Sledovat množství cukru na obalech potravin je v případě, že chceme naše stravování dostat pod kontrolu, jistě doporučeníhodné. Někdy to ale může být pořádný oříšek. Obaly mohou být nepřehledné, názvy nečitelné (ač by to tak samozřejmě dle evropského nařízení být nemělo) a i když se nám je přeci jen podaří rozklíčovat, stejně občas nevíme, co si vlastně pod kterým názvem představit. Jak tedy množství cukru na obalu vypátrat?
Povinnost uvádět výživové údaje na balených potravinách (až na některé výjimky) vstoupila v účinnost poměrně nedávno, a to 13. prosince 2016. Na obalech potravin musí být nyní uveden obsah sacharidů a „z toho cukrů“. To znamená, že číselná hodnota je buďto stejná, nebo je u cukrů nižší než u sacharidů. Více o cukrech a sacharidech se můžete dozvědět zde. Pod pojmem cukry jsou zahrnuty jak cukry přidané, tak ty, které jsou přirozenou součástí dané potraviny. Nenechte se proto zmást, že například i v bílém jogurtu na nějaké cukry narazíte. Nejedná se však o cukry přidané, ale přirozeně se vyskytující laktózu. Více o cukrech v mléčných výrobcích se dočtete zde.
Vaším nejlepším přítelem při sledování množství cukru v potravinách bude tabulka s výživovými hodnotami uvedená na obale. Hledejte položku „cukry“, nebo „z toho cukry“. Čím nižší bude uvedená hodnota, tím lépe!
Někdy nenajdete takto přehlednou tabulku, ale setkáte se s jiným textovým vyjádřením výživových hodnot.
Jistě se ale vyplatí sledovat rovněž složení potravin. Skutečnost, že jednotlivé složky jsou ve výčtu řazeny sestupně podle obsahu, tudíž složka uvedená na prvním místě je v potravině zastoupena v největším množství, možná znáte. Čím dříve tedy ve složení výrobku narazíte na cukr, tím více ho v dané potravině bude.
Zdaleka ne vždy ve složení nalezneme název cukr, ačkoliv výrobek obsahuje (třeba i ve velkém množství) jeho další alternativy, které mají účinek na náš organismus velmi podobný a měly bychom si na ně rovněž dávat pozor. Výrobky, v jejichž složení najdete na předních místech glukózový sirup, glukózo-fruktózový sirup, fruktózo-glukózový sirup, dextrózu, glukózu, hroznový cukr, fruktózu, invertní cukr, kukuřičný sirup aj., tedy nekonzumujte příliš často.
Dalším trikem, který si pro nás výrobci připravili, je kouzelná formulka „bez přidaného cukru“, na kterou můžete narazit například na obalech ovocných džusů či některých müsli výrobků. Je sice pravda, že do výrobku v tomto případě nebyl přidán cukr ani žádné potraviny používané jako sladidla, nicméně i tak může potravina obsahovat nezanedbatelné množství přirozeně se vyskytujícího cukru, který pochází například z ovoce. A znáte to – čeho je moc, toho je příliš. Pokud se cukry v potravině vyskytují přirozeně, mělo by být na etiketě rovněž uvedeno: "obsahuje přirozeně se vyskytující cukry".
Tak neztrácejte hlavu a čtěte obaly. Vyplatí se to. :-)
A pokud se o značení potravin chcete dozvědět ještě více, doporučujeme vám tento článek.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Děkuji moc.
A čas na čtení? Kupujte primárně základní potraviny. A na těch pár dalších věcí, které jsou v obalech, si čas udělejte. Děláte to přece pro sebe! Když budete alergičtí nebo třeba nucení bezlepkáři, číst taky budete muset. Tak proč na sebe nebrat ohledy, i když jste zdraví?
Ale na nás vzdělaných z tohoto projektu už si nepřijdou :-))!