo jedlá je chemická sloučenina označovaná jako NaCl (chlorid sodný). V přírodě se vyskytuje v podobě nerostu halitu neboli soli kamenné.
Chlorid sodný je tvořen hmotnostně přibližně ze 40 % sodíku (Na) a z 60 % chloridu (Cl), často s 2 – 3 % příměsí chloridů a síranů.
Z toho vyplývá i přepočet obsahu sodíku a soli v potravinách: sůl = sodík x 2,5.
Sůl je velmi důležitá sloučenina potřebná pro životní funkce většiny organismů. Věta „bez soli by nebylo života“ není v žádném případě přehnaná - složení extracelulární (mimobuněčné) tekutiny je stejné jako v prapůvodních mořích, kde vznikl život. Pradávní předkové člověka opustili moře i s jeho zdrojem sodíku, ve kterém bylo snadné udržet jeho rovnováhu. Na souši museli nedostatek soli vyřešit vyvinutím velmi silných mechanismů, které sodík zadržují. Tyto mechanismy zajišťují vyrovnanou bilanci sodíku i při velmi nízkém přísunu soli do organismu.
Sůl vstupuje do lidského těla jako chlorid sodný. Uvnitř organismu mají jednotlivé složky této sloučeniny své významné funkce.
Sodík je nezbytný pro kvalitní přenos nervových vzruchů, svalovou činnost, reguluje krevní tlak a pomáhá udržovat rovnováhu tělesných tekutin uvnitř buněk a v mezibuněčných prostorách. Z těchto jeho nezastupitelných funkcí pak mohou vyplývat i problémy při jeho nadbytku v organizmu.
Stejně tak chlor plní v organismu plno důležitých funkcí a je potřeba ho do těla dodávat. Mimo jiné je součástí kyseliny chlorovodíkové obsažené v žaludeční šťávě, důležité pro trávení potravy.
Podrobně se budeme funkcím sodíku a chloru v organismu věnovat v samostatném článku.
Sůl je též součástí krve, sérum obsahuje asi 0,9 % chloridu sodného. V případě krevních transfuzí představuje roztok chloridu sodného (fyziologický roztok) často rychlou lékařskou pomoc.
Kromě funkcí v lidském organismu je sůl také významnou surovinou pro potravinářský a chemický průmysl.
V potravinářství se kromě běžné úpravy potravin používá například při konzervaci masa, plní tedy v potravinách nejen chuťové ale i řadu technologických funkcí.
V chemickém průmyslu je halit důležitý pro výrobu sodíku, jedlé sody, chloru, kyseliny chlorovodíkové a mnoho dalších látek. Jedná se o strategickou a dostupnou surovinu.
Sůl je využívaná i v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. A asi každého napadne i její využití při boji s mrazem, kdy se využívá na posyp silnic a chodníků. Využití soli je však ještě mnohem širší.
Na klasickém rčení sůl nad zlato přece jenom něco bude, bez soli by se lidský život neobešel. Ve stravě jí však přijímáme tolik, že nás spíše než její nedostatek trápí její přebytek. A proto se v tomto měsíci zaměříme především na to, jak její příjem postupně snižovat a společně s tím snižovat i riziko vzniku řady onemocnění.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Halit = "šutrologicky" sůl kamenná.