Nejlepší je vlastnoručně připravená strava, a to nejen na dovolené.
>> Tipy, co si sebou zabalit na dovolenou a co uvařit během pár minut, najdete v článku <<
Dovolená je ale i o odpočinku a zážitcích a rádi si tak necháme připravit jídlo od někoho jiného. Ani při hubnutí to nemusí být zásadní problém, poradíme vám, jak na to.
Jak si vybrat dobře v restauraci?
Situace se zlepšuje a „smažírny“ jsou pomalu vytlačovány restauracemi, kde se vaří a zelenina není sprosté slovo.
Stejně jako v průběhu školního roku, i o prázdninách platí – nedávejte si smažená jídla a pokrmy se smetanovými omáčkami. Vařená příloha, dušené, vařené, restované nebo grilované libové maso, k tomu zelenina a neuděláte chybu!
>> Tahák pro správný výběr jídla v restauraci najdete zde <<
Co si budeme povídat, takový cyklovýlet nebo túra se smažákem v břiše není žádná radost. Na druhou stranu s prázdným žaludkem to taky nejde, a proto pokud opravdu není na výběr, dodržujte aspoň pravidlo jedna smažená věc na talíři. Např. smažený řízek s vařeným bramborem nebo přírodní plátek s hranolky.
Věděli jste, že touto hospodskou „klasikou“ do sebe dostanete 6 000 kJ?
Langoš nebo klobása na koupališti? Zkuste to jinak!
Stánkům na koupalištích a v kempech většinou bohužel pořád vládne friťák, klasická nabídka tak zahrnuje langoše, hranolky, smažený sýr a k tomu nějaká ta klobása nebo párek v rohlíku. Asi netřeba komentovat, že žádné z těchto jídel se do zdravého jídelníčku nehodí.
V lepších případech můžete narazit na kuřecí maso z grilu nebo třeba tortillu, pokud tortilla nebude naplněná smaženým masem a majonézou, tak se to dá považovat za dobrou volbu. Když budete mít velké štěstí, tak možná narazíte i na nějaký ten zeleninový salát. Raději ale nespoléhejte, že se na koupališti nebo v kempu kvalitně naobědváte a vezměte si pro jistotu vždycky něco s sebou.
Pokud vlastní svačinu nemáte a jste opravdu odkázáni na nabídku stánku, volba je jasná – dejte si zmrzlinu! Nejlépe tvarohovou, která vás zasytí, osvěží a kalorií má v porovnání s langošem nebo klobásou zhruba třikrát méně.
All inclusive nebo polopenze – zkouška ohněm?
V české mentalitě přetrvává myšlenka "přeci to tady nenechám". Švédské stoly a možnost jíst dle libosti končí bohužel přejídáním, takže z jídla nakonec nemáme radost, ale výčitky svědomí.
Přistupujte i k takovému pokušení zdravěji! Do jídla vás nikdo nenutí a na talíř si můžete dát jen to, co si sami vyberete. Obejděte nejprve plné stoly a vyberte si, co budete jíst. Plánováním se vám podaří předejít nezřízenému nakládání všech jídel na talíř, k čemuž švédské stoly obvykle svádějí. Využijte možnosti vyzkoušet nová, neznámá jídla. Zaměřte se hlavně na zeleninu a speciality, které chcete opravdu ochutnat. Zatímco zmrzlinu nebo hranolky najdete i doma, tak pestrý výběr zeleniny nebo třeba ryb většinou doma nemíváte.
Vezměte si klidně více chodů, ale v malém množství.
Švédské stoly nemusí skončit přejedením. Vezměte je jako příležitost ochutnat nové a zajímavé pokrmy, zaměřte se na zeleninu, ovoce, ryby a neobyklé přílohy.
Pokuste se omezit konzumaci alkoholických nápojů, limonád, zmrzliny a dalších pochoutek, které jsou během dne k dispozici. Dejte si například pravidlo, že alkoholické nápoje nebudete pít v průběhu dne, ale dáte si skleničku jen k obědu nebo večeři. A zmrzlinu, pokud ji máte rádi, si dopřejte jednou denně místo svačinky.
Polopenze zase svádějí k šizení jídla přes den, protože to večer doženete a „zdarma“. Pokud vás čeká aktivní program, tak si klidně dopřejte větší snídani. Nemělo by to ale vypadat tak, že se ráno přejíte a vystačíte si s tím až do večeře. V průběhu dne nevynechávejte obědy, ať nejste večer úplně vyhladovělí a zbytečně se na noc nepřejídáte.
Pokud vás čeká servírovaná večeře, zkuste ubrat na příloze. Dělá-li vám problém nesníst, co je před vámi na talíři nebo nedat si dezert, poproste hned obsluhu, ať vám přinesou poloviční přílohu (a o to více zeleniny, pokud nějaká je) a nenosí dezert.
Bude to divočina? Plánujte předem
Jedete kempovat, do hor nebo na vodu? Dopředu si naplánujte, co budete jíst a podle toho předem nakupte. Jede-li vás větší parta, domluvte se a plánujte společně, ať nejíte fazole s rajčatovou omáčkou celý týden a ať se vám jídlo zbytečně nezkazí.
Dávno odzvonilo řízkům a lančmítům. I na ohni uvaříte dobře, chutně a zdravě. Výborné jsou zeleninovo-luštěninové polévky, luštěninový guláš, jáhloto nebo po ránu kaše, do které mohou děti nasbírat v lese borůvky.
Lehké, výživné a trvanlivé potraviny, které moc neváží, nevyžadují dlouhou přípravu a hodí se do divočiny
- Obilné kaše (neslazené)
- Instantní kaše – bramborová, čočková
- Kuskus, pohanka, bulgur
- Celozrnné balené pečivo, tortilly a knäckebrot
- Sušená zelenina, sušená rajčata/houby
- Sójové nudličky, falafel, sušené maso
- Sušené mléko
- Sušené ovoce, ořechy
- Proteinové tyčinky, raw tyčinky, ořechové tyčinky
Pokud nejste na úplné samotě, pochopitelně občas zavítejte do obchodu pro čerstvé suroviny – zeleninu, ovoce nebo nějaký mléčný výrobek.
Zdraví na prvním místě
Kromě energetického příjmu a nutričního složení dbejte i na bezpečnost potravin. V letních měsících hrozí střevní potíže, které si můžete přivodit majonézovými saláty, bagetami, uzeninami nebo nedostatečně tepelně upraveným masem. Pozor na „podezřele“ vypadající obchůdky, stánky a trafiky. Dbejte na správné skladování a správnou tepelnou úpravu vlastních zásob, pozor i na pečivo, které v teplém počasí špatným skladováním plesniví.
Přejeme vám krásnou dovolenou bez kil navíc!
Mějte jídelníček pod kontrolou i v létě
Náš program na zapisování jídelníčku Sebekoučink vám pomůže mít jídelníček pod kontrolou i v létě.
Kromě celodenního energetického příjmu za vás program ohlídá i denní příjem vlákniny, makroživin (bílkovin, tuků a sacharidů), příjem rizikových živin (cukru, soli a SAFA) a také to, zda jíte dostatečné množství zeleniny a pijete dostatek tekutin.
>> Vyzkoušejte program Sebekoučink na 3 dny ZDARMA. <<
Sebekoučink můžete použivat i jako mobilní aplikaci. Před spuštěním aplikace je nutné se registrovat na stránkách STOBklubu.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.