Není pochyb o tom, že vyvážená strava je jedním z nejdůležitějších preventivních opatření, které nám zachovává tělo i mysl v dobré kondici. Vyvážená strava může snížit riziko různých onemocnění, ale také pomáhá udržet rozumnou váhu. Vyváženého jídelníčku však docílíte jen s výživově hodnotnými potravinami.
Výběrem vhodného jídla předcházíme vzniku obezity a nemocem jako je cukrovka nebo kardiovaskulární obtíže. A právě nemoci oběhové soustavy jsou v Česku každoročně příčinou až poloviny úmrtí!
Naučte se vybírat zodpovědně
Uživatelé sebekoučinku si dokáží sestavit vhodný jídelníček, je však dobré se orientovat již v obchodě. Jak ale běžný spotřebitel pozná, které potraviny mají vhodné složení, aby tak získal přesně tolik energie, kolik jeho tělo potřebuje? Univerzální řešení neexistuje. Každé tělo pracuje jinak. Ideální skladba jídelníčku se odvíjí od pohlaví, věku, zdravotního stavu, míry fyzické aktivity. Dobré je proto hlídat živiny, jež odborníci dlouhodobě označují za rizikové. A na to bychom měli umět číst tabulku nutričního složení.
Když si nevím rady…
V tabulkách nutričního neboli výživového složení nalezneme zpravidla několik údajů: energie, bílkoviny, sacharidy, tuky, vláknina, sůl/sodík. Co z toho hlídat?
- V případě sacharidů se zaměřte na údaj „cukry“. Jedná se o jednoduché sacharidy, kterých v běžné stravě přijímáme až příliš.
- Pokud máte u dané potraviny více možností na výběr, určitě vezměte tu, jež má nižší podíl právě těchto cukrů.
- V případě tuků pak sledujte nasycené a trans mastné kyseliny. Mělo by jich být co nejméně.
- Stejně tak sodíku. Toho v Česku přijímáme více jak dvojnásobek oproti doporučenému množství.
- Vlákniny by naopak mělo být co nejvíce. Za zdroj vlákniny se považuje potravina, která má alespoň 3 g vlákniny na 100 g výrobku.
Logo jako rádce
Nemáte-li čas studovat tabulku nutričního složení, pomůže vám jednoduché logo Vím, co jím. Takto označený výrobek splňuje nároky na výživově hodnotnou potravinu, a to na základě kritérií, vytvořených podle doporučení Světové zdravotnické organizace a Organizace OSN pro výživu a zemědělství.
Logo Vím, co jím hledí právě na rizikové živiny - na snížený obsah cukru a soli, nasycených a trans mastných kyselin. V některých případech hodnotí i vyšší podíl vlákniny a adekvátní množství energie. V Česku zatím hodnocením prošlo necelých 200 výrobků. Mezi nimi spousta ovoce a zeleniny, ale i šunky, sýry, těstoviny nebo tuky k mazání.
Podrobné informace o logu Vím, co jím, seznam označených výrobků i podrobné informace k jednotlivým živinám naleznete na http://www.vimcojim.cz.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Jinak ano- začíná to čím ?? --- No nákupem !
Co nezdravýho nepřinesu domů, nemůžu logicky ani sníst ! :-)))) :-))))
Je dobré vědět,čeho si máme všímat u potravin.Protože jsou písmena malá,oceńuji na výrobku logo "Vím,co jím".