Ing. Hana Málková
Celý minulý týden jsme se věnovali chutím na sladké, které plynou z naší psychiky - emocí, nálady, stresových situací apod., či okolního prostředí, které nás k mlsání láká. Někdy je však na vině i fyziologie - pokud nemáme správně sestavený jídelníček, našemu tělu něco chybí (nebo naopak přebývá), řekne si o to třeba právě tím způsobem, že nás začne honit mlsná. Ovšem když budeme mít správně vyvážený jídelníček a dodáme našemu tělu vše potřebné, často chutě na sladké odezní.
Dodržujte pravidelný režim
Pokud celý den téměř nejíme, organismus je vyhladovělý a večer nám to dá řádně najevo. Určitě to znáte, přijdete domů po celém dni, kdy jste se nestíhali pořádně najíst, a sníte vše, co vám přijde pod ruku. Pokud budete jíst pravidelně a nebudete žádné jídlo vynechávat, měly by takovéto chutě na sladké odeznít. Bude vám pak stačit běžná večeře, po které už žádné mlsání nebudete potřebovat. Není nutné jíst vždy 5x denně, pokud je váš jídelníček správně vyvážený. Neměli byste se však dostat do fáze, když už jste vyhladovělí a nejčastěji pak sáhnete právě po sladkém - což je naprosto logické - tělo a mozek si žádá rychlou energii, což je právě glukóza ve sladkostech.
Otázce, kolikrát denně jíst, a zda je nutné jíst i svačiny, se budeme věnovat v dalším samostatném článku.
Hlídejte glykemický index
Kromě pravidelného režimu je důležitá i správná skladba jídelníčku.
Měli byste se vyvarovat zejména potravinám s vysokým glykemickým indexem, které rozhoupou hladinu cukru v krvi a brzy po jejich konzumaci bude následovat opět hlad a nejčastěji sáhnete po sladkém.
Mezi potraviny s vysokým glykemickým indexem patří například bílé pečivo, sladké limonády, některé fastfoodové pokrmy nebo právě sladkosti.
O glykemickém indexu si také více řekneme v samostatném článku.
Nezapomínejte na bílkoviny
Nějaký zdroj bílkovin (maso, vejce, sýr, tvaroh, jogurt, luštěniny) by měl být ideálně součástí každého jídla. A to nejen proto, že bílkoviny jsou důležitou stavební látkou a plní v organismu plno dalších důležitých funkcí, ale také vás ze všech živin nejvíc zasytí a sníží glykemický index celého pokrmu.
Jezte dostatečně a nevynechávejte sacharidy
Častou chybou je také velmi nízký energetický příjem nebo vynechávání sacharidů. Tělu zkrátka bude energie chybět a bude se o ni hlásit, a to právě opět v podobě chutí na sladké. Zastoupení sacharidů v druhé polovině dne by mělo být trochu nižší nežli dopoledne a při obědě, ale určitě není vhodné je zcela vylučovat, i k večeři si dejte menší porci přílohy nebo pečiva. Nezapomeňte také doplňovat energii po sportu, neznamená to, že půjdete rovnou ze cvičení do cukrárny na dortík, ale vhodnou svačinku vašemu unavenému tělu určitě dopřejte.
Pokud chcete mít jistotu, že váš jídelníček obsahuje všechny živiny v optimálním poměru, doporučujeme vyzkoušet program Sebekoučink. Výborným pomocníkem je také brožura Talířky - jídelníček na celý den.
Praktické rady, co by měla obsahovat jednotlivá jídla dne, se můžete dočíst v tomto článku.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.