TOPlist
Sledujte nás:

Jak se stravovat, když jsme nemocní?

Zpět

Autor: Bc. Nikol Hálová

Odborná recenze: Ing. Hana Pávková Málková

Podzim a zima s sebou nesou nejen kouzlo barevných listů a vánoční atmosféru, ale bohužel také chřipky, nachlazení a další nemoci, které dokážou pořádně potrápit. Je běžné, že v akutní fázi nemoci nemáte vůbec chuť k jídlu. Nejíst ale není řešením! Jak to řešit lépe? 

Jídlo a nemoc: Když se žaludek bouří

Kdo už někdy bojoval s horečkou a totálním vyčerpáním, ví, že poslední věc, na kterou myslíte, je jídlo. Ležíte zachumlaní v dekách a představa jídla vás spíš odpuzuje, než láká. Ale věřte mi, vaše tělo v téhle době potřebuje víc než jen teplý čaj a postel.

Když jste nemocní, vaše tělo pracuje na plné obrátky, aby se s nemocí vypořádalo. Potřebuje energii, kterou čerpá právě z jídla. Strava během nemoci je něco jako palivo pro váš imunitní systém. A i když vás může napadnout, že je „fajn, že nemáte hlad a třeba zhubnete,“ věřte, že nemoc není vhodná dieta. Oslabujete tím organismus, což prodlužuje dobu, po kterou se z nemoci dostáváte.

Co je důležité doplňovat při nemoci?

  • Vitamíny a minerální látky: Během nemoci je potřeba dostatek všech vitaminů a minerálních látek. Zaměřte se obzvláště na vitamín C, D a zinek. Všechny tyto látky jsou potřebné k posílení imunitního systému. Citrusové plody, šípkový čaj, papriky nebo brokolice jsou skvělou volbou.
  • Bílkoviny: Všechny pochody v lidském těle včetně fungujícího imunitního systému potřebují dostatek bílkovin. Během nemoci také ubývá pohybová aktivita a je proto důležité zařazovat do jídelníčku kvalitní bílkoviny, abyste předešli úbytku svalové hmoty, pokud by nemoc trvala déle. Pravidelně do jídelníčku zařaďte maso, vejce, tofu nebo méně tučné ryby. Tyto potraviny jsou také skvělými zdroji zinku. 
  • Omega-3 mastné kyseliny: Podporují imunitu a snižují záněty. Dopřejte si porci avokáda, ořechů nebo semínek (chia, lněná semínka). Do jídelníčku můžete zařadit i tučnou rybu (losos, makrela) nebo zkuste omega-3 doplnit olejem z tresčích jater.
  • Tekutiny: Voda je váš nejlepší přítel. Pomáhá snižovat horečku a odplavovat toxiny. Můžete zkusit i bylinkové čaje (např. heřmánek, zázvor s medem) nebo domácí vývar.

Co konkrétně můžete při nemoci jíst?

Lepší sníst cokoli než nic. Ale pokud vám dá vaše tělo šanci na výběr, dejte předost pokrmům, které jsou výživné a zároveň i snadno stravitelné. Zde je několik příkladů, co si můžete při nemoci dát: 

  • Kuřecí vývar s masem, rýží a vařenou zeleninou
  • Ovesná kaše s banánem a lžící mandlového másla
  • Rýžová polévka s vejcem a mrkví
  • Pečená treska s bramborovou kaší a dušenou brokolicí
  • Krémová polévka z dýně s kapkou olivového oleje
  • Vařené kuřecí maso s dušenou rýží nebo bramborami a vařenou mrkví
  • Těstoviny s kuřecím masem, ricottou a špenátovým pyré
  • Miso polévka s tofu, rýžovými nudlemi a jarní cibulkou
  • Pečené batáty plněné míchanými vejci
  • Jablečné pyré s ovesnými vločkami a medem

Jak se stravovat během nemoci a nemyslet při tom na hubnutí?

Pokud hubnutí vnímáte jako dlouhodobý cíl, vězte, že období nemoci není správný čas se tímto směrem ubírat. Zaměřte se spíše na to, abyste dodali tělu vše potřebné pro boj s infekcí a následnou regeneraci. Po uzdravení se můžete vrátit ke svému obvyklému režimu. Hladovění během nemoci oslabí váš organismus, nemoc může trvat déle a jakmile se budete cítit lépe, můžete zjistit, že jste ztratili víc než jen pár kil – třeba i část síly a energie. 

Co si z článku odnést? 

Poslouchejte své tělo, ale snažte se do sebe dostat aspoň nějakou energii, i když nemáte hlad. Vaše tělo ji pro boj s nemocí potřebuje! Jeden den bez jídla zásadně nevadí, ale pokud by to trvalo déle, hladovění může přinést neblahé efekty. 

Snažte se jíst malé porce, klidně častěji. Vsaďte na jednoduché a výživné jídlo, které podpoří vaši imunitu a dá vám sílu na rychlejší zotavení. Vaše tělo vám poděkuje, až budete opět zdraví a plní energie!

Po uzdravení se opět můžete pustit do hubnutí.


Dopřejte si podporu odborníka STOBu nebo rovnou celého hubnoucího týmu a připojte se do kurzu zdravého hubnutí se STOBem. Odborníci STOBu jsou specifičtí v dovednostech pracovat i s tématy zvládání emocí, stresu, zvládání vlastních myšlenek a sebepřijetím.

Hodnocení (2 hlasů):

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

Naši partneři